301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
02 Mart 2020 - Pazartesi 12:42 Bu haber 1586 kez okundu
 
Suç işlemiş kız çocuklarına sanatlarıyla dokunuyorlar
Antalya’da müzisyenlik yapan Mavi Akustik grubu üyeleri mesleklerinden elde ettikleri gelirle küçük yaşta suça ortak olmuş kız çocuklarını hayata kazandırmak için sanat ve sporun iç içe olduğu bir sosyal sorumluluk projesi yürütüyor. Bu tür projelerin Antalya’nın tüm ilçelerinde hayata geçirilmesi gerektiğini belirten grubun solisti Ercan Çeliker, konuyla ilgili Büyükşehir Belediyesi’ne de bir proje sunduklarını söyledi
Röportaj Haberi
Suç işlemiş kız çocuklarına sanatlarıyla dokunuyorlar

Antalya’da bulunan Mavi Akustik adlı müzik grubu, 14-18 yaş arası suç işlemiş ve devlet tarafından ailesinden alınarak ilgili kurumlara yerleştirilen kız çocuklarını yeniden hayata kazandırmak için var gücüyle çalışıyor. 6 arkadaşın bir araya gelmesiyle oluşan müzik grubu kız çocuklarını hayata kazandırmak için sanat ve sporu bir arada harmanlayarak çocuklara yönelik çeşitli etkinlikler düzenliyor. Müzik, dans ve futbol ile çocukları kötü alışkanlıklardan uzaklaştırarak onlara dokunmayı hedefleyen grup üyeleri tüm imkânlarını kız çocuklarını yeniden hayata kazandırmak için kullanıyor. Konyaaltı Hurma’da doğanın içinde bir ticari alanda çocuklara çeşitli sosyal aktiviteler sunan Mavi Akustik üyeleri, bu alana bir rehabilitasyon merkezi kurulmasını talep ediyor. Meyve bahçelerinden çocukların meyve topladığı ve evcil hayvanlarla zaman geçirdiği bu doğal ortamda sosyal sorumluluk projesi yürüten Mavi Akustik müzik grubu insanları eğlendirmek için yaptıkları müzikten elde ettikleri geliri çocukları hayata kazandırmak için kullanıyor. Biz de Akdeniz’de Yeni Yüzyıl Gazetesi olarak Mavi Akustik’in solisti Ercan Çeliker ile grubun yürütmüş olduğu faaliyet ile ilgili bir röportaj gerçekleştirdik.

 

 

Mavi Akustik hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz?

Ercan Çeliker:  Grubumuz 6 arkadaştan oluşuyor ama biz daha büyük bir aileyiz. İlk olarak Ankara’da Mavi Köprü olarak kurulan gurup Antalya’da Mavi Akustik olarak devam etmekte. Hepimiz kurumsal firmalarda çalışıyorduk, ben kısa zaman önce ayrıldım. Sanat ve sporun içerisinde yetişmiş çocukların ilerdeki hayatlarında nasıl fark yarattığını kendimizde test edip bunu anlayınca tamamen amaç olarak bunu koyduk ve Allah’ın bize vermiş olduğu bu sesi kullanalım dedik. Biz ne kadar güçlenirsek o kadar çocuğun hayatına dokunuruz, özellikle dezavantajlı çocukların sporla, sanatla harmanlanması düşüncesiyle kurulan bir gurubuz. Özellikle çocuklar için kurulmuş bir gurup diyebiliriz. Vizyonumuz bu. Tabii ki müzik yapmaktan çok keyif alıyoruz. Ama bir müddet sonra profesyonelleşince, yani para kazanmaya başlayınca imkânlarımız artmaya başladı ve bu imkânlarla dezavantajlı çocukları sanatla motive etmeye çalışıyoruz, hayata tutunmalarını sağlıyoruz. Bağımlı olan çocuklarımız var, onları uzaklaştırmaya çalışıyoruz. Parçalanmış ailelerin çocukları var, kendini değersiz hisseden, onları değerli kılmaya çalışıyoruz. Müziği ve sporu bir araç olarak kullanmaya çalışıyoruz. Grubun hepsi eski sporcu, sporla ilgililer yani. Bu bizim için çok büyük bir avantaj. Gurupta halk eğitmeni arkadaşımız var. Necip ve Ufuk, ikisi de halk oyunlarına hâkimler.

 

 

Grubunuzun kuruluşu ne zaman gerçekleşti?

E.Ç:  2017 Ocak ayında kuruldu.

 

 

Peki, bu süreci anlatabilir misiniz?

E.Ç:  Müzik yapmayı hep sevdim ve hayalimdi. Amcamın oğlu Özgür Çeliker Antalya’da yaşıyordu. Ben Ankara’dan buraya tayin ile gelince, onunla bu hayalimizi gerçekleştirmek için fırsat cıktı. Benden önce Özgür ve Serkan Şahin iki kişi olarak başladılar. Daha sonra Ufuk’la ben eklendik. En son da Necip Köse ve Yusuf Yıldız hocayla gurubumuzu oluşturduk. Bu kısım kısım eklenmenin ve büyümenin en büyük sebebi kalitemizi ve vizyon olarak başladığımız işi daha iyi yapabilmek için güçlenmekti. Birçok mekânda sahne aldık ve Muratpaşa ile Konyaaltı Belediye festivallerinde sahne aldık. Şehir dışında da birçok yere gittik. Ankara, Burdur, Isparta, Anamur’da sahne aldık ve hala devam etmekteyiz.

 

 

Güzel bir vizyonla müzik yapma kararınız olmuş, bu karar nasıl alındı?

E.Ç:  Ankara’da yaşayan bir çalışandım. 2010 yılında Isparta’ya tayinim oldu. O dönemde geçmişimi sorgulamaya başladım. O esnada uyanış oldu aslında dedim ki kendime zaman ayıracağım. Ve bu zamanda da bütün çocukların sporla ve sanatla yetişmeleri için çaba sarf etmem gerektiğini düşündüm. 2010 yılındaki Mavi Köprü grubunda başladı tabii ama kendimi doldurmadan başkasına yardımcı olamayacağıma inandığım için birçok eğitimlerden geçtim, kişisel eğitimler aldım, motivasyon, takım çalışması, iletişim bilgileri adına birçok eğitim aldım ve bunları sahneye de uyarlamaya başladık. Ve iyi bir takım olduk. Yılın altıncı ayına doğru bir albüm çıkarmayı planlıyoruz. Bu durumda Türkiye’de biraz daha tanınmış olacağız ve daha çok ihtiyacı olan çocuğun hayatına dokunarak güzel şeyler olmasını amaçlıyoruz.

 

 

Yardımcı olduğunuz ve hayatlarına dokunduğunuzu belirttiğiniz kız çocuklarının özellikleri nedir?

E.Ç:  Türkiye’nin her bölgesinde suça sürüklenmiş kız çocukları olarak biliniyorlar. Devlet bu kızlarımıza yardımcı olmak için el koyarak ailesinden ayırır ve uygun gördüğü devletin bir kurumuna yerleştirir. Orada çocukların işledikleri suçlardan uzak kalması, yeni bir hayat kurmaları için fırsat tanıyor. Bu süreçte kendi bulundukları yurt ortamında çok güzel imkânları var. Bizler de dışarıda ağabeyleri olarak onların hayatlarına ne kadar dokunabilir ve faydalı olabiliriz diye bir proje yapmıştık. Biraz önce bahsettiğim kendini bulma sürecinden sonra. 14-18 yaş arası bize göre hiçbir zaman isteyerek yapmadıklarını düşündüğümüz suçları bir önceki hayatlarında bırakmaları adına elimizden geleni yapıyoruz. Onlara yardımcı olarak onları tamamen kurtarabiliriz. Müzik ve spor çok güzel bir araç bizim için. Bu bizi çok mutlu ediyor. Mavi Akustik büyüdükçe bu yardımlar ve ulaşılabilecek kız çocukları sayısının da büyüyeceğini düşünüyoruz.

 

 

Ne kadar zamanda, kaç çocuğun hayatına dokundunuz?

E.Ç:  Bir buçuk yıllık süreçte 30 çocukla tanıştık. Hepsinde birçok güzel anımız ve sevgi bağımız var. Buraya gelmeyi ve bizimle olmayı, zaman geçirip spor aktiviteleriyle uğraşmayı ve müzik yapmayı çok seviyorlar. Tabii ki biz de onları çok seviyoruz. Hayata olumlu olarak kazandırdığımız bir çocuk bizim için gurur kaynağı.

 

 

Beraber yaptığınız aktiviteler neler?

E.Ç:  Genelde haftada iki gün ama yoğunluk olunca haftanın bir gününü mutlaka ayırmaya çalışıyoruz kızlara. Sayı çoğunluğumuz var ise beraber sahada maç yapıyoruz. Beraber şarkı söylüyoruz. Zeybek oynamayı çok seviyorlar. Bunların hepsi kendilerini değerli hissettikleri anlar ve bizim için önemli olan sadece bu. Kendilerini değerli hissetmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Onlara özel konser yapıyoruz. Onlar için ayrı bir yerimiz olduğunu düşünüyorum ve bizim için onlar kesinlikle özeller.

 

 

Bu tür sosyal sorumluluk ile ilgili başka proje veya düşünceleriniz var mı?

E.Ç:  Akademi kurmak istiyoruz en büyük isteğimiz bu, Mavi Köprü Akademi. Oradaki köprü insanlar arası birleşimi sağlayacak durumda olmalı. Sadece yaşadığımız yer değil Türkiye’nin her yerinde ihtiyacı olan çocuklarımıza spor kompleksi, sanat kompleksi ve kütüphanede çocuk gelişimcilerin olduğu bir alan düşünün, bunlardan kurmak istiyoruz. Birçok yerde hala hiçbir müzik enstrümanına dokunmadan, bilmeden büyüyen çocuklarımız var. Müzik ruhun gıdası, bu ispatlanmış bir şey. Ve biz bunun için hiç durmadan çabalayacağız. Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne projemizi sunduk bekliyoruz. Bu tür tesislerden 19 ilçede olması gerek ve bunun için projemizi hazırladık. Bu gerçekleşecek biz inanıyoruz, her yerde sanat olacak. Biz bir defalık bir yardım olsun istemiyoruz sistemsel ve devamlılığı olmalı. Şu anda bizim en büyük gücümüz müzik. Tek gelirimiz de müzik ve inandığımız şey de bu, maddi olarak sadece grubun üyelerinin maddi desteği söz konusu.

 

 

Şu anda bulunduğumuz yerin yaşayanları burayı kullanabiliyorlar mı?

E.Ç:  Tabii ki mahalle insanlarımız çok duyarlılar. Buraya top oynamak için gelen çocuklarımız bizleri ziyaret ediyor, hatta kütüphane kampanyamız var. Kütüphaneden bir kitap okuyup bize özetini sunan çocuk sanatsal aktivitelerden veya top sahasından ücretsiz yararlanabiliyor. Ücretsiz folklor dersi ya da gitar dersi alabiliyor. Bu bile çok güzel bir teşvik.

 

Halil Büyükayhan / Hatice Suner

 

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Suç, işlemiş, kız, çocuklarına, sanatlarıyla, dokunuyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı