301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
12 Ocak 2021 - Salı 11:11 Bu haber 109 kez okundu
 
PANDEMİ MEZUNLARI
Pandemi süreciyle beraber mezun olan üniversite öğrencileri pandemi nedeniyle iş bulmakta da zorluk çekti. Bu sürecin içinde yer alan Esra Yegen, online bir şekilde Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu ve memleketi Antalya’ya geldi fakat pandeminin getirdiği zorluklar henüz bitmedi. Pandemi süreciyle mezuniyet süreci birbirine çakışan Diyetisyen Esra Yegen deneyimlerini bizimle paylaştı
Yaşam Haberi
PANDEMİ MEZUNLARI

  Pandemi sürecinin gerek psikolojik gerek sosyal yönden tüm insanlığı etkileyen ve sarsan bir virüs olduğunu belirten Yegen, bu sürecin en çok eğitim hayatımızı etkilediğini dile getirdi. Üniversitenin son yarıyılında bulunurken çıkan pandemi dönemi, beslenme ve diyetetik öğrencisi olarak staj ağırlıklı bir dönemine denk geldiği için hastane stajlarının online olarak devam ettiğini söyleyen Yegen, bu durumun mesleki hayata atılırken bir miktar deneyimsiz hissettirdiğini söyledi. Diğer bir açıdan, virüs için en aktif bölgenin hastaneler olduğu göz önüne alınınca stajların online olarak devam etmesini de mantıklı bulduğunu sözlerine ekledi.

  Bütün bunların yanında mezuniyet sürecine gelindiğinde derin bir üzüntü duyduğunu belirten Yegen, “Eğer akademi düşünmüyorsak bu eğitim hayatımızın sonu demek oluyordu ve bu son bizim için pandemi sebebiyle hiç beklemediğimiz bir anda gelmişti” dedi. Üniversite mezuniyetinin ortaokul ve lise mezuniyetinden daha farklı ve kalıcı olduğunu söyleyen Yegen, mezuniyetinin online olarak gerçekleşmesinden dolayı buruk olduğunu söyledi.

 

YENİ MEZUN OLMAK

  Günümüz şartlarında yeni mezun olmak ve iş bulabilmenin zaten sancılı bir süreç olmasıyla birlikte pandemi koşullarının bu dönemi daha da zorlaştırdığını anlatan Yegen, “Yeni işe girmeyi bırakın çalışan sayıları bile azaldı. Kamuda diyetisyen istihdam oranları çoğu meslekte olduğu gibi zaten düşük. Özel sektörlerde de pandemi sebebiyle oluşan işsizlik durumu biz diyetisyenleri de olumsuz etkiledi” dedi.

  Kendi iş başvuru deneyimlerini paylaşan Yegen şunları söyledi:

  “Benim iş başvuru deneyimlerim gerek pandemi sebebiyle gerekse ihtiyaç olmama sebebi ile hüsranla sonuçlandı. Hala iş arama sürecinin içerisindeyim. Bir yandan pandeminin gelmesiyle diyetisyenler de online çalışmaya başladı. Bu sayede kişi nerede olursa olsun istediği diyetisyenden online danışmanlık hizmeti alabiliyor. Ancak tabii ki yüz yüze iletişim kurmak bir başka. Ben de bu süreçte online danışmanlık hizmeti vermek üzere bir instagram sayfası açtım. En azından bu süreçte sağlıklı beslenme hakkında fikir vermek, pratik tariflerle hem göze hitap edip hem de dengeli beslenmeyi insanlarla buluşturmak, aynı zamanda beslenme hakkındaki doğru bilinen yanlışları düzeltmek istiyorum.”

 

TAKVİYE ALIRKEN DİKKAT

  Pandemi sürecinde sağlıklı kalabilmek adına beslenme hakkında görüşlerini aldığımız Yegen, “Beslenme; her yaşta ve her durumda (hastalıkta, gebelikte vb.) bizim için temel bir ihtiyaç. Sağlıklı beslenme ise hayat kalitemizi artırır ve bizi hastalıklara karşı korur. Hatta psikolojimizi bile olumlu etkiler. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin fiziksel aktivite ve düzenli uyku ile beraber bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen bir gerçektir” dedi. Pandemi sürecinde beslenmemize daha da dikkat etmemiz gerektiğini de vurguladı.

