301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Temmuz 2019 - Salı 10:36 Bu haber 541 kez okundu
 
“Tek adayla seçim mümkün değil”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Belediye Başkanları Çalıştayı’ndabaşkanlara, “İl kongrelerine tek isimle gideceğiz” talimatı hakkında açıklama yapan Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, illerde seçime tek adayla gidilmesinin pek mümkün olmadığını belirti.
Siyaset Haberi
“Tek adayla seçim mümkün değil”

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından düzenlenen il ve ilçelerin sorunlarının masaya yatırılıp, çözüm önerilerinin tartışıldığı ‘Belediye Başkanları Çalıştayı’na Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘İl kongrelerine tek adayla gireceğiz” talimatı damga vurdu. Alınan bilgiye göre konuşmasında kongrelerin zamanında gerçekleşeceğini aktaran CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanlarına, “Sizlerden istediğim, kongrelere karışmayın. Bu konuda yaşanacak olası tartışmalarda taraf olmayın. Bu dönem yeni bir uygulama başlatacağız. İl kongrelerine tek isimle gireceğiz” dediği bildiriliyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, CHP’nin demokrasi partisi olduğunu hatırlatarak, illerde birçok aday çıkacağını ve seçimlere tek adayla gidilmenin mümkün olmayacağını söyledi.

 

KONGRELER ZAMANINDA OLACAK

Kongrenin zamanında yapılacağı bilgisini veren Kumbul, “Bizim tüzüğümüzde kongrelerin genel merkez tarafından erteleyebilme yetkisi var. Genel merkez yöneticilerimizin bir kısmı bu başarılı süreçten sonra kongrelerin bir yıl ertelenmesini istedi.  Fakat genel başkanımız kongrelerin zamanında yapılmasını istedi. Henüz takvim açıklanmadı ama kısa sürede açıklanacaktır. Biz ekim ayı gibi kongre sürecimizi başlatacağız. Delege seçimleri, ilçe kongreleri, il kongresi ve daha sonra büyük kurultayımızı yapacağız. Bir önceki döneme göre program birkaç ay sarkıyor ama kongreler zamanında tamamlanacak. Bu genel başkanımızın talebidir” dedi.

 

DIŞA DÖNÜK SİYASETE DEVAM

Yerel seçimlerde büyük bir başarı sağladıklarını bu başarıya kongrelerde gölge düşürülmeyeceğini söyleyen Başkan Kumbul, “Türkiye’nin her yerinde yerel seçimlerden büyük bir başarı ile çıktık. Antalya, Mersin, Adana, Bolu, Kırşehir, Ankara, İstanbul kazanıldı. Yani yeni birçok belediye,hem ilçe hem büyükşehir olarak kazanıldı.  CHP bu seçimlerden başarı ile çıktı. Kongrelerin ertelenmesini isteyen arkadaşlarımızın örgütün içe dönmemesi, dışa dönük siyasete devam edilmesi için böyle bir istekte bulunmuşlardı. Fakat genel başkanımız içerde kongreler süreci biter bitmez tekrar çalışmaların kaldığı yerden devam edeceğini, onun için kongrelerin zamanında yapılması gerektiğini söyledi” şeklinde konuştu.

 

TEK ADAYLI SEÇİME İNANMIYORUM

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun kongrelere tek adayla gidileceği açıklaması hakkında yorum yapan İl Başkanı Kumbul, “Genel Başkanımız, bu kadar başarılı sonuçlar alınmışken istikrarın devam etmesi açısından genel olarak parti iç yarış yaşanırken, içerde herhangi bir ayrışma olmasın istiyor. CHP her zaman demokrasi için uğraş veren bir parti. Parti içinde demokrasiyi uygulayan bir parti. Bu nedenle kongre sürecinde illerde tek adayla gidilmesi pek mümkün değil. Delegelerden yüzde 10 imzayı toplayan herkes aday olabiliyor. Yukarıdan siz aday olamazsınız gibi bir yaptırım hiç uygulanmadı şimdiye kadar. Bugün de uygulanmayacaktır. Sadece genel başkanımızın söylediği istikrarın bozulmaması, başarının çalışma temposunun devam etmesidir. Ben tek adaylı bir seçim olacağına inanmıyorum. Mutlaka adaylar çıkacaktır. Demokratik yarışlar yapılacaktır” dedi.

 

BELEDİYELER ÖRGÜTLERE KARIŞMAYACAK

Kılıçdaroğlu’nun toplantıdaki söylemlerini hatırlatan Kumbul, “Genel Başkanımız toplantıda, belediyelerin örgütlerin işlerine, örgütlerin de belediyenin işlerine çok müdahale etmemesini istemiştir. Belediyelerin kongrelere karışmamasını istedi. Aslında orada söylenenlerden birisi de budur. Belediye başkanları kongrede bir adayı destekleyerek parti içi ayrışmaya sebep olmasın diye söylenmiş bir şeydir. Önümüzdeki kongre sürecinin demokrasi adına bir kazanım olacağını ve sonuç olarak kim seçilirse seçilsin kol kola yola devam edileceğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

 

TEKRAR ADAY OLACAĞIM

Yeni dönem için tekrar aday olacağını açıklayan Başkan Kumbul, “Ben bu geminin kaptanıyım, o nedenle yerel seçimleri kaybedersek önümüzdeki kongreye aday olmayacağımı söylemiştim. Fakat Antalya’da bugüne kadar ki en başarılı süreci yaşadığımızı görüyoruz. Bu nedenle önümüzdeki süreçte tekrar aday olacağım. Delegelerimizde uygun görürse bir dönem daha başkanlık yapmak istiyorum” diye konuştu.

Hazel Berkalp

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: “Tek, adayla, seçim, mümkün, değil”,
Yorumlar
Haber Yazılımı