Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 11:00 Bu haber 767 kez okundu
 
‘Rant değil, menfaat söz konusu’
Muratpaşa’daki kamu ortaklık payı (KOP) bulunan arsaların düzenlenmesine ilişkin plan notunun yönetmelikte de olduğunu söyleyen Başkan Ümit Uysal, “Mülkiyet birliği sağlandığı takdirde boş duracağına özel kişilerin kullanabilmesiyle ilgili bir düzenlemedir. Burada ne bir rant ne de ticarileşme söz konusudur. Milletin menfaati ve kamu yararı vardır” dedi
Siyaset Haberi
‘Rant değil, menfaat söz konusu’

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilmeyen kamu ortaklık payı (KOP) bulunan arsalara yönelik basın açıklaması yaptı. Söz konusu gündem maddesinin meclis gündemine gelmese de geçerli mevzuatta planlı alanlar imar yönetmeliğinin 17’nci maddesinde bulunduğunu söyleyen Başkan Uysal, Yönetmelikte bulunan bir maddeyi neden meclis gündemine taşıdıklarını anlattı. Sadece yönetmelik hükmü olarak kalmasın, mahkeme dosyalarında meclis kararı olarak da sunulabilsin diye böyle bir değişiklik talep ettiklerini kaydeden Uysal, “300 civarında mezbelelik durumunda olan KOP alanına ilişkin bir düzenleme maddesiydi” dedi.

 

YÖNETMELİK İLE BENZER MADDE

 

Başkan Uysal, 300 KOP alanı ile ilgili geçerli olan Düzenli Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde bulunan madde ile meclise sundukları teklifin aynı olduğuna dikkat çekerek ilgili maddeleri kamuoyuyla paylaştı.

 

Düzenli Alanlar Tip İmar Yönetmeliği 17. Madde:

“Kamulaştırılması gerektiği halde kamulaştırma kararı alınmayan, uygulama imar planına göre üzerinde yapı yapılması mümkün olan taşınmazlarda malikinin talebi üzerine ilgili yatırımcı kamu kuruluşunun izni ve projelerin hakkında uygunluk görüşü de alınarak özel tesis alan olarak işletilmek üzere yürürlükteki imar planının yapılaştırarak kullanım kararlarına uygun yapı inşa edilebilir. Planda idari tesis alanı, resmi kurum, resmi bina veya tesisler alanı olarak belirlenen alanlarda büro ve hizmet binası yapılabilir. Bu durumda bu maddedeki azami ölçülere uyulma zorunluluğu aranmaz ancak bu yapılarda kat irtifakı ve kat mülkiyeti tesis edilemez.”

 

Muratpaşa’nın sunduğu madde:

“Özel kullanımı mümkün olmayan resmi kurum, belediye hizmet alanı, polis karakolu gibi kamu kurumlarının kullanabileceği alanlar için tüm maliklerince yapılaşma koşulları belirlenmiş ise çevre emsal ve yapılaşma koşullarını aşmayacak şekilde özel sosyal tesis alanı, çocuk yuvası, yetiştirme yurdu vesaire kullanımı öngören ilgili kurumların görüşüyle birlikte imar planı değişikliği sunulabilir.”

 

İki madde arasındaki benzerliğe vurgu yapan Uysal, “Biz bir meclis kararıyla Muratpaşa halkının iradesini mahkeme dosyalarına yansıtmak istediğimiz için bunu meclis kararına konu ettik. Mülkiyet birliği sağlandığı takdirde boş duracağına kamulaştırılamayan bu alanı imar planı değişmeden aynı amaç için özel kişilerin de kullanabilmesiyle ilgili bir düzenlemedir. Yani burada ne bir rant ne de bir ticarileşme söz konusudur. En genel anlamda milletin menfaati ve kamu yararı vardır” şeklinde konuştu.

 

“YASAYA AYKIRI DEĞİL”

 

Şehir içinde bulunan mezbelelik alanların fotoğrafını da gösteren Uysal, “Bu alanlardan Muratpaşa’da 300 tane var. Ne yasada olanın dışında yeni bir norm getiriyoruz ne de somut bir alanı bir vasıftan başka bir vasfa çeviriyoruz” dedi.

 

“BELEDİYEDEN TRİLYONLAR ALMAYA ÇALIŞAN GRUP VAR”

 

Mülkiyetlerin ranta açılacağına yönelik söylentiler hakkında da konuşan Uysal, “Vatandaşlarımızın yerlerini yok fiyatına toplayıp, belediyelere kamulaştırma davaları açıp trilyonlarca lira para almaya çalışan bir grup var. Bunların bu kararları dolaylı olarak etkilediklerini düşünüyorum. Başka türlü böyle bir bardak suda fırtına koparıp, açıkça kamu yararına olan bir şeye kendilerinin de inanmadığı belli olan garip savunmalarla karşı çıkmazlardı” diye konuştu.

 

EMSALİ VAR

 

Muratpaşa’da bu şekilde 1 milyon 34 bin metrekare, yani 986 futbol sahası büyüklüğünde alan bulunduğunu aktaran Uysal, aynı nitelikte kararın daha önce AK Partili Ankara Büyükşehir Belediyesi ve CHP’li Konyaaltı Belediyesi’nce de alınmış olduğunu hatırlatarak, “Mahkemelere sunabilmek için yönetmelikteki maddeyi belediye meclisi kararı haline getirip mahkemelere sunmuşlar” dedi.

 

UYSAL’DAN TAŞ’A CEVAP

 

Tamamen kamu yararı söz konusu olduğunu söyleyen Uysal, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’ın yapmış olduğu açıklamalara da cevap verdi. Taş’ın eleştirilerini yersiz bulan Uysal, “Yavuz hırsız ev sahibini bastırır özdeyişi tam bu durumlar içindir. Milletin aleyhine oy kullanmanın telaşıyla kendilerinin de inandığını zannetmediğim, bizim konumuzla hiç ilgisi olmayan ticari gibi şeylerden söz ederek bence konuyla ilgisiz açıklamalar yapılmış. Meclisten hemen önce ben kendisini aradım ve kamu yararı olduğuyla ilgili bilgilendirdim. Türkiye’mizin kaderine bakın. Dönem dönem üzerine siyasette görev alan insanlar bir kamu yararı için farklı siyasi partilerden insanların birbirini aramasını anlayamıyor, bunu bir tweet’e konu ediyor. Gülsek mi ağlasak mı şaşılacak bir şey” diye konuştu. Taş’ın 2 milyar tutarındaki rakamları çok bulmasına yönelik de cevap veren Uysal, “1 milyon 35 bin metrekare yer Muratpaşa’da kaç para eder, takdiri kamuoyuna bırakıyorum” dedi.

 

“ENCÜMEN KARARINA BAĞLAYACAĞIZ”

 

Bundan sonraki süreçte mezbelelik alanlarla ilgili nasıl bir yol izleneceğine yönelik sorulan soruya cevap veren Uysal, “Belediye Encümeni’nin yıllık kamulaştırma planı çıkarma yetkisi var. Bu yetkiye dayanarak yıllık planınızı bütçemiz çerçevesinde çıkartınız diye talep edeceğim. Paramızın yettiği kısımlarla ilgili bir düzenleme yapacağız. Ekonomik kaynakların yetmediği durumlarda da planlı alanlar tip imar yönetmeliğinin 61’inci maddesinin 17’nci fıkrasına atıfta bulunarak, mülkiyet birliği sağlayanlar plan vasfını değiştirmeden ilgili kurumların da onayını almak şartıyla arazilerini kendilerine kullanabilirler diyerek bunu encümen kararına bağlayacağız. O şekilde mahkemelerde kendimizi savunacağız” şeklinde konuştu.

 

İTTİFAKTA GÜVEN SARSILDI

 

İYİ Parti ile yaşanan görüş ayrılığı ve yapılan karşılıklı açıklamalar sonrası Antalya’da Millet İttifakı’nın çatladığına yönelik sorulan soruya cevap veren Uysal, “Bir ittifakın kurulması ya da dağılması herhangi bir belediye meclisi kararıyla olacak kadar basit bir şey olmasa gerek. Ama güven sarsıcı bir durumdur. Çünkü bu konu çok genel, kamu yararı içerikli bir konuydu. Bu konuda oy verilmemesi bir güven bunalımıdır. Bunun geçici olduğu kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: ‘Rant, değil,, menfaat, söz, konusu’,
Yorumlar
Haber Yazılımı