301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Temmuz 2019 - Salı 14:28 Bu haber 747 kez okundu
 
Tehlikenin farkında mısın?
Antalya Eczacı Odası Başkanı Mehmet Ertekin, şifa beklentisiyle bilinçsizce tüketilen bitkiler konusunda uyarıda bulundu. Vatandaş ise aktarlarda satılan bitkisel ürünlere güvenin tam olduğunu söyledi.
Gündem Haberi
Tehlikenin farkında mısın?

Geçtiğimiz günlerde Antalya Eczacı Odası’nın yaptığı açıklamada, aktarlarda satılan bitkisel ürünlerin bilinçsizce tüketilmesinin sağlığı tehdit ettiği belirtildi. Aktar, baharatçı ve benzeri dükkanlarda satışı gerçekleşen bitki, bitkisel çaylar ve karışımlara ilişkin açıklamalarda bulunan Ertekin, bu bitkilerin eğitimi olmayan kişiler tarafından yeterli denetime tabi olmaksızın satılmasının halk sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Aktar Halil Ecrin ise bitkisel ürünlerin sağlığı tehdit etmeyeceğini kaydederek, kullanılmasında bir sakınca olmadığını anlattı. Bu ikilem içerisinde kalan vatandaş, kimyasal olan ilaçlara güvenmediğini, aktarda satılan bitkisel ürünleri tercih ettiğini ifade etti.

 

HER BİTKİ ŞİFA OLMAZ

Bitkilerin birçok çeşidi olduğunu ve hepsinin tıbbı yönü olmadığını söyleyen Başkan Ertekin, papatyanın ülkede 400'e yakın çeşidi olduğunu ve sadece bir türünde boğaz ağrısı geçirici özellik olduğunu diğerlerinde ise böyle bir şey olmadığını anlattı. Papatya çeşidi içerisinde zararlı olanlarında olduğunu aktaran Ertekin, “Kimse çocuğuna papatya çayı yapmaktan korkmaz ama yanlış tür yan da sahte ürünse ciddi sonuçları olabilir. Kimse evladını riske edemez” dedi. Ertekin, sözlerine şu şekilde devam etti;  “Kışın hastalandığımızda öksürüğümüze iyi gelen ıhlamurun ayrıca idrar söktürücü özelliği olması dolayısıyla bilinçsiz tüketildiğinde bağırsakları tembelleştirdiğini görüyoruz. Doğru şekilde kullanılmadığında özellikle böbrek yetmezliği ve hipertansiyon hastalarında istenmeyen yan etkileri ortaya çıkabiliyor.”

 

TİCARİ KAYGI MI, HALK SAĞLIĞI MI?

Hastalara en yakın sağlık danışanının eczacı olması gerektiğini anlatan Ertekin, aktarlardaki ürünlerin uygun olmayan saklama koşullarında muhafaza edilmesi, hatta halka satılması kesinlikle yasak olan maddelerin karışımının endikasyonlu satışının yapılması sonucunda toplum sağlığının tehdit edildiğini belirtti.  Eczacılar Odası’nın söylemlerini doğru bulmadığını açıklayan Aktar Halil Ecrin, “Eczacılar Odası’nın bu açıklamayı ticari amaçla yaptıklarını düşünüyorum. Eczacılar istediği fiyatı verebiliyor ama bizdeki ürünler daha uygun. Sattığımız ürünlerin hepsi bitkisel ürünler, neden zararlı olsunlar” diyerek aktarları savundu.

 

BAKANLIKTAN İZİNLİ SAVUNMASI

Bitkisel ürünlere vatandaşın ilgisinin olduğunu belirten Aktar Ecrin, “En çok zayıflama için olan bitkisel ürünler satılıyor. Saç bakım yağları satılıyor. Biz vatandaşlara ne kadar kullanılması gerektiğinin bilgisini veriyoruz. Mesela saçı dökülen bir insana bakım yağı verdik haftada üç kez temiz saça uygulaması gerektiğini ve 4 saat sonrada saçını yıkaması gerektiğini söylüyorum” dedi. Eczacıların aktarlarla çok uğraştığının altını çizen Ecrin, “Firmamıza da baskı var. Kansere iyidir yazmayın diyorlar mesela. Biz her şeyi yasal yapıyoruz. İş yerimiz Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’ndan izinli” şeklinde konuştu.

 

HER BİTKİSEL GÜVENİLİR Mİ?

Vatandaş ise bu ikilem karşısında bitkisel ürünlere güvenlerinin tam olduğunu kaydetti.  Aktarda alışveriş yaparken kendisiyle görüştüğümüz Hatice Coşkun, biberiye yağı, ada çayı aşacağını söyledi. Aktara devamlı geldiğini ve her zaman memnun kaldığını anlatan Coşkun, “Ben bütün ürünlerden fayda görüyorum. İlaç yerine bitkisel ürün kullanmak daha mantıklı geliyor. Çocuğumda bademcik iltihabı var şu an ben polen macunu kullandım antibiyotik kullanmadım. Çünkü antibiyotik zararlı. Polen macunu ile çocuğum iyileşti” dedi. Gülsüm Kekeç ise konuyla alakalı şu ifadelere yer verdi; “Niye aktardaki ürünler sağlığı tehdit etsin ki, hepsi bitkisel ürünler. Biz güveniyoruz onlara hiçbirinde katkı maddesi yok. Hepsi bildiğimiz bitkiler.” 

Hazel Berkalp

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Tehlikenin, farkında, mısın?,
Yorumlar
Haber Yazılımı