301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
11 Ağustos 2020 - Salı 13:54 Bu haber 474 kez okundu
 
Sağlıklı doğum sağlıklı anne ve bebek demektir
Haftanın Sohbeti Haberi
Sağlıklı doğum sağlıklı anne ve bebek demektir

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Gülser Göktolga Pınar hamilelikle ilgili anne adaylarının en çok merak ettiği soruları yanıtladı.

Hazel Berkalp Altaş: Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

İsmim Gülser Göktolga Pınar, 1981 Sivas doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Sivas'ta tamamladım. 1999’da Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandım. 2005’te mezun oldum. 2007-2008 arası Elazığ Harput Devlet Hastanesi’nde acil serviste çalıştım. 2008-2012 arası Fırat Üniversitesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum İhtisası yaptım, 2013-2016 arası Elazığ Eğitim Araştırma Hastanesi’nde çalıştım. 2018’den beri Antalya’da özel bir hastanede Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı olarak görev yapmaktayım.

İşinizi severek yaptığınız aşikar, peki bu mesleği yapmaya nasıl karar verdiniz?

Mesleğimi çok seviyorum, doktor olmak hep hayalimdi ama kadın doğum ihtisası biraz tesadüfi oldu diyebilirim. Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda (TUS) yazdığım birkaç bölümden biri idi ama bebekleri çok sevdiğim için olsa gerek ihtisasa başlar başlamaz çok mutlu olarak çalıştım.

Doğumuna aracılık ettiğiniz birçok bebeğiniz var. Fotoğraflarınız inanılmaz güzel. Sizin için sağlıklı bir gebelik nasıl olmalı?

Sağlıklı bir gebelik anne için hem bedenen hem de ruhen sağlıklı geçirilen, bebek için ise her anlamda dünyaya sağlıklı gelmesi sağlanan bir gebelik olmalı. Annenin aklında hem gebelik sürecinde hem de doğumda kalabilecek her türlü soruya yanıt bulması gerektiğine inanıyorum.  Yıllar sonra gebelik ve doğum sürecini hatırladığı zaman yüzünde bir tebessüm oluşması ve çocuğuna o günleri güzel anılarla aktarabilmesi önemli.

Normal doğum ve sezaryen doğum ile ilgili anne adaylarının kafası hep karışık oluyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Her iki doğum şeklinin de kendine göre avantaj ve dezavantajları var, önemli olan anne ve bebeğin evine sağlıkla gidebilmesi.  Bunun yolu her gebe ve her gebelik için ayrı oluyor, tabi ki kadın doğum uzmanları olarak ilk hedefimiz normal doğumu sağlamak ve bunu teşvik etmek ancak anne ve bebek sağlığı için sezaryen yapılması gereken bir durum varsa da normal doğumda ısrarcı olmayı uygun bulmuyorum. Yani her hasta için bilimsel veriler ışığında ona uygun bir planlama yapılması gerekiyor.

Şu an ülkemizde çok yaygın olmasa da suda doğum diye yeni bir yöntem uygulanıyor. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Suda doğumla ilgili elimizdeki veriler kısıtlı avantaj ve dezavantajları ile ilgili dünya çapında daha fazla veri ile yapılan çalışmalar gerekli.

Son olarak sizinle aynı mesleği seçmek isteyen gençlere önerileriniz var mı?

Hekimlik ciddi özveri gerektiren bir meslek, bütün hayatınızı isinize göre şekillendirmek gerekiyor, nöbetler, mecburi hizmet derken hayatinizin büyük bir bölümünü hastanede geçiriyorsunuz. Bunu kabul ederek yapıldığında manevi tatmini çok yüksek. Kendisini hekim olmaya hazırlayan tüm gençlere mesleğimi tavsiye ediyorum tabi ki.

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Sağlıklı, doğum, sağlıklı, anne, ve, bebek, demektir,
Yorumlar
Haber Yazılımı