301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 11:24 Bu haber 1082 kez okundu
 
Tarihte bir ilk: TBB’ye olağanüstü genel kurul şoku
TBB’de seçimli olağanüstü genel kurul talebi için Avukatlık Yasası’nda bulunan, 10 baronun yönetim kurulu tarafından yazılı başvuruda bulunması koşulu tamamlandı. Antalya Barosu’nun da içerisinde bulunduğu 11 baronun bir araya gelmesiyle oluşan talep doğrultusunda tarihte ilk kez TBB yönetim kurulu olağanüstü genel kurul çağrısı yapmak zorunda kalacak
Gündem Haberi
Tarihte bir ilk: TBB’ye olağanüstü genel kurul şoku

Türkiye Barolar Birliği’ni seçimli olağanüstü genel kurula sokmak için Avukatlık Yasası’nda yer alan 10 baronun yazılı kararı bulunması koşuluna Antalya Barosu’nun daha öncesinde tarihin usulüne uygun olmaması sebebiyle iptal edilen başvurusunun kabul edilmesi sonucu ulaşıldı. Konuya dair açıklamalarda bulunan Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, içerisinde bulunduğumuz yılın başından bu yana TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nda ve TBB’nin izlediği çizgide ciddi sapmalar gözlemlediklerini söyledi.

 

TBB ÇİZGİDEN SAPTI

 

Süreci değerlendiren Balkan, “Bütün devletlerde hak ihlalleri, hukuka aykırılıklar siyasal otoriteler tarafından gelir. Buna karşın hukuk üzerinden bir politika geliştirecek olan da direnecek olan da TBB ve barolardır. Biz devlet dediğimiz yapıyı var eden üç sacayağından olan yargının eşit kurucu bileşeniyiz. Bu genel çerçeve içinde dikkatle gözlemlediğimizde TBB’nin bu çizgiden saptığını gördük. Bu yılın başında Antalya Barosu’nun bazı delegeleri bu ve benzeri gerekçelerle TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nu istifaya davet etmişti. Buna karşın TBB başkanının verdiği yanıt asla kabul edilebilecek bir yanıt değildi. Kendisini eleştiren, kendisi gibi düşünmeyen insanları neredeyse terörle ilişkilendirecek kadar çizgiyi aştı. Bunun üzerine biz de Antalya Barosu olarak yönetim kurulu kararıyla yaşanan süreci anlattık, gerekçelerimizi ortaya koyduk ve Avukatlık Kanunu gereği TBB yönetim kurulunu seçimli olağanüstü genel kurul toplantısına çağırmaya davet ettik” diye konuştu.

 

GÖREVİN İHLALİ SÖZ KONUSU

 

4 Mayıs’ta gerçekleştirilen TBB mali kurulunda düşüncelerini dile getirdiğini aktaran Balkan, “Yargı Reformu Strateji Belgesi ve adli yıl açılış töreninde tavrımızı ortaya koyduk. Süreç ilerledikçe TBB başkanının basına ve kamuoyuna yansıyan açıklamaları bizim aylar öncesinden ortaya koyduğumuz iddiaları doğrular nitelikteydi. TBB’nin görevlerini düzenleyen Avukatlık Yasası’nda, ‘Baroları ilgilendiren ortak konularda baroların ortak görüşünü alıp çoğunun görüşüne göre hareket edilmelidir’ diyor. Oysa adli yıl açılış törenine Türkiye’deki baroların yarısından fazlası gitmedi. Bu da Avukatlık Yasası’ndan doğan görevlerin ihlali niteliğindeydi. Bunun üzerine birçok baro yönetim kurulları toplandı. TBB yönetim kuruluna seçimli olağanüstü toplantı yapmak üzere karar aldı” dedi.

 

10 BARO ŞARTI AŞILDI

 

TBB tarafından başvuru tarihi itibariyle ilk olarak Antalya Barosu’nun başvurusunun reddedildiğini söyleyen Balkan, “Avukatlık Yasası’nda bulunan olağanüstü kurul için 10 baronun yönetim kurullarının yazılı kararının bulunması koşulu gerçekleşmediğinden başvurular usulen reddedildi. Bunun üzerine her baro kendi yönetim kurullarında kararlarını aldı. TBB’ye tebliğ edilerek yazılı başvuruda bulunulacak ve 10 baro şartının aşılmasından dolayı artık TBB yönetim kurulunun kararı beklenecek” şeklinde konuştu.

 

“BİR YILDAN BERİ CİDDİ RAHATSIZLIKLAR VAR”

 

Başlatılan bu süreçte Feyzioğlu cephesinden yapılan ‘Barış Pınarı Harekâtı’na desteği yüzünden barolar bir araya gelerek olağanüstü kurul talep etti’ söylemlerinin doğru olmadığını söyleyen Balkan, “TBB gibi bir kurumun başkanlığını yapan birinin baroları ve avukatları bir arada tutmayı öncelemesi gerekirken bu ve benzeri söylemleriyle ayrıştırıcı ve kırıcı politikalar izliyor. Bu asla kabul edilebilir değil. Barolar bu kararı aldığında ortalıkta Barış Pınarı Harekâtı yoktu. Bir yıldan beri çok ciddi rahatsızlıklar var. Bizler de bunları dile getirerek yazılı olarak bildirdik” diye konuştu.

 

TARİHTE BİR İLK OLACAK

 

Daha öncesinde emsal bir olay yaşanmadığı ve tarihte ilk kez böyle bir durumla karşı karşıya kalındığı için sürecin nasıl işleyeceği yönünde herhangi bir düşünceleri olmadığını belirten Balkan, “50 yıllık kurum olan TBB tarihinde bunun bir örneği yaşanmadı. Bu ilk defa olacak olan bir şey.  Dolayısıyla önümüzde emsal alabileceğimiz somut bir veri yok. Ancak 10 baronun yönetim kurulu kararlarının yazılı olarak TBB’ye sunulması ile birlikte TBB yönetim kurulu ilk toplantıda bunu gündemine almak ve bu konuyla ilgi bir karar vermek zorunda. TBB’nin olağanüstü genel kurul çağrısı yapma zorunluluğu var ancak bunun seçimli olup olmayacağı ya da olursa ne zaman olacağına dair elimizde bir veri bulunmuyor. Avukatlık Yasası’nda bulunan 10 baro koşulu gerçekleşmiş durumda. Şimdi TBB yönetim kurulunun bu başvurulara ilişkin vereceği kararı beklemek en doğrusu diye düşünüyorum” dedi.

 

Halil Büyükayhan / ÖZEL

 

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Tarihte, bir, ilk:, TBB’ye, olağanüstü, genel, kurul, şoku,
Yorumlar
Haber Yazılımı