301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
23 Ağustos 2019 - Cuma 16:34 Bu haber 194 kez okundu
 
TİS için eylem çağrısı
Toplu İş Sözleşme sürecinde bir türlü sular durulmazken Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı süreci sert dille eleştirdi. Mehmet Balık, “Özgür bir toplu sözleşme için ne masayı ne kamu hakem heyetini tanıyoruz” dedi.
Gündem Haberi
TİS için eylem çağrısı

Kamu çalışanlarını ilgilendiren 2019 5. Dönem 2020-2021 Sözde Toplu  İşSözleşme (TİS) görüşmelerinin bir tiyatro gösterisi olduğu eleştirisinde bulunan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık yaptığı açıklama ile Süreci ve sürecin taraflarını tanımadıklarını söyledi. Başkan Balık, “Kamu emekçileri adına Hükümetle TİS görüşmelerini yapacak olan üç konfederasyona; Memur-Sen’e, Türkiye Kamu-Sen’e ve KESK’e, 1 Ağustos öncesinde ve sonrasında toplu sözleşme ve masa adaletli değildir ve bu masayı tanımıyoruz çağrısı yapmıştık.  Sözde Toplu Sözleşme görüşmelerinin; ekonomik krize, enflasyona, büyüme rakamlarına ve gerçekçi ülke koşullarına göre belirlenmediğini teşhir ettik” dedi. “Özgür bir toplu sözleşme için ne masayı ne kamu hakem heyetini tanıyoruz” diyen Balık, Hükümet ve yandaş konfederasyon arasında yapılacak olan “danışıklı görüşmelerden” kamu emekçileri adına herhangi bir kazanım çıkmayacağını iddia etti. Balık, “Ortada ne gerçek bir Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi ne de toplu pazarlık masası bulunmakta” dedi. 

 

EMEKÇİNİN ELİNİ KOLUNU BAĞLADILAR

5. Dönem Toplu Sözleşme süresinin 20 Ağustos’ta dolduğunu hatırlatan Başkan Balık, “Kamu emekçilerinin zam pazarlığında hükümet ile sözde konfederasyon anlaşamadığı için Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girdi.  Memur zammını belirleyecek olan Hakem Heyeti’nin de sağlıklı oluşmaması nedeniyle bir sonuç alınamayacak” diye konuştu. Balık, Kamu emekçilerinin, sözde toplu sözleşme müzakerelerinin süresinin 30 günle sınırlandırılması, kurul kararlarının kesin olması ve zaman baskısı özgür bir toplu pazarlığı engellemektedir. Bu masa ve tüm kamu emekçilerinin elini kolunu bağlamakta bu nedenle hiçbir müdahaleye izin vermemektedir”ifadesini kullandı. Balık, “Kamu emekçilerinin ekonomik, sosyal ve özlük hakları konusundaki taleplerini ve çözüm önerilerinin dikkate alınmadığı bir toplu sözleşme düzeni gerçekçi olamaz” dedi. 

Hazel Berkalp

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: TİS, için, eylem, çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı