301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Mayıs 2019 - Cumartesi 17:03 Bu haber 550 kez okundu
 
Telefoncularda ÖTV krizi
Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile cep telefonlarındaki ÖTV oranının yüzde 25’ten 50’ye çıkmasına telefon satıcılarından tepki geldi. Satışlarda büyük oranda düşüşün yaşanacağını belirten Satıcı Osman Türker, “Küçülebildiğimiz kadar küçülmeye gideceğiz ya da kepenkleri indireceğiz” şeklinde konuştu.
Gündem Haberi
Telefoncularda ÖTV krizi

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle cep telefonlarında bulunan ÖTV vergisinde değişikliğe gidildi. Orta segmentli telefonlarda yüzde 40 olarak belirlenen ÖTV oranı, üst segment telefonlarda ise yüzde 50 oldu. Yaşanan artışların sektöre olumsuz yansımalarının bulunacağını belirten telefon satıcıları kendilerini zor günlerin beklediğini ve bu durumun esnafı kepenk indirmeye kadar götürebileceğini dile getirdiler.

 

“ELEMAN ÇIKARTIP KÜÇÜLMEYE GİDERİZ”

ÖTV zammını küçük ve kurumsal olmayan esnafları yok etme politikası olarak nitelendirilen telefon satıcısı Osman Türker, pazardaki daralmanın ve alım gücündeki düşüklüğün esnafları batma durumuna getirdiğini ve ÖTV zammıyla beraber bu etkenlerin esnafın üzerinde büyük bir yük oluşturacağını söyledi. “Bu durum esnaflar olarak battığımızın bir sinyalidir” diyen Türker, “Cep telefonuna zaten yüzde 18 KDV yüzde 25’te ÖTV uygulanıyordu. Bunun üzerine yüzde 25 daha eklemek akıl karı değildir” dedi. Bu durumun Esnafa büyük zararının dokunacağını belirten Türker, “Bizler düzenli olarak vergisini veren insanlarız ancak biz iş yapmazsak nasıl eleman çalıştıracağız? Ödemelerimizi nasıl yapacağız? Nasıl geçineceğiz? Bu politika esnafı küçültme politikasıdır” şeklinde konuştu. Zamların alıcıyı taksit yoluyla yüksek ücretler üzerinden satış yapan mağazalara yönlendirdiğini ifade eden Türker, telefon sektöründe esnaflardan 2014 yılında taksitlendirmenin kaldırıldığını, kurumsallara hat üzerinden taksitler verildiğini söyledi. İnsanların hat üzerine telefon alarak nakit paraya bozdurma durumuna kadar düşürüldüğünü belirten Türker, “Satış pazarı tamamen etkilendi. Yavaş yavaş elemanlarımızı çıkartmaya başlayıp küçülmeye gideceğiz. Son çare olarak da kepenkleri indireceğiz” şeklinde konuştu.

 

“YÜZDE 30 ZARAR BEKLİYORUZ”

Başka bir telefon satıcısı olan Hanifi Deniz ise gerçekleştirilen zam ile birlikte 2 bin liralık bir cep telefonunun 2 bin 250 lira olduğunu dile getirerek, yükselen fiyatların insanları yüksek kaliteli telefonlardan uzak tuttuğunu ve yetinebilecekleri daha alt model telefonlara yönelttiğini ifade etti. Fiyatların yükselmesiyle birlikte tercihlerin de değiştiğini belirten Deniz, “İnsanlar lükse kaçmamak için sadece işini görebileceği telefonlara yöneliyor. Biz zamlarla birlikte satışlarda en az yüzde 30’luk bir düşüş bekliyoruz. Henüz daha yeni olmasına rağmen zamlar etkisini göstermeye başladı. Özellikle en pahalı telefon markaları zaten kendileri zam yapıyor, ayriyeten dolardan dolayı bir zam daha geliyor, bir de işin içine ÖTV zammı eklenince sıfırını 6 bin liraya satabileceğimiz bir telefon 10 bin liraya satılıyor” dedi. Önümüzdeki süreçte de bu zamların devam edeceğini düşündüklerini söyleyen Deniz ÖTV’nin düşürülmesi gerektiğini dile getirdi.

Halil Büyükayhan/ÖZEL

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Telefoncularda, ÖTV, krizi,
Yorumlar
Haber Yazılımı