301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 12:24 Bu haber 784 kez okundu
 
"Türk kadını hakların en büyüğünü aldı"
İyi Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, Antalya İyi Parti il başkanlığına yapmış olduğu ziyarette 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü hakkında konuşma yaptı.
Siyaset Haberi

Dr. Çokal konuşmasında şunları söyledi;

                "Sözlerime 84 yıl önce bugün devrimlerin en büyüğünü gerçekleştiren biz kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü minnet ile anarak başlamak istiyorum.

                Ve o tarihi günde gazeteler şu manşeti atmıştı; “TÜRK KADINI HAKLARIN EN BÜYÜĞÜNÜ ALDI” çünkü o yıllarda Avrupa’da bile kadınların böyle bir hakkı yok iken Türk kadınına bu hak tanınmıştır. Bu hak ise biz kadınlar için her daim gurur kaynağı olmuştur.

                Türk kadını denince akla milattan önce 6. Yüzyılda kılıç kuşanıp savaşlar yöneten Tomris Hatun’dan Kurtuluş Savaşı’nda dağlarda düşmana mermi yakan Kara Fatma’ya kadar nice kahramanlar gelir. 

                Günümüz Tomris Hatun’u olan sayın genel başkanımız Meral Akşener’in 4 Aralık günü grup toplantısında “Ergenekon yurdun adıdır bedel ödeyen börteçineler, asenalar, kurdun adıdır” dedi. Türk kadınını göklere çıkaran iyilik hareketinin kadın lideri Meral Akşener’e de kadına verdiği değerden dolayı müteşekkirim.

                Türkiye Büyük Millet Meclisinde İyi Parti adına “Kadın, erkek, fırsat eşitliği” komisyonunda yer alan bir milletvekili olarak kadınların karar alma ve seçilme mekanizmalarında daha fazla yer alması ve toplumsal yaşamın her alanında etkin görevler üstlenerek ülkemizi daha yüksek seviyelere çıkarmak için çalışmalarım sürdürmekteyim. En son olarak; “Kadın, erkek, fırsat eşitliği” komisyonu başkanlığına 30 Mart yerel seçimler öncesi olması dolayısıyla “TÜRKİYE’DE YEREL YÖNETİMLERDE KADINLARIN SİYASETE KATILIMININ YETERSİZLİĞİ” hakkında alt komisyon kurulması için önerge verdim. Fakat komisyonda AKP, MHP, HDP ağırlıklı vekiller olduğu için red edildi.

                Anne olan her kadın “çocuklarının geleceği” ve  çocuklarına “Aydınlık bir Türkiye” bırakmak için anne yüreği ile daha elverişli çalışacağına inanıyorum.  Bu sebepten dolayı ülkemizin başta yerel yönetimler olmak üzere tüm yönetim kademelerinde kadınların yer alması ile ülkemizin geleceğinin daha iyi ve aydınlık olacağı kanatindeyim.

                Bazı kesimler kadına yönelik baskı ve şiddet eylemlerini hep canlı tutmaktadırlar. Dünya coğrafyasında zor koşullarda kendi ve ailesinin hayatlarını ayakta tutmaya çalışan kadınlarımızın, açlıkla boğuşan çocuğumu bugün de doyurdum diyerek şükreden, yoksullukla mücadele eden annelerin duygularına ortak oluyor kadınlarımızın hayatın her kademesinde daha fazla yer almasını diliyorum.

                Kadın, Peygamberimizin (s.a.v.) hadisi şerifi olan “Cennet annelerin ayakları altındadır” diyerek şereflendirildiği, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil omuzlarda yükselmeye layıksın” diye onurlandırıldığı kutsal varlıklardır. Bu vesile ile bütün kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları gününü kutluyor; Eşitlik, Özgürlük ve Mutluluk dolu bir yaşam sürmelerini diliyorum."

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: "Türk, kadını, hakların, en, büyüğünü, aldı",
Yorumlar
Haber Yazılımı