  Bu süreçte aşırı dikkatli davranmamızın bazı etkilerinden bahseden Yegen, bizleri aşırıya kaçan takviyelere karşı şu sözlerle uyardı: “Takviye kullanmadan önce mutlaka kan testi yaptırarak eksikliğine göre kullanmalıyız. Ancak önceliğimiz besinlerle yerine koymaya çalışmak olsun, eğer düzelmiyorsa 2. seçeneğimiz doktor kontrolünde takviye kullanmak olsun. Çünkü gereksiz takviye kullanmak da tıpkı o vitamin-mineralin vücutta eksik olması gibi vücudumuz için zararlıdır. Besinlerle yerini dolduramadığımız tek vitamin olan D vitamininin eksik olması muhtemel. Malum kış aylarındayız ve güneşten faydalanamıyoruz bu yüzden D vitamini seviyelerinize mutlaka baktırın. Çünkü Covid-19 ile D vitamini arasında ilişki bulan birçok bilimsel çalışma yayımlandı. Çalışmalara göre; kişi hastalığı kaptığında kişide D vitamini eksikliği varsa hastalığı çok daha ağır atlatıyor, hastaneye kaldırılma ve ölüm ihtimali artıyor. Bu sebeple D vitamini seviyelerinize batırıp gerekiyorsa takviye almanızı öneririm.”

  Son olarak bizlere pandemi sürecinde sağlıklı beslenmek adına tavsiyeler veren Yegen, önerilerini şu şekilde sıraladı:

  “Her gün ve her öğün mutlaka sebze-meyve tüketerek lif, vitamin, mineral ve antioksidan alımımızı artırmalıyız. Sebze ve meyveleri mevsimine uygun olarak satın almalıyız. Protein açısından zengin besinleri (kurubaklagiller, yumurta, et, balık, tavuk ve yağlı tohumlar vb.) ve süt ürünlerini (süt, yoğurt, peynir, kefir vb.) günlük beslenmemize ihtiyacımız kadar dahil etmeliyiz. Yeterli sıvı ihtiyacımızı sağlamak çok önemli. Günlük 8-10 su bardağı su tüketmeliyiz. Kurubaklagil (yeşil-kırmızı mercimek, nohut, fasulye çeşitleri, barbunya) tüketimimizi artırmalıyız. Haftada en az 3-4 kez tüketmeliyiz. Haftada 2 kez balık tüketimine dikkat etmeliyiz. Probiyotik (yoğurt, kefir, turşu, tarhana vb.) ve prebiyotik besinleri (pırasa, buğday soğan, muz, kurubaklagiller vb.) beslenmemize eklemeliyiz. Pişirme yöntemlerine dikkat etmeliyiz. Kızartma, kavurma yerine haşlama, fırınlama, buğlama gibi yöntemler tercih etmeliyiz. Kan şekerini hızla yükselten şeker ve şekerli besinleri, beyaz ekmek de dâhil hamur işi ürünleri, işlenmiş et ürünlerini, aşırı tuz içeren besinleri (hazır soslar, cips gibi tuzlu ürünler, patlamış mısır, tuzlu kurabiyeler, vb.) ve doymuş yağ içeren besinleri (sakatatlar, şarküteri ürünleri, kuyruk yağı, iç yağı, çikolata vb.) tüketimini sınırlandırmalıyız. Enerji içeriği yüksek alkollü içeceklerin de vitamin, mineral emilimini olumsuz etkileyebildiği ve uyku problemlerine yola açabildiği için tüketimi mümkün olduğunca sınırlı olmalıdır. Son olarak günlük fiziksel aktivitemizi arttırmak ve yeterli uyku uyumak da bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bu dönemi daha rahat geçirmemizi sağlar.”

  Bunların yanında satın aldığımız gıdaların olabildiğince besleyici, raf ömrü uzun ve dayanıklı olmasına dikkat etmemiz gerektiğine ve bu zor dönemi olabildiğince rahat atlatmak için seçilecek gıdaların protein, lif, vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin olmasına dikkat etmemiz gerektiğini vurguladı. Sözlerini, “Unutmayın, yaptığınız en iyi yatırım sağlığınıza olan yatırımdır” diyerek sonlandırdı.

  Aysu DURSUN

 

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: PANDEMİ, MEZUNLARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı