301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
20 Ekim 2020 - Salı 16:17 Bu haber 268 kez okundu
 
“PKK sempatizanı başkan istemiyoruz”
Türk Tabipleri Birliği Başkanlığına PKK sempatizanı Rasime Şebnem Korur’un getirilmesi Antalya Önce Hekim Grubu tarafından tepki ile karşılandı. 27 oda ve meslek grubunun imzasıyla yayınlanan ortak basın bildirisinde “Mücadelemiz TTB’nin kurumsal kimliği ile değil, başkanlığa getirilen kişinin kişisel kimliği iledir” mesajı verildi
Siyaset Haberi
“PKK sempatizanı başkan istemiyoruz”

  Türk Tabipleri Birliği Başkanlığına Rasime Şebnem Korur’un gelmesi hekimlerin tepkisine yol açtı. Antalya Önce Hekim Birliği Grubu’nun da içinde bulunduğu 27 oda ve meslek grubu tarafından PKK’ya destek vermekle suçlanan Korur için ortak basın bildirisi yayınlandı.

PKK ELEBAŞINA ÖZGÜRLÜK İSTEDİ

  2 Ekim’de yapılan görev dağılımı sonucu Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Başkanlığına “Öcalan’a Özgürlük Platformu”nun kurucusu olan Rasime Şebnem Korur getirildi. TTB’deki yapılanmayı eleştiren 27 oda ve meslek grubu tarafından ortak basın bildirisi yayınlanarak tepkide bulunuldu. Korur, daha öncesinde Türk askerini Cizre’de katliam yapmakla suçlamış ve PKK elebaşı Abdullah Öcalan için kurulan “Öcalan’a Özgürlük Platformu”nu kurmuştu.

“BAŞKANLIKTAN AYRILMALI”

  Korur’un TTB Başkanlığına getirilmesini eleştiren açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  Türk hekimleri, meslek örgütümüzün bugün getirildiği konumdan, özellikle TTB Merkez Konseyi Başkanlığına getirilen kimlikten büyük rahatsızlık duymuştur. Bu kişinin ve destekçilerinin geçmiş etkinlikleri TTB kimliğine büyük zarar vermiştir.

  Türk Hekimleri olarak mücadelemiz, 1953 yılında kurulan Türk Tabipleri Birliği’nin kurumsal kimliğine karşı değildir, geçmişinde ulusal birlik ve beraberliğimize karşıt tutum almış bir kimliğin ve destekçilerinin TTB MK Başkanlığına ve yönetimine getirilmiş olmasına karşıdır.

  Hekim haklarının ve toplum sağlığının savunulabilmesi için zorunlu olan hekimlerin birliğini sağlaması mümkün olmayan bu kişi öncelikle TTB MK Başkanlığından ayrılmalıdır.”

“ODALARIN SİYASALLAŞMASININ ÖNÜNÜ AÇACAK”

  Çoklu meslek örgütü girişiminin de eleştirildiği metin şu şekilde devam etti:

  Çoklu meslek örgütü girişimi bu sorunlar için bir çözüm olamaz. Çünkü: Çoklu meslek örgütü girişimi, çok sayıda oda kurulması dolayısıyla odaların siyasallaşmasının önünü açacaktır. Bugün yaşadığımız sorunu çözümsüz hale getirecektir. Odalar arası rekabet hekim haklarının savunulması açısından hekimlerin zaman ve enerjisini tüketecektir. Hekimlerin katılımı azalacak, hekim hakları savunulamadığı gibi Türkiye Cumhuriyeti’ne kasteden azınlıklara da meydan verilecektir.

  Türk hekimleri vatanına milletine ve asırlık geleneklerine bağlıdır. Meslek örgütümüzün adındaki Türk kelimesi biz tıbbiyeliler için övünç kaynağıdır, kaldırılması kabul edilemez. Bu kavramın adımızdan kaldırılması kavramın düşmanlarının işine yarar. Bugün Türk hekimleri olarak inanıyoruz ki meslek odamızın, her zamankinden daha çok, tüm hekimlerimizin desteğine ihtiyacı vardır.

  Bizler TTB’nin bugün içine düşürüldüğü durumdan kurtarılabilmesi için; bütün hekimlerin odalara üyeliğinin ve seçimlere katılımının zorunlu hale getirilmesini, oda ve TTB seçimlerinde hekimlerin katkılarının yer alabilmesi için seçimlerinin nispi temsille yapılmasını öneriyoruz. Bugün, hekim hakları ile birlikte vatanımızın ve milletimizin birliğini savunacak güçlü bir meslek örgütü olabilmesi adına TTB’ye sahip çıkmak için bütün meslektaşlarımızı tıbbiyeli hikmet ruhuyla davranmaya çağırıyoruz.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: “PKK, sempatizanı, başkan, istemiyoruz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı