Haber Detayı
03 Nisan 2019 - Çarşamba 11:10 Bu haber 302 kez okundu
 
Otizm için yürüdüler
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Çalışkan, “Eğitimle Otizmin üstesinden gelmek mümkün. Ama bu ağır sorumluluğu yüklenecek gönüllü eğitmenlere ihtiyacımız” var dedi.
Gündem Haberi
Otizm için yürüdüler

Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen yürüyüşe katılan Otizmli bireyler ve aileleri Cumhuriyet Meydanına kadar yürüyüp yanlarında getirdikleri mavi balonları gökyüzüne bıraktılar. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla Yavuz Özcan Parkından Cumhuriyet Meydanına kadar düzenlenen  yürüyüşe Türkiye Otizm Meclis Yürütme Kurulu Üyesi ve Akdeniz Otizm Spor Kulübü Derneği Başkanı Demet Çileli Baz, Antalya Kan Bankası Derneği Başkanı Emin Balin, Otizmli bireyler ve aileleri katıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Çalışkan, “Eğitimle  Otizmin  üstesinden gelmek mümkün. Ama bu ağır sorumluluğu yüklenecek gönüllü eğitmenlere ihtiyacımız” var dedi.

 

“OTİZMLİ BİREYLERİN YANINDAYIZ”

Otizmin gelişimsel bozukluk olduğunu ve ilaçla tedavisinin bulunmadığını anlatan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Çalışkan, Otizmin eğitimle tedavi edilebileceğini bunun çok ağır bir sorumluluk olduğunu aktardı. Abdullah Çalışkan, “Eğitimle bu rahatsızlığın üstesinden gelmek mümkün. Ama bu ağır sorumluluğu yüklenecek gönüllü eğitmenlere ihtiyacımız” var dedi. Bir farkındalık yaratmak ve Otizm farkındalığına dikkat çekmek amacıyla Bakanlık olarak gece tüm kamu binaları ve tarihi binaları mavi ışıkla ışıklandırdıkları bilgisini paylaşan Abdullah Çalışkan, “ Hem yürüyüşlerimizle hem diğer etkinliklerle otizmli bireylerin ve ailelerin yanında yer aldığımızı göstermeyi istiyoruz. "Araştırmalar her 58 çocuktan birinin otistik dünyaya geldiğini gösteriyor. Bu çocukların eğitimine önem veriyoruz. Otizmin engel durumu diğer engel gruplarından daha ağır. 24 saat eğitim gerekiyor” diye konuştu.

 

ERKEN TANI VE EĞİTİM

Türkiye Otizm Meclis Yürütme Kurulu Üyesi ve Akdeniz Otizm Spor Kulübü Derneği Başkanı Demet Çileli Baz ise, Otizmli birey sayısı olarak sağlıklı verilere ulaşılamadığını ama Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletlerin yayınladığı verilere göre Otizmin AİDS ve Kanserden daha hızlı ilerleyip yaygınlaştığını anlattı. Demet Çileli Baz, Otizm Hızla artıyor, Dünyada her 68 çocuktan biri Otizmli. Otizm doğuştan gelen, karmaşık yapılı nörolojik bir gelişim bozukluğudur. Erken tanı ve yoğun bireysel eğitimle, Otizmli bireyler topluma katılabiliyor” dedi. Otizmle ilgili yapılması gerekenler ve hizmetler noktasında büyük eksiklikler olduğunu belirten Demet Çileli Baz, “ Otizmle ilgili eksiklikler ne yazık ki sadece Antalya’da değil Türkiye’de büyük sıkıntı. Bu bizim Türkiye genelinde bir yaramız. Bu etkinlikleri farkındalıkları artırmak için düzenliyoruz” dedi.

Vildan Çalcı KARA

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Otizm, için, yürüdüler,
Yorumlar
Haber Yazılımı