301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 12:04 Bu haber 229 kez okundu
 
Taşerona bahane kadroluya mobing
Öz Büro İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Mustafa Ertaş, 696 sayılı KHK ile üyelerin kadroya geçeli 16 ay olmasına rağmen ekonomik ve psikolojik sorunların bir türlü sonu gelmediğini belirterek, “Taşeron çalışanıyken tabii tutulduğumuz bazı bahanelerin kadroya geçirildikten sonra da devam ediyor olması kabul edilemez” dedi
Gündem Haberi
Taşerona bahane kadroluya mobing

Öz Büro İş Sendikası üyeleri Türkiye genelinde eşzamanlı basın açıklaması düzenledi. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen açıklamada konuşan Antalya Şube Başkanı Mustafa Ertaş, 2 Nisan 2018’de KHK ile kadroya geçen üyelerin sorunlarının hâlen devam etmekte olduğunu dile getirdi.

Haksız ve yanlış uygulamaların taşeron çalışanıyken bazı bahanelere tabii tutulduğunu söyleyen Ertaş, kadrolu olduktan sonra da aynı sorunların devam etmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

 

“PSİKOLOJİK BASKILARIN ARDI ARKASI KESİLMİYOR”

Hastane gibi insan sağlığını ve yaşamını doğrudan etkileyen hizmet süreçlerinin başarılı olmasının yolunun çalışanların motivasyonunu yüksek tutmaktan geçtiğini belirten Ertaş, bu durumun göz ardı edilerek bir kısım idareciler tarafından üyelere uygulanan psikolojik baskıların ardı arkasının kesilmediğini dile getirdi.

 

BAZI HAKLAR BORDROLARDAN ÇIKARTILMIŞ

696 sayılı KHK gereği tüm haklarıyla kadroya geçirilmiş olmalarına rağmen, eğitim intibakları, yüzdelik dilimler ve enflasyon farklarının bordrolardan çıkartılmış olduğunu söyleyen Ertaş, “2018 yılında Yüksek Hakem Kurulu Toplu İş Sözleşmelerindeki zam oranı yüzde 4 + 4 iken, enflasyon oranı yüzde 21’dir. Kamuda çalışan tüm işçi, memur hatta emekliler enflasyon farklarını almışken; ağır iş koşullarında çalışan üyelerimize yüzde 13’lük enflasyon farkının verilmemesini asla doğru bulmuyoruz” şeklinde konuştu.

 

KAMU ÇERÇEVE PROTOKOLÜ NEDEN İMZALANAMIYOR?

696 sayılı KHK’nın 112’nci maddesinde Kamu Çerçeve Protokolü imzalanabileceği açıkken kadroya geçtikleri tarihten itibaren geçen 16 aylık sürede neden kamu çerçeve protokolünün imzalanamadığını soran Ertaş, “Bütün bu sorunların yaşanmasının en temel sebebi 696 sayılı KHK değil, yöneticilerin keyfi ve yanlış yorumlarıdır. Keyfi uygulamaları ile üyelerimiz üzerinde baskı ve mobing uygulayan idarecilerin bulunduğu işyerlerinde çalışmak üyelerimiz için dayanılmaz hale gelmiştir” dedi.

 

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Ertaş, taşeron sistemindeyken yıllardır büyük mağduriyetler yaşayan üyelerin sorunlarının hala çözülmemesi nedeniyle görevini yerine getirmeyen bir kısım kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Ertaş, yapılan tüm haksız uygulamaların sona erdirilmesi ve iş yerindeki huzurun, etkin çalışma ortamının tekrar sağlanabilmesi amacıyla yapılacak olan suç duyurusu sonucunda yargının sorumlular hakkında en ağır cezaya hükmedeceğine olan inancını da dile getirdi. 

Halil Büyükayhan

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Taşerona, bahane, kadroluya, mobing,
Yorumlar
Haber Yazılımı