Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 11:29 Bu haber 263 kez okundu
 
Sahilde bulunan yaralı Nil kaplumbağası tedavi altına alındı
Antalya’da Beldibi sahilinde bulunan yaralı deniz kaplumbağası Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri tarafından tedavi altına alındı
Yaşam Haberi
Sahilde bulunan yaralı Nil kaplumbağası tedavi altına alındı

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 6.Bölge Müdürlüğüne bağlı Beydağları Sahil Milli Park Müdürlüğüne, Beldibi sahilinde yaralı deniz kaplumbağası olduğunun bildirilmesi üzerine, ekipler alana giderek yaralı kaplumbağayı aldı. Tedavisi için DEKAMER’e gönderilen kaplumbağanın hava şartları nedeniyle güçsüz kalıp kıyıya sürüklenmiş olabileceği düşünülüyor.  

 

Prof. Dr. Yakup Kaska, trionyx triunguis’in Türkiye’de bulunan 5 tür tatlı su kaplumbağasından biri olduğunu ve acı sularda ve nehirlerde yaşadığını söyledi. Kaplumbağanın büyüklüğü ve siniye benzer yapı göstermesinden dolayı bazı bölgelerde siniba olarak bilindiğini, İngilizcede “soft shellet Nile turtle“ olarak adlandırıldığını söyleyen Kaska, "Dilimize 'yumuşak kabuklu Nil kaplumbağası' veya 'Nil yumuşak kabuklusu' olarak çevrilmiştir. Tipik yaşam yeri Nil olduğu için Nil kaplumbağası olarak adlandırılır ve deniz kaplumbağası gibi uysal değildir" dedi. 
 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Sahilde, bulunan, yaralı, Nil, kaplumbağası, tedavi, altına, alındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı