301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Haziran 2019 - Çarşamba 16:09 Bu haber 209 kez okundu
 
Tecrübe ve emek göz ardı edilemez
Büro Memurları Sendikası üyeleri Antalya Adliyesi önünde yaptıkları basın açıklaması ile Yargı Reformu Stratejisi taslağını eleştirdi. Büro Memur- Sen Antalya Şube Başkanı Nasuh Üzülmez, yapılması düşünülen düzenleme ile Adliyelerde mesleki tecrübeye sahip çalışanların emeklerinin göz ardı edildiğini söyledi.
Gündem Haberi
Tecrübe ve emek göz ardı edilemez

Büro Memur-Sen tüm illerde eş zamanlı basın açıklaması düzenledi. Yargı Reformu Stratejisi Taslağı’nın eleştirildiği açıklama Antalya’da Adliye önünde gerçekleşti. Yargı Reformu Stratejisi Taslağı’nın emekleri ve tecrübeyi göz ardı ettiğini açıklayan Büro Memur- Sen Antalya adliyelerden sorumlu şube başkanı Nasuh Üzülmez, “Taslakta Adalet Bakanlığımızda Zabıt Katibi arkadaşlarımızın Kurum içi Görevde Yükselme yoluyla elde edebildiği tek kariyer umudu olan Yazı İşleri Müdürlüğü Sınavının kaldırılması öngörülmüş, yerine Yazı İşleri Müdürlüğünün Kariyer Meslek olarak yapılandırılması, Yazı İşleri Müdürlüğünün Görevde Yükselme usulü ile değil hukuk eğitimi almış olanların en başta sınavla girilebilen bir kariyer haline dönüştürüleceği ifade edilmiştir. Adalet Bakanlığı personelleri olarak yapılan bu açıklamayı üzüntüyle karşılamış bulunmaktayız” dedi.

 

“HAKKIMIZ ALINMAK İSTENİYOR”

Yapılması düşünülen düzenleme ile Adliyelerde mesleki tecrübeye sahip çalışanların emeklerinin göz ardı edildiğini belirten Üzülmez, “Mesleki tecrübeye sahip olmayanların sınava tabi tutularak kurum dışından mahkeme birimlerine Yazı İşleri Müdürü atanması iş deneyimi konusunda tecrübe eksikliği nedeniyle aksamalara neden olacağı gibi, personel arasında çalışma barışını ve huzurunu ortadan kaldıracaktır” şeklinde konuştu. Çalışanların görüşünün alınmadığı Yargı Reformu Paketi’nin eksik olduğu söyleyen Üzülmez, “Hakkımız olan görevde yükselme sınavının elimizden alınmak istenmesi, Yazı İşleri Müdürlüğüne kurum dışından atama ile bugüne kadar hakkımız olan Yazı İşleri Müdürlüğüne ortakçı yapılmak istenmesi Yargı Reformu Stratejisine çalınan kara bir lekedir. Ülkemiz için hayati öneme sahip bir paket hazırlanırken, çalışmanın paydaşı olan biz adliye çalışanlarının ve Adalet Bakanlığımızda yetkili sendika olan Büro Memurları Sendikamızın görüşünün alınmaması asla kabul edilemez” ifadesine yer verdi.

 

“EYLEMLERE DEVAM EDECEĞİZ”

Adalet çalışanları olarak Görevde Yükselme Sınavı ile elde ettikleri Yazı İşleri Müdürlüğü Sınavı ile ilgili güncelleme yapılıncaya kadar eylemlere devam edeceklerini duyuran Üzülmez, “Zabıt katibi arkadaşlarımızın Görevde Yükselme Sınavı ile Yazı İşleri Müdürü olarak atanmasına ortakçı yapılması personelde artık Adalet Bakanlığından, diğer Bakanlıklarımıza ve kurumlarımıza geçme isteği ve talebinde artışa neden olacaktır. Bunun önüne geçilmek isteniyorsa derhal çalışanlarımızın mali, özlük ve kariyer hakkı kesin olarak güvence altına alınmalıdır” dedi.

Hazel Berkalp

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Tecrübe, ve, emek, göz, ardı, edilemez,
Yorumlar
Haber Yazılımı