301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Eylül 2019 - Perşembe 17:20 Bu haber 610 kez okundu
 
Turizmde ses getirecek dönüşüm
ANSİAD’ın 2019 faaliyet yılı 11’inci olağan toplantısının konuğu olan TTYD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin, turizmde değişim yapılabilmesi için “Turizmde Dönüşüm” raporu hazırladıklarını, buna göre 2033 yılında 100 milyar dolar turizm geliri hedeflediklerini kaydetti.
Gündem Haberi
Turizmde ses getirecek dönüşüm

Muratpaşa ilçesinde bir otelde düzenlenen toplantıda Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) 2019 faaliyet yılı 11’inci Olağan buluşması gerçekleşti.  Turizmde Dönüşüm konusunun ele alındığı toplantının konuğu Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Martı Hotel İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin oldu.Toplantıya Gençlik ve Spor eski bakanlarından Ersin Taranoğlu ve çok sayıda ANSİAD üyesi katıldı. Toplantıda turizm hakkında çalışmalarını aktaran Narin, “Turizmde yeni bir hamle ile artık gelir artırıcı bir döneme girmeliyiz. Trakya’dan Tarsus’a kadar olan kıyı şeridini yenileyip rehabilite etmeliyiz” dedi.

 

TURİZMDE HIZLI ATAK

Turizmde Türkiye’nin;Fransa, İtalya ve İspanya gibi ülkelere göre  20 yıl geriden atak yaparak hızla ilerlediğini anlatan Türkiye Turizm Yatırımcı Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin, çok sonradan atak yapan bir ülke olarak Türkiye’nin, hızlı ve nitelikli tesisleşmeyle rekabet gücü oluşturduğunu belirtti. 1960’lı yıllarda başlatılan Güney Batı Antalya Projesi hakkında bilgi veren Narin, bu projenin dönemin şartlarına göre iyi bir proje olduğunu ve  bu sayede herkesin gıpta ettiği destinasyon gerçekleştirildiğini aktardı.

 

TURİZMDE 2033 HEDEFİ

TTYD olarak, ‘2033 yılında turizm ne olacak?’ sorusuyla başladıkları yolda “Turizmde Dönüşüm” raporu hazırladıklarını, buna göre 2033 yılında 100 milyar dolar turizm geliri hedeflediklerini kaydetti. 5 yıldızlı otellerden yana dengesiz bir yapının oluştuğunu dile getiren Narin, “Koordinesiz yatırım atağı sektörü olumsuz etkilere açık hale getirdi. Tesis sınıfı ve tarzının da tek tipleşmesi, nihayet arzın önemli ölçüde tek boyutlu hale gelmesiyle sektörün kendi içerisinde fiyat üzerinden rekabet ettiği bir durumu ortaya çıkardı” şeklinde konuştu.

 

DEĞİŞİME GİDİLMELİ

Türk turizminde hiçbir değişiklik yapılmadan ilerlenilirse şu an olduğu şekli ile 2033 yılında 75 milyar dolar gelir hedefinin mümkün olabileceğini anlatan Narin, hazırladıkları raporla 100 milyon turist ve 100 milyar dolar gelir elde edilebileceğini aktardı. Narin, “Rapora göre turizmde sağlık ve 3. yaş turizminde tanıtım atağı ile Trakya’dan Tarsus’a kadar olan kıyı şeridini yenileyip rehabilite etmeliyiz. Sürdürülebilir turizm yapılmak isteniyorsa yeni dönemde yeni özgün yaşam alanları yaratılması gerekiyor” dedi.

 

YATAK KAPASİTESİ YAŞAM ALANINA ÇEVRİLMELİ

Yatak kapasitesinin fazla olmasının çok bir şey ifade etmediğinin altını çizen Narin, “TTYD olarak bizim önerimiz Antalya'nın yatak kapasitesinin yüzde 20'sini yaşam alanlarına rezidanslara çevirmeli. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı almak isteyenlere satılabilmeli ve Antalya'da yeni bir yaşam alanı oluşturulmalı. Antalya'nın benzeri turizm bölgesi Cannes'de 500 adet restoran var. Her restorantta kişi başı 150 Euro harcama var. Yatak kapasitelerini artırarak değil, değiştirerek, yeni bir planlama ile yeni bir doku yaratılabilir” diye konuştu.

 

YAPISAL DÜZENLEME VE VİZYON ŞART

Turizmde sabırlı ve planlı olmanın önemini anlatan Oya Narin, “Bunu yapabilmek için de örgütsel yapı olmalı. Bugün herkes turizmden çok memnun. Çok iyiyiz diyoruz. Turizm Bakanlığının elinde yapısal imkan yok. Turizm Bakanlığı turizm sektörünün ihtiyaçlarına cevap verecek duruma gelmeli. Bu fiyatlarla kişi başı 650 dolar harcama ile Antalya'ya yabancı yatırımcı gelmez.  Antalya maalesef turistlerin kendini güvende hissedeceği, tanıdığı bir uluslararası marka getiremedi” ifadelerine yer verdi. Türkiye’nin sentetik yapılardan özgün yapılara dönmesi gerektiğine dikkat çeken Narin, “Antalya'ya alan yönetimi gelecek. 2033 planlaması için pilot bölgeler yaratılmalı. Gastronomi özendirilmeli, her şey dahil sistemi yeniden yapılandırılmalı ve geçici ruhsat uygulaması ortadan kaldırılmalı. Yapısal düzenleme, vizyon, strateji ve kaynak şart. Taklit satışından da kurtulmalıyız” dedi.

 

NARİN’DEN PHASELİS ELEŞTİRİSİ

Türkiye'nin tanıtıma ve kalıcı yatırımlara ihtiyacı olduğunu dile getiren Narin, “Fantazi olarak kalmayacak yatırımlara ihtiyacımız var. Köylerimizi, kültürümüzü ve tarihimizi ön plana çıkarmalıyız. Yörelerin Kalkınma Ajansları, Valilikleri, STK'ları ve belediyeleri bu konuda çalışmalı. Phaselis gibi antik kenti sahil turizmi olarak kullanıyoruz” diyerek eleştiride bulundu.

Hazel Berkalp

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Turizmde, ses, getirecek, dönüşüm,
Yorumlar
Haber Yazılımı