301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Nisan 2019 - Pazartesi 12:39 Bu haber 301 kez okundu
 
‘Tebligatı almadım’ bahanesi tarih oldu
PTT tarafından oluşturulan Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) ile tebligat işlemleri, elektronik yolla yapılıyor. TÜRKKEP Genel Müdür Yardımcı Olgar Ataseven, Yeni sistemde kişinin mevcut telefonuna da mesaj geliyor ve kişi nerede olursa olsun bilgisi oluyor” dedi.
Gündem Haberi
‘Tebligatı almadım’ bahanesi tarih oldu

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Hizmet Sağlayıcısı olarak hizmet veren TÜRKKEP Genel Müdür Yardımcı Olgar Ataseven, tebligatların elektronik ortamda olmasının kolaylıklarını anlattı. Ataseven,  “İsteğe bağlı olarak vatandaşların da katılabileceği sistemdeki adrese ulaştırılan tebligat, alıcı tarafından açılmamış olsa dahi beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacak. Elektronik tebligatlar ‘değiştirilemez ve inkar edilemez yasal kanıt’ niteliği taşıyacak.Kişisel veriler korunacak ve bilgi güvenliği garanti altına alınacak” dedi.

 

“GEREKSİZ KAĞIT KULLANIMINA SON”

Bu yöntem ile gereksiz kağıt kullanımının da ortadan kalkacağını ve çevrenin korunmasına katkı sağlanacağını ifade eden Ataseven, “Birçok işletmede Kep adreslerine tebligat geleceği için almaktan çekiniyorlardı. Fakat artık kep adreslerine tebligat yapılamıyor. Şu an KEP en faydalı durumda. KEP’ten tebligat gelmiyor ama gelen her tebligata buradan cevap verebilir durumdayız. Bizim bu anlamda KEP sistemlerimiz UETS ile entegreolan ilk ve tek sistemdir. KEP’inin içinden UETS hesabına erişebilecek. O da ne geldiyse otomatik cevaplanabiliyor” şeklinde konuştu.

 

“TELEFONUNUZA MESAJ GELİYOR”

Eski tebligat sistemi ile elektronik tebligat sistemini karşılaştıran Ataseven, elektorink tebligatının alıcı açısından daha iyi olduğunu aktardı. Ataseven, “Tebligatın klasik tarafını düşünün. Tebligatı gönderen devlet kurumu çıkartıyor ve gönderiyor ama siz evde yoksunuz. Gelen postacı kapıya bir kağıt yapıştırıyor ve siz 15 gün içerisinde görürseniz şanslınız, eğer görmezseniz o size tebliğ edildi sayılıyor. Esasında klasik sistemdeki mağduriyet daha fazla. Muhtarda birikmiş birçok tebligat var. Elektronik sistemde ise cep telefonunuza mesaj geliyor nerede olursanız olun tebligattan haberdar oluyorsunuz” dedi.

Hazel Berkalp

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: ‘Tebligatı, almadım’, bahanesi, tarih, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı