301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
29 Ağustos 2019 - Perşembe 13:49 Bu haber 849 kez okundu
 
Patara’da Kaşıkçı Elması değerinde bir tarih var
Osmanlı Devleti’nin ilk telsiz telgraf istasyonu olan Patara Telsiz Telgraf İstasyonu’nun 113’üncü yıldönümü dolayısıyla Antalya’nın Kaş ilçesinde 31 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek etkinliklerin tanıtımı yapıldı. 30 yıldır Patara’da çalışmalar yürüten Patara Antik Kazıları Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, “Patara’da Kaşıkçı Elması değerinde bir tarihi miras var” dedi.
Kültür Haberi
Patara’da Kaşıkçı Elması değerinde bir tarih var

Osmanlı Devleti’nden Türkiye Cumhuriyeti’ne aktarılan bir kültürel ve tarihi miras olan Patara Telsiz Telgraf İstasyonu’nun 113’üncü yıldönümü dolayısıyla 31 Ağustos Cumartesi günü yapılacak olan anma programı ve telsiz haberleşme etkinliği öncesi bölgeyi tanıtmak ve tarihe sahip çıkmak için İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nce basın toplantısı düzenlendi.

 

ALMAN EVLERİ DEĞİL, OSMANLI YUVASIYMIŞ

Patara’nın bugünkü anlamını kazanmasında büyük rol oynayan ve 30 yıldır bölgede çalışmalar yürüten Patara Antik Kazıları Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, 1988 yılında çalışmalara başladığı günlerden bu yana Patara’da birtakım yapı kalıntılarının dikkatlerini çektiğini ancak bir türlü anlamlandıramadıklarını söyledi. Işık, bölge halkının kalıntılardan Alman evleri olarak bahsettiğini, ancak ellerinde hiçbir belge olmadığını belirtti. Işık, yaşadıklarını anlatmaya şu sözlerle devam etti: “Aradan uzun zaman geçti. Yavaş yavaş bir şeylere tanık olmaya başladık. Yine de adını koyamadık. Sonra birden Başbakanlık Denetçisi Ahmet Oral Bey aradı beni ve bazı bilgilere ulaştığını söyledi. Gönderdiği metni okuduğumda ilk baş inanamadım. Bizim yaşlılarımızın Alman yapısı diye adlandırdığı yerlerin Osmanlı Devleti’nin ilk telsiz telgraf istasyonu olduğunu öğrenmiş olduk.”

 

KAŞIKÇI ELMASI İLE EŞDEĞER

Yaşadığı şokun ardından büyük bir mücadele başlattığını söyleyen Işık, “Patara’da Kaşıkçı Elması değerinde bir tarihi miras var. Hep umut ettim ki bir şeylerin farkına varılsın ve bu inanılmaz miras değerlensin. Patara, uygarlık Anadolu’dan doğdu anlayışını temsil eden bir ekoldür” ifadelerini kullandı.

 

 “BU TARİH BİZİMDİR”

Yaşadığımız toprakların geçmişine sahip çıkmamız gerektiğini belirten İl Kültür Turizm Müdürü İbrahim Acar, “II. Abdülhamit’in 1906’da getirmiş olduğu ve imparatorluğu ayakta tutmak için Libya’nın Derne şehri ile iletişimi sağlayan telsiz ve telgraf istasyonlarının tarihi ve gerçekliği bizimdir. Bugün internet çağında olduğumuz için elimizdeki cep telefonu ile her tarafa ulaşabiliyoruz. Ama o günün şartlarında imparatorluğu ayakta tutmak için Kuzey Afrika ile iletişimi sağlayarak orada düzeni oturtmak amacıyla yapılan bu istasyonun ne kadar değerli olduğunu kabul etmemiz lazım” dedi.

 

KAŞ’TA BÜYÜK TARİH

Kaş Kaymakamı Ulaş Akhan, bölgenin barındırmış olduğu kültürel ve tarihi hazinelerin ciddi anlamda dünyaca tanınmasında önemli rol oynadığını dile getirdi. Akhan, özellikle Teke Yarımadası’nı kuşatan Likya Uygarlığı’nın başkenti olması ve ilk meclis binasının Patara’da ye alıyor olmasının Patara’yı tanınır bir hale getirdiğini söyledi. Akhan sözlerine şu şekilde devam etti: “Bugün devamını getirdiğimiz Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında teknolojiyi ne kadar yakından takip ettiğini, özellikle iletişim konusunda dünyada bile ilk sayılabilecek önemli yatırımlara nasıl imza attığını keşfetmiş olduk. Bu tarihin Kaş’ta yer alıyor olması bizim için ayrı bir gurur vesilesi.“

 

KAŞ CAZİBE MERKEZİ OLUYOR

Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, bu tür zenginliklerin ve kültürel değerlerin bölgede bulunuyor olmasının Kaş’ı daha cazip kıldığını belirterek, “Biz belediyemiz olarak elimizden geldiğince tarihe, kültüre ve bölgemizin tarihi değerlerinin açığa çıkmasına hep birlikte yardımcı olacağız. İnşallah bundan sonra Likya Uygarlığı’nın başkenti olan Patara, demokrasiye de ilham olmuş olur. İnşallah bundan sonra da bu tür organizasyonlarla Kaş’ımızın, bölgemizin sesini duyurmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

“PATARA’DAN DÜNYANIN 4 ÜLKESİNE SESLENECEĞİZ”

Bölgede telsiz haberleşme etkinliğini düzenleyecek olan Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Antalya Şube Başkanı Selim Şanlı, “Bizler de bir STK olarak bu çalışmada yerimizi almaya çalışıyoruz. Bizim tek amacımız Türkiye’nin o tarihlerde bile kültüre, bilime ne kadar önem verdiğini dünyanın dört bir köşesindeki radyo amatörlerine duyurmak. 7 ayrı bant ve frekansta dünyanın 4 ülkesine sesleneceğiz. Hatta bu amaçla uyduyu bile kullanacağız. Oradaki etkinliğimiz üç gün sürecek. Şu an teknik olarak istasyon kuruluş çalışmalarımız devam ediyor. Böyle bir kültürel hizmette yer almaktan da ayrıca kıvanç duyuyoruz” diye konuştu.

 

TRABLUSGARP SAVAŞINDA BOMBALANMIŞ

Akdeniz Üniversitesi Araştırma Görevlisi Diren Çakılcı, Osmanlı Devleti arşivlerinden ulaştıkları belgeler sayesinde Sultan II. Abdülhamit’in önemli eserlerinden sadece bir tanesi olan Patara’ya ulaştıklarını dile getirdi. Çakılcı, “Osmanlı’nın Afrika’daki son kalesi olan Trablusgarp ile irtibatı kolaylaştırmak ve hızlandırmak için bu istasyonların temeli atılmıştır. Sultan II. Abdülhamit bu istasyonları Alman fabrikalarında inşa ettirmiş hatta oradan gelen mühendisler yardımıyla bunları kurdurmuş, bu sebeple yöre halkı Alman evleri demiştir. Çünkü burada Alman mühendisler de yaşamış ve Osmanlı Devleti’nin ilk telsizcileri bu istasyonda tecrübeye bağlı olarak yetişmişler. Bu istasyonlar 5 yıl ayakta kaldıktan sonra Trablusgarp savaşında İtalyan zırhlıları tarafından bombalanmış. Bu bombalamadan sonra Patara İstasyonu’nun kullanılamaz hale geldiğini biliyoruz” diyerek 100 yılı aşkın süredir unutulan bu istasyonların yeniden ayağa kaldırıldığını ifade etti.

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Patara’da, Kaşıkçı, Elması, değerinde, bir, tarih, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı