301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Mayıs 2019 - Salı 13:59 Bu haber 471 kez okundu
 
“Restorasyonda son üç yılda Cumhuriyet rekoru kırdık”
Her yıl Mayıs ayının ikinci haftasına denk gelen Vakıflar Haftası nedeniyle konuşan Antalya Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Coşar, Antalya’da gerçekleştirilen restorasyonlar ile son üç yılda Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamlarına ulaştıklarını ifade etti.
Gündem Haberi
“Restorasyonda son üç yılda Cumhuriyet rekoru kırdık”

Cumhuriyet Meydanı’nda Vakıflar Haftası nedeniyle Dünya Göz Hastanesi tarafından kurulan stantta hafta boyunca ücretsiz göz taramasının yapılacağını belirten Coşar, bu yıl ki etkinliklerin Ramazan’a denk gelmesi nedeniyle temanın da bu çerçevede şekilleneceğini belirtti. Üç gün boyunca Muratpaşa Cami’nde bin kişilik iftar yemeği verileceğini söyleyen Coşar, Agora AVM’de Antalya Tanıtım Vakfı’nın katkılarıyla gerekleşen Antalya Kelebekleri isimli serginin mutlaka gezilip görülmesi gerektiğini vurguladı. Cumhuriyet Meydanı’nda da restorasyonunu yaptıkları ve önemli gördükleri vakıf eserlerini sergilediklerini belirten Coşar, “Antalya’da gerçekleştirilen restorasyonlarla son üç yılda Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamlarına ulaştık” dedi.

 

Vakıfların hayatın her safhasında yer aldığını belirten Coşar, “Her vakfın ayrı ayrı hem hayratı hem akarı var. Örneğin biz kendi hizmet binamız için o vakfa para ödüyoruz. Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak şu an ki bulunduğumuz hizmet binamız için ayda 25 bin lira kira ödüyoruz” şeklinde konuştu. 2003-2004 yılları sonrası ciddi anlamda atılım yaptıklarını ifade eden Coşar, “Daha önce 4-5 yılda bir eser onarılabilirken şu an bizim 10 tane devam eden şantiyemiz var. 123 yıldır kapalı olan Şehzade Korkut Cami namı diğer Kesik Minare Cami şu an restorasyonu devam ediyor. Tekeli Mehmet Paşa Cami deva ediyor. Yivli Minare’nin avlusunda kazılarımız devam ediyor. Şu an yoğun bir restorasyon atılım içerisindeyiz” dedi. Vakıfların yaptıkları harcamaların kaynaklarının kendi öz kaynakları tarafından karşılandığını söyleyen Coşar, hazineden beş kuruş dahi almadıklarını belirterek tüm harcamaların Vakıflar tarafından kurulan AVM, hastane, otel, dükkan, konut gibi yapılardan elde edildiğini dile getirdi.

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: “Restorasyonda, son, üç, yılda, Cumhuriyet, rekoru, kırdık”,
Yorumlar
Haber Yazılımı