301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
17 Haziran 2019 - Pazartesi 12:45 Bu haber 466 kez okundu
 
Restorasyon skandalına soru önergesi
CHP Milletvekili Cavit Arı, Korkuteli’de bulunan 800 yıllık Alaaddin Camisi’ne ait taç kapının restorasyon sırasında bezeme ve motiflerinin yok olmasına karşın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a yazılı soru önergesinde bulundu.
Siyaset Haberi
Restorasyon skandalına soru önergesi

Antalya’nın Korkuteli ilçesinde bulunan ve en önemli tarihi miraslardan biri olarak gösterilen 800 yıllık Alaaddin Camisi’nin taç kapısı 2015 yılında restorasyona girmiş ve bu senenin başında restorasyon süreci sona ermişti. Tarihi kapının gerçekleştirilen restorasyon sürecinden sonra kültürel özelliklerini kaybetmesi üzerine gelen tepkilere CHP’li Cavit Arı’da soru önergesinde bulunarak destek verdi.

 

UNESCO’NUN DEĞERLERİ ARASINDAYDI

Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce yapılan tarihi kapının sanat şaheseri olarak nitelendirilen bezeme ve motiflerinden eser kalmadığını belirten Arı, “Tarihe karşı çok büyük bir suç işlenmiş ve bir restorasyon skandalına imza atılmıştır. Bu kapı UNESCO’nun korunmaya değer görülen eserleri arasındaydı ama yapılan sözde restorasyonla 800 yıllık Selçuklu kapısına ihanet edilmiştir” ifadelerinde bulundu.

Geçen Aralık ayında TBMM Genel Kurulu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçesi görüşülürken de taç kapının restorasyonuna karşın eleştiri ve uyarılarda bulunduğunu hatırlatan Arı, Bakan Ersoy’a cevaplandırması üzere, “Ulusal basında da genişçe yer alan bu olayın sorumluları hakkında adli ve idari soruşturma açılacak mıdır?” ve “Tarihin katledilmesine neden olan benzer restorasyon skandallarının önlenmesine dönük ne gibi tedbirler almayı planlıyorsunuz?” sorularını iletti.

Halil Büyükayhan

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Restorasyon, skandalına, soru, önergesi,
Yorumlar
v>
Haber Yazılımı