301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Mart 2020 - Pazartesi 13:35 Bu haber 448 kez okundu
 
Tabiplerden veri çağrısı: ‘Bilmek bizim de hakkımız’
Korona virüs salgınının yayılımını engellemek için vakaların sıkça görüldüğü bölgeye odaklanılması gerektiğini söyleyen Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Naci İşoğlu, Antalya İl Sağlık Müdürlüğü’nden il genelindeki veriler hakkında bilgilendirme talebinde bulundu
Sağlık Haberi
Tabiplerden veri çağrısı: ‘Bilmek bizim de hakkımız’

Korona virüs (Covid-19) salgınında ülke genelinde artış gözlemlendiğini dile getiren Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Naci İşoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘şeffaflık’ vurgusu sonrası Antalya İl Sağlık Müdürlüğü’nden kentteki virüs vakalarının yayılımı hakkında bilgilendirme talep etti. Gerek önlem yoğunluğunu artırmak gerekse vakaların fazla olduğu bölgeye odaklanarak salgının yayılımını engellemek adına sağlık çalışanları ile bu bilgilerin paylaşılması gerektiğini kaydeden Dr. İşoğlu, “Şeffaflık ve yetkililerce tam bilgilendirme sağlanmadan, başta kendi meslek örgütümüz olmak üzere, tüm ilgili meslek örgütlerinin ve toplumun tehlikenin boyutunun büyüklüğüne vakıf olması mümkün değildir. Aksi durumda salgınla mücadeleye top yekûn katılımın gerçekleşemeyeceğine dikkat çekmek istiyoruz” dedi. 

 

Birinci dereceden ilişkili meslek örgütü olarak her türlü girişimlerine rağmen verilere ulaşamadıklarını kaydeden Dr. İşoğlu, Antalya İl Sağlık Müdürlüğü’ne çağrıda bulunarak, bilgilendirme yapılmasını istedi. Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu adına talepte bulunan Dr. İşoğlu, Antalya İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderdiği dilekçede şu sorulara yanıt istedi:

 

“Tanısı doğrulanmış olguların ikamet ettikleri bölge, ilçelere göre, yaş ve cinsiyete göre dağılımları nasıldır? Tanısı doğrulanmış olguların ne kadarının yurt dışı temas öyküsü vardır? Bugün itibarıyla ilimizde kaç merkezde test yapılmaktadır? Bugüne kadar her bir tanı/tarama testinden toplam kaç adet yapılmıştır? Bugünden itibaren il ölçeğinde günde kaç test yapılması planlanmaktadır? Günlere göre her bir tanı/tarama testi tipi için pozitif sonuçlanan test sayısı kaçtır? İlk testi negatif olup ikinci kez test yapılanlarda pozitiflik oranı nedir? Kaç tip tanı/tarama testi kullanılmaktadır? Kullanılan testlerin geçerlilik özellikleri nasıldır? Hastaların başvurusu ile testlerin sonuçlanması arasındaki süre nasıldır? Tanısı doğrulanmış olgulardaki bulguların dağılımı nasıldır? Tanısı doğrulanmış olgulardaki genel durumu ne düzeydedir? Tanısı doğrulanmış olguların ne kadarında COVID-19 hastalığı için klasik veya muhtemel görüntüleme bulguları saptanmıştır? Bugün itibarıyla ilimizde tanısı doğrulanmış ya da olası/kuşkulu COVID-19 hasta yatırılan hastane sayısı kaçtır? Bunların kurumsal/sektörel dağılımı nedir? Tanısı doğrulanmış olgularda bugüne kadar hangi ilaçlar kullanılmıştır? Bu ilaçlarla tedaviye yanıt oranı nedir? Tedavide kullanılması olası ilaçların ilimizdeki düzeyi nedir? İlimizde öngördüğünüz hasta sayısı ve ihtiyaca göre bu ilaçların mevcut stokları yeterli midir? Bu ilaçların hastaneler bazında dağıtımı yeterli düzeyde organize edilebilmekte midir? İlimiz düzeyinde yoğun bakım ünitelerindeki yatak ve ventilatör sayısı nedir? Bu sayılar öngörülen ihtiyacı karşılayabilecek düzeyde midir? Olası yetersizlikler için hangi önlemler düşünülmektedir? Tanısı doğrulanmış kaç sağlık çalışanı bulunmaktadır? Varsa şu anki mevcut durumları nedir? Bunların meslek kurum dağılımı nedir? Bugüne kadar kaç sağlık çalışanına test yapılmıştır? Sağlık çalışanlarının tamamına ne kadar sürede test yapılması öngörülmektedir? Kişisel koruyucu malzeme stoğumuz ve üretim kapasitemiz salgın için öngördüğünüz sürede ihtiyacı karşılayabilecek düzeyde midir? Bu malzemelerin sağlık kurumlarına dağıtılmasında yeterli organizasyon sağlanabilmekte midir?”

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Tabiplerden, veri, çağrısı:, ‘Bilmek, bizim, de, hakkımız’,
Yorumlar
Haber Yazılımı