Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
05 Kasım 2019 - Salı 14:07 Bu haber 1555 kez okundu
 
“Otogarın konumu korunmalıdır”
Antalya Şehirlerarası Otogarın, kent merkezinden uzak bir konumda yer alan Döşemealtı’na taşınmasına yönelik yapılan planlamalara ilişkin Mimarlar Odası Antalya Şubesi tarafından yazılı açıklamada bulunuldu. Yapılan açıklamada otogarın mevcut konumunun korunmasına vurgu yapıldı
Gündem Haberi
“Otogarın konumu korunmalıdır”

İlk olarak 2016 yılında dönemin belediye başkanı Menderes Türel tarafından ortaya atılan Antalya otogarın Döşemealtı’na taşınması fikri sonrası yeni otogar projesi görüşülüp, Döşemealtı’nda bulunan 100 dönümlük alanın mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmişti. Otogarın bu alana taşınacak olması vatandaşlar tarafından konumun merkeze uzaklığı sebebiyle eleştirilere sebep olmuştu. Geçtiğimiz aylarda DÖSİAD toplantısına katılan Başkan Muhittin Böcek de kendisine otogarın taşınıp taşınmayacağına yönelik sorulan soruya, avantaj ve dezavantajların düşünülerek planlamanın yapılacağı cevabını vermişti. Henüz netlik kazanmayan otogarın taşınması durumu vatandaşın kafasında soru işaretleri bırakırken Mimarlar Odası Antalya Şubesi, konuya ilişkin basın açıklamasında bulundu. Yazılı olarak yapılan açıklamada, “Büyükşehir Belediye yönetimden beklentimiz, kentin her noktasından kolayca ulaşımın sağlandığı mevcut otogarın iyileştirilerek kapasitesinin artırılması ve giriş çıkışlarının yeniden düzenlenerek otogar olarak kullanılmasına devam edilmesidir” ifadelerine yer verildi.

 

“YENİ ALAN BÜYÜK SORUNLAR AÇAR”

 

Mevcut şehirlerarası otogardan kentin her noktasına toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşımının sağlanabildiğine değinilen açıklamada, “Kent içi ulaşımdaki avantalı konumunun yanı sıra, nitelikli bir mimari proje uygulaması olan mevcut Antalya Otogarı’nın büyüklüğü yeterli olup ihtiyaç halinde gelişme imkânı da bulunmaktadır. Yeni otogar alanı ise erişilebilirliğin sağlanamadığı bir noktada önerilmektedir. Kentin her noktasından kolayca ulaşımın sağlanamayacağı yeni otogar alanı, kent içi ulaşım zorluğu ve ek yolculuk maliyeti, zaman kaybı ve yolculuk süresinin uzamasıyla ek yorgunluk gibi kullanıcılar açısından büyük sorunlara yol açacaktır” ifadeleri kullanıldı.

 

“MEVCUT OTOGAR İYİLEŞTİRİLEREK KAPASİTESİ ARTIRILSIN”

 

Mimarlar Odası Antalya Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Çağdaş ve evrensel kentsel tasarım ve planlama ilkeleri uyarınca, şehirlerarası otogarın kent içi ve kent dışı ulaşım ağlarının kent merkeziyle bütünleştiği ve kentsel nüfusun çoğunluğunun toplu taşıma imkânları ile rahatça ulaşabileceği bir konumda bulunması gerekir. Aynı zamanda, otogarın şehirlerarası ulaşımın diğer odakları olan havaalanı, liman, tren istasyonları gibi noktalarla da toplu taşıma hatlarıyla bağlanması çağdaş kentlerde sağlanması gereken önemli bir standarttır. Mevcut Antalya otogarının konumu ve ulaşım potansiyelleri önerilen yeni konum ile karşılaştırıldığında mevcut konumun bilimsel veriler açısından çok daha uygun olduğu açıkça görülmektedir. Büyükşehir Belediye yönetiminden beklentimiz, kentin her noktasından kolayca ulaşımın sağlandığı mevcut otogarın iyileştirilerek kapasitesinin artırılması ve giriş çıkışlarının yeniden düzenlenerek otogar olarak kullanılmasına devam edilmesidir. Eğer otogar zorunlu olarak taşınacaksa da çağdaş ve evrensel kentsel tasarım ilkeleri uyarınca yapılması gereken mevcut alanın rant amaçlı değil, amatör sporcuların spor yapabilecekleri, halkımızın aktif yeşil alan ihtiyaçlarını da karşılayabilecek nitelikte ‘Deprem Toplanma Alanı’ olarak planlanması ve projelendirilmesidir.”

 

İMAR PLAN REVİZYONU İPTAL

 

Açıklamada, Mimarlar Odası Antalya Şubesi ve Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi tarafından mevcut otogar alanına yapılan İmar plan revizyonunun iptaline yönelik dava açıldığı ve bu davanın sonucunda Antalya 1. İdare Mahkemesinin vermiş olduğu karar doğrultusunda plan revizyonunun iptal edildiği belirtildi.

 

Halil Büyükayhan

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: “Otogarın, konumu, korunmalıdır”,
Yorumlar
Haber Yazılımı