301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Eylül 2020 - Perşembe 16:39 Bu haber 255 kez okundu
 
Rota Antalya hayata geçirildi
ATSO tarafından hayata geçirilen Rota Antalya uygulamasının lansman toplantısında konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya’da gezilmesi ve görülmesi gereken yerler ve kent tarihi hakkında 250 ayrı noktanın bilgisini içeren mobil uygulamanın kent kültürü ve ekonomisi açısından etkili olacağını belirtti
Gündem Haberi
Rota Antalya hayata geçirildi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) desteğiyle Antalya’nın tanıtımına katkı sağlayacak olan “Rota Antalya” uygulamasını hayata geçirdi. 4 farklı dilde hizmete açılan mobil uygulama Antalya’nın kent kültürünü ve tarihini ön planda tutarak kullanıcılarına 250 farklı noktadaki eser ve yerlere görsel ve yazılı olarak ulaşma olanağı sağlıyor. Antalyalılara ve şehre gelen yerli ve yabancı turistlere yönelik kentin tanıtımı için önemli bir hamle olan Rota Antalya’nın lansman toplantısı online olarak ATSO Başkanı Davut Çetin tarafından yapıldı.

 

PANDEMİ DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRDI

 

Pandemi ortamının dünyada dijital dönüşümün hızlı bir şekilde yapılması gerektiğini gösterdiğini söyleyen Çetin, Antalya ekonomisini pandemi sonrasına hazırlamak için gayret ettiklerini kaydetti. ATSO olarak dijitalleşmeyi 2016’dan beri dile getirdiklerini belirten Çetin, hayata geçirilen Rota Antalya uygulaması hakkında bilgilendirmede bulundu.

 

BÜTÇESİ 522 BİN TL

 

Proje ismi Dijital Hafıza Haritası olan Rota Antalya’nın bütçesinin 522 bin 532 TL olduğunu ifade eden Çetin, “Bu uygulamayı Antalya’nın kent kültürünü geliştirmek, kenti ziyaretçilere tanıtmak için yapıyoruz. Hem bize hem de turistlere Antalya’yı çok iyi anlatacaktır. Antalya’da çok ciddi bir tarih ve kültür var bunu gelen turistlere anlatmamız gerekiyor” diye konuştu.

 

“GEZİLMESİ GEREKEN 250 NOKTA BELİRLEDİK”

 

Rota Antalya’nın kentte tema veya rota tercihi yaparak gezme imkânı sağladığını ifade eden Çetin, “Hem Android hem de IOS’tan indirilebilecek olan mobil uygulamamız 4 dilde kullanım imkânı sağlıyor. Dinamik bir uygulama tasarladık, şu an 250 tane nokta var. Bu uygulama, üzerinde devamlı çalışıp geliştireceğimiz bir uygulama. Mutlaka gezilmesi gereken yerler bulunuyor, isteyenler rota tercihleri yaparak o bölgeye uğrayıp tecrübeler kazanma imkânı sağlıyor. Arzu edenler bulundukları mekâna yakın tarihi eserler ve turistik yerleri görebiliyor. Uygulama içerisinde kullanıcılar kendi notlarını alabiliyorlar. İnternete ulaşılan herhangi bir yerde harita indirilerek daha sonra internetsiz bir ortamda kullanılabiliyor. Bu da özellikle kente yeni gelmiş turistler açısından avantajlı bir durum” dedi.

 

UYGULAMA SÜREKLİ GÜNCELLENECEK

 

Rota Antalya’nın ilk aşamada gezilmesi görülmesi gereken yerleri tanıtmakta kullanılacağı ancak ilerleyen aşamalarda uygulamanın sürekli güncellenerek eğlence, spor yerleri gibi eklemelerin yapılacağını belirten Çetin, “Rota Antalya sadece turistleri değil Antalya sakinleri için de geliştirildi. Bu uygulama sayesinde Atatürk’ün Erenkuş Plajı’na gittiğinde ‘Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir’ sözünü söylediğini öğreneceğiz. Karaalioğlu Parkı’nın detaylarını öğreneceğiz. Antalya’nın kırsalını da tanıma imkânı sağlıyor. İç bölgemizin güzelliklerini göremeden giden turist kalmasın istiyoruz. Gelen turist eğer bu uygulamayı indirebilirse kırsal bölgelerimize de büyük katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

 

TEŞVİK AMACIYLA HEDİYELER

 

Uygulamanın kullanımını teşvik etmek amacıyla kullanıcılara çeşitli hediyeler de verilebileceğini belirten Çetin, “Örneğin Kaleiçi’nde 8 check-in yapana kültür sanata giriş bileti vereceğiz. Bunun gibi eğlenceli bir yapısı da bulunuyor. 250 noktayı gezenlere de özel hediyeler sağlayalım dedik. Uygulamayı indirmeyi tercih etmeyenler için de 250 noktamıza QR kod koyduk, onu okutarak da bulundukları yer hakkındaki bilgilere erişim sağlayabilirler” dedi.

 

“TANITIM ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK”

 

Rota Antalya’nın tanıtımı için bütün sosyal medya mecralarında çalışmalara başladıklarını belirten Çetin, havaalanı ve billboardlarda da benzer çalışmaları gerçekleştireceklerini dile getirerek www.rotaantalya.com internet sitesini de hayata geçirmeye başladıklarını kaydetti.

 

“HEDEFİMİZ SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMAK”

 

Bugüne kadar bazı siteler ve uygulamaların hayata geçirildiğini ancak sürdürülebilir olamadığını dile getiren Çetin, “Bizim hedefimiz uygulamayı devamlı geliştirerek bu projenin sürdürülebilmesi, şehrin otellerini ticari anlamda tanıtabilmek. Bu uygulamayı gerçekleştirirken de sloganımızı ‘Şehrin hikâyesi rotada rota cebinde’ olarak belirledik” dedi.

 

“BÖYLE BİR UYGULAMA YAPILMADI”

 

Uygulamada yer alan 250 nokta için tek tek gidilerek QR kodlar konulduğunu ve bu çalışmanın arkasında ciddi bir emek olduğunu belirten Çetin, “Antalya’da bugüne kadar yapılmış böyle bir uygulama yok. Biz hep diyoruz turistler geliyor Antalya’nın kumundan, denizinden faydalanıp gidiyor. Rota Antalya’nın, turist geldiği zaman Antalya’nın kültürünü, sanatını da görebileceği bir mecra haline geleceğini umuyoruz” diye konuştu.

 

ÇETİN’DEN DESTEK ÇAĞRISI

 

Antalya’nın dijital tanıtımında herkesin elini taşın altına sokması gerektiğini ifade eden Çetin, “Burada yalnız kalmamak gerekiyor, herkes destek vermeli. Sonuçta burada önemli olan şey Antalya’nın tanıtımı, arkadaki tarihi ve kültürü anlatmamız gerekiyor. İleride noktalarımızı artırabileceğimiz, turist geldiği zaman nerede yemek yiyeceğine bakabileceği bir uygulama olmalı. Biz bunun için çalışmalarımıza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Rota, Antalya, hayata, geçirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı