301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Haziran 2019 - Çarşamba 11:15 Bu haber 1060 kez okundu
 
Sandıkta tarihi ders
YSK tarafından yenilenen İstanbul seçimlerinin sonuçlanmasının ardından Antalya İl Başkanlığı’nda açıklama yapan Başkan Ahmet Kumbul, “İstanbul seçmeni sandığa gitti ve kendi iradesini yok sayanlara karşı tarihi bir ders verdi” dedi.
Siyaset Haberi
Sandıkta tarihi ders

YSK tarafından yenilenmesine karar verilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimi için İstanbul seçmeni 23 Haziran’da sandığa gitti. Sandıktan çıkan oylara göre seçimi CHP’li Ekrem İmamoğlu kazandı. Seçim sürecinde İmamoğlu’na destek vermek için İstanbul’a giden Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, seçimin ardından Antalya İl Binası’nda basınla bir araya geldi. Kumbul, seçim değerlendirmesi yaparken basının sorularını da yanıtladı.

 

TÜRKİYE KENETLENDİ

Milletin iradesini gasp edenlere, ülkeyi ekonomik açıdan uçuruma doğru sürükleyenlere karşı İstanbul halkının 23 Haziran’da cevabını sert bir şekilde verdiğini dile getiren Kumbul, “Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım’ın arasındaki oy oranı 31 Mart’ta 13 bin civarındayken, bu fark 23 Haziran’da 800 binin üzerine çıkmıştır. İstanbul’un 28 ilçesinde Ekrem İmamoğlu, rakibi Binali Yıldırım’dan daha fazla oy almıştır. YSK eliyle yapılan bu hukuksuzluğa karşı, tüm Türkiye kenetlenmiş, tek yürek olmuştur” dedi.

 

İSTANBUL’A 32 OTOBÜS KALKTI

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Örgütü olarak, İstanbul seçimine katkılarını anlatan Başkan Kumbul, “Milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, ilçe başkanlarımız, üyelerimiz, gönüllülerimizle Ekrem İmamoğlu’nun seçim çalışmalarına destek vermek, Antalya’da ikamet eden veya o tarihlerde Antalya’da bulunan İstanbul seçmenini İstanbul’a taşımak, seçmenin sandıktaki iradesini korumak için el ele verdik.19 ilçemizden gelen talepler doğrultusunda, Antalya’dan İstanbul’a 32 otobüsle en temel vatandaşlık görevlerini yerine getirmek isteyen İstanbul seçmenlerini taşıdık” diyerek vatandaşın derdine derman, haktan, halktan, hukuktan, şeffaflıktan, doğadan, insandan yana belediyelerle halka umut olmaya devam edeceklerini aktardı.

 

ZAFER TESADÜF DEĞİL

23 Haziran’daki sonucun asla bir tesadüf olmadığının altını çizen Kumbul, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu sonuç 31 Mart’ta elde edilen zaferin, katlanarak büyümüş halidir. Artık yerel seçimler bitmiştir. Önümüzde uzun ve meşakkatli bir yol vardır. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhur İttifakı bu sonuçlardan bir ders çıkarmalı, ülkenin normalleşmesi için ötekileştirici, ayrıştırıcı söylemlerinden vazgeçmesi gerekmektedir.Yerel seçim sürecine, sevgi dili, kardeşlik dili damgasını vurmuştur” şeklinde konuştu.

 

KUMBUL: BEN KABUL ETMEZDİM

Seçim değerlendirmesi sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Kumbul, Büyükşehir Belediye şirketlerinde iki CHP'li yöneticinin yer almasını nasıl değerlendirdiği sorusunu da şu şekilde yanıtladı;  “Önceki dönemde, AK Parti döneminde, il başkanı farklı şirketlerin yönetim kurullarında yer aldı. Şirketlerin yönetim kurullarında AK Parti kadrolarıyla doldurulduğunu gördük. Şimdi bizim iki ilçe başkanımız şirket yönetiminde yer aldı. Şirketlerde 100'den fazla yönetim kurulu üyesi var. Ben parti yöneticilerinin yönetim kurulunda yer almasının şahsen doğru olmadığını düşünüyorum. Ama belediye başkanımız demek ki bu iki yöneticimizin kente katkısı olacağını düşünmüş ve onları şirketin yönetim kuruluna almış. Bana teklif gelseydi ben asla kabul etmezdim.”

 

BANKAMATİKLER DEVAM ETMEMELİ

Belediye çalışanların hala işten çıkarılma korkusu olduğu konusunda gelen soruları yanıtlayan Kumbul, “İl başkanlığına iş başvurusu için gelenler var ama bizde böyle işler yok. Ona karar verecek olan belediye yönetimidir. Biz belediyeye gidip başvuru yapmalarını söylüyoruz. Demek ki daha önce işler böyle yürüyormuş. Kimse AK Parti'ye oy verdi diye işinden olmayacak” dedi. Basına yansıyan sinkaf içerikli Whatsapp konuşmalarını da hatırlatan Kumbul, “Ancak belediyelerde bankamatik memuru gibi çalışanların, aday için sahaya çıkıp seçim çalışması yapanların, bir siyasi partinin liderine hakaret edenlerin belediyelerde devam etmemesi gerekir. Bu benim düşüncemdir. Buna karar verecek olan belediye yöneticileridir. Belediyede ter akıtan, emek veren herkes işine devam etmelidir" diye konuştu.

Hazel Berkalp

 

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Sandıkta, tarihi, ders,
Yorumlar
Haber Yazılımı