301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
23 Kasım 2020 - Pazartesi 13:59 Bu haber 21 kez okundu
 
Sağlık Çalışanlarına müjde! Covid-19 meslek hastalığı sayılacak
THD Antalya Şube Başkanı Şükran Çiloğlu Ünal, “TBMM Sağlık Komisyonun’da görüşülen ve komisyon üyelerinin onayıyla meclise taşınan yasa ile Covid-19 hastalığının meslek hastalığı kabul edilecek. Bu bizim açımızdan sevindirici bir haber” dedi
Yaşam Haberi
Sağlık Çalışanlarına müjde!  Covid-19 meslek  hastalığı sayılacak

  THD Antalya Şube Başkanı Şükran Çiloğlu Ünal, Covid-19 hastalığının meslek hastalığı kabul edilmesi yönündeki tasarının TBMM Sağlık Komisyonu’ndan geçtiği müjdesini paylaştı.   Ünal, gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade ederek, “Yasa teklifinin bir an önce, geçmiş dönemde yaşamını yitiren ve enfekte olan sağlık çalışanlarını da kapsayacak şekilde yasallaşmasını istiyoruz” dedi.

  ‘Gelişmeler sevindirici ‘

  Türk Hemşireler Derneği Antalya Şube Başkanı Şükran Çiloğlu Ünal, pandeminin başladığı 18 Kasımdan itibaren sağlık alanında hizmet veren tüm paydaşların canla başla salgınla mücadele için çalıştıklarını ve bu uğurda birçok mesai arkadaşlarını kaybettiklerini hatırlatarak,  Covid-19’un meslek hastalığı sayılmasıyla ilgili yasanın Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık Komisyonu’ndan geçmesini sevindirici bulduğunu kaydetti. Başkan Ünal, Covid -19 salgınının başlangıcından bu güne kadar 160’dan fazla sağlık çalışanını kaybettiklerini ifade ederek,  yasanın tüm sağlık çalışanları kapsaması gerektiğini ifade etti. Başkan Ünal, “ Covid-19’un meslek hastalığı sayılmasıyla ilgili ilk günden beri tüm alanlarda hizmet veren sağlık çalışanları ile mücadele ediyoruz. Bu hepimizin hakkı ve hepimizi kapsamalı” dedi.

  SES, sevinçle karşıladı

  Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) da yaptıkları açıklama ile Covid-19’un meslek hastalığı sayılması önerisinin TBMM Sağlık Komisyonu tarafından kabul edildiğini ve görüşülmek üzere meclise gönderildiğini duyurdu.   SES “Aylardır iş yerleri önünde yaptığımız eylemler, Mecliste grubu bulunan partilerle görüşmelerimiz, illerindeki siyasi partileri ziyaretlerimiz, milletvekillerine gönderilen mailler, görüşmeler, hashtag çalışmalarımız neticesinde Covid-19'un meslek hastalığı sayılması yönünde önemli bir adım atıldı” diye müjdeyi verdi. SES yaptığı açıklama ile gelişmelerin sevindirici olduğunu kaydetti.  SES’ten yapılan açıklamada, “Sağlık Komisyonu'nda onaylanan yasa teklifi bir an önce, geçmiş dönemde yaşamını yitiren ve enfekte olan sağlık emekçileri ile tüm sağlık ve sosyal hizmet alanında çalışan emekçileri kapsayacak şekilde yasalaşması için sürecin takipçisi olacağız” ifadelerine yer verildi.

  Halil BÜYÜKAYHAN 

 

 

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Sağlık, Çalışanlarına, müjde!, , Covid-19, meslek, , hastalığı, sayılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı