301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 11:01 Bu haber 800 kez okundu
 
Sağlıkta şiddet dur durak bilmiyor
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Onkoloji Bölümü’nde bir hemşirenin tedavi görmekte olan hasta yakınları tarafından sözel ve fiziksel şiddete maruz kalmasına tepki gösteren Türk Sağlık Sen üyeleri “Sağlıkta şiddete hayır” demek için bir araya geldi.
Sağlık Haberi
Sağlıkta şiddet dur durak bilmiyor

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde Türk Sağlık Sen tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Antalya Şube Başkan Yardımcısı Türkan Şanlı, “Uygulanan sözel ve fiziksel şiddet karşısında mesleğinin ilk yıllarında bu kabul edilemez davranış, hemşire arkadaşımızın büyük travma yaşamasına neden olmuştur” şeklinde konuştu.

Sağlıkta şiddet ve linç girişimlerinin sağlık çalışanlarının hizmet üretmesine engel olacak seviyeye geldiğini ifade eden Şanlı, acil çözümler bulunması gerektiğine değinerek, “Sağlıkta şiddetin, durmak bir yana artarak devam etmesindeki en önemli neden etkin ve caydırıcı tedbirlerin hayata geçmemesidir” dedi.

 

“BU SALDIRI HEPİMİZE YAPILMIŞTIR”

Tutuklu yargılamaların sadece kağıt üzerinde kaldığını söyleyen Şanlı, “Tutuklama; uygulamada hayata geçmeyince, şiddet uygulayan elini kolunu sallaya sallaya gezdikçe sağlık çalışanlarına şiddet artarak devam etmektedir. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların, sağlık kurumlarında ortalığı birbirine katanların bu işin sonunun tutuklu yargılanmak olduğunun idrakine varmaları sağlanmaktadır” diyerek cezai yaptırımların uygulanması gerekliliğini dile getirdi. Yaşanan olay sonucu hastane yönetiminin ve onkoloji bilim dalının gösterdiği hassasiyetin önemine değinen Şanlı, “Hemşire arkadaşımıza yapılan saldırı hepimize yapılmıştır” şeklinde konuşarak sağlık çalışanlarına gösterilen şiddet karşısında bir olma çağrısında bulundu.

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Sağlıkta, şiddet, dur, durak, bilmiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı