301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
11 Kasım 2020 - Çarşamba 11:37 Bu haber 104 kez okundu
 
Sağlıkçılar isyan etti
Sağlık çalışanları Sağlık Bakanlığının sağlık çalışanlarının izin, istifa ve emeklilik işlemlerini durdurmasını protesto etti. Sağlık çalışanları ‘Kölelik düzenine hayır ‘ diyerek Sağlık Bakanlığının almış olduğu karardan vazgeçmesini talep etti
Sağlık Haberi
Sağlıkçılar  isyan etti

  Sağlık Bakanlığı tarafından Sağlık çalışanlarının izin, istifa ve emeklilik işlemlerinin askıya alınmasını protesto eden sağlık çalışanları Atatürk Devlet Hastanesi önünde bir araya geldi.  Protesto eylemine Antalya Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi üyeleri ve birçok sağlık emekçisi katıldı. Grup adına ilk konuşmayı SES Antalya Şubesi Eş Başkanı Kaan Taşer yaptı. Taşer, sağlık çalışanlarının Pandemi döneminde tükendiklerini bir de Sağlık bakanlığı tarafından alınan kararlar ile kölelik düzeninde çalışmaya zorlandığını iddia etti.

  “Emekçi örgütleri yok sayılmasın”

Taşer, “Pandemi yönetiminde sağlık alanındaki emek ve meslek örgütleri karar alma süreçlerine dahil edilmelidir. Sağlık emekçileriyle ilgili son yayınlanan genelge ile izin hakkımızın ortadan kaldırılmasını, tayinler durdurulurken sürgünlerin önünün açılmasını kabul etmiyoruz. Dinlenme hakkımız aynı zamanda yaşam hakkımızdır, yaşatmak için yaşamak istiyoruz, yaşam hakkımıza sahip çıkıyoruz” diye konuştu.

  “Sorunlara sahip çıkalım”

  Sağlık emekçilerinin birçoğunun yoksulluk sınırının altında yaşadığını ifade eden Taşer, “Sağlık alanında tüm bunlar yaşanmaktayken sözde yetkili sendika kendisine üye olan sağlık emekçilerinin sorunlarıyla ilgilenmek, taleplerini alana taşımak yerine iktidarla ters düşmemek adına sessizliğini korumaktadır. Gerçek sendikaya ihtiyacın iyice belirginleştiği bu zor günlerde tüm sağlık emekçilerini sendikamız çatısı altında örgütlenmeye, birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.

  “Sağlıkta sorunlar bitmiyor”

   Sağlıkta sorunun sadece pandemi şartlarıyla ortaya çıkmadığına dikkat çeken Taşer, Haksız, hukuksuz şekilde işlerinden edilmiş hepsi de uzun yıllarını meslekte geçirmiş tecrübeli insanlar olan KHK’li sağlık emekçileri işlerine döndürülmelidir. Güvenlik soruşturması sebebiyle işe başlatılmayan sağlık emekçileri bir an önce işlerine başlatılmalıdır. Sağlıkta şiddet önlenmeli, bütün sağlık emekçilerinin temel ücretleri yoksulluk sınırının üzerinde olacak şekilde düzenlenmelidir. Kronik hastalığı olan ve 65 yaş üstü tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine idari izin verilmelidir” diye taleplerini sıraladı.

  ”Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz”

  Sağlık bakanlığının aldığı her karar ile hak gaspı yaptığını söyleyen Antalya Tabip Odası Başkanı Nursel Şahin ise, “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz. Olumsuz ve zor çalışma koşulları altında adeta ölmemizi istiyorsunuz“ diye konuştu. Şahin, tüm özlük hakların kısıtlayacak tedbirlerin Sağlık Bakanlığı tarafından bir bir hayata geçirildiği eleştirisinde bulundu. Şahin, “Bu güne kadar sağlık çalışanlarına verdiği hiçbir olumlu sözü yerine getirmeyen Sağlık Bakanlığı bu gün hak gaspları yaparken yıldırım hızıyla çalışıyor” eleştirisinde bulundu.

  “Anayasal hak ihlali”

  Başkan Şahin, “Sağlık emekçileriyle ilgili son yayınlanan genelge ile izin hakkımızın ortadan kaldırılmasını, tayinler durdurulurken sürgünlerin önünün açılmasını kabul etmiyoruz. Dinlenme hakkımız aynı zamanda yaşam hakkımızdır, yaşatmak için yaşamak istiyoruz, yaşam hakkımıza sahip çıkıyoruz” dedi. Yapılanın Anayasal güvence altına alınan dinlenme hakkının gaspı olduğunu iddia eden Başkan Şahin, “ Çalışan bütün personelin ikinci bir emre kadar yıllık izinleri durdurulmuştur. Anayasal güvence altında olan dinlenme hakkına hele ki pandemi ile mücadele edilen, normal zamanlara göre daha yoğun ve uzun saatlerle çalışılan böylesi bir dönemde müdahale demek sağlık emekçilerinin yaşam hakkını yok saymak demektir” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Sağlıkçılar, , isyan, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı