301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Mayıs 2019 - Cuma 09:56 Bu haber 562 kez okundu
 
Önce Temizlediler Sonra Eğlendiler
Akdeniz Üniversitesi’nde düzenlenen Kampüste Sıfır Atık ve Çevre Temizliği Etkinliği ile öğrenciler önce üniversiteyi temizledi ardından da çeşitli aktivitelerle doyasıya eğlendi.
Yaşam Haberi
Önce Temizlediler Sonra Eğlendiler

Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi, Sıfır Atık Topluluğu ve Toplumsal Katkı ve Duyarlılık Koordinatörlüğünün işbirliği ile düzenlenen etkinlik çerçevesinde öğrenciler üniversitenin 6 farklı bölgesinden eşzamanlı olarak başlattıkları temizlik çalışmasını etkinlik alanına kadar sürdürdü. Hukuk Fakültesi’nin karşısında bulunan etkinlik alanında toplanan öğrenciler çeşitli toplulukların, ikramların ve müzik ziyafetinin tadını çıkardı.

 

“AMACIMIZ FARKINDALIK YARATMAK”

Etkinliğin amacına değinen Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Şule Orman, toplumsal farkındalığı uyandırarak atık üretimini azaltmayı hedeflediklerini ifade etti. Azaltılamayan atığın da ayrıştırılması gerektiğini belirten Orman, cam, metal, kağıt gibi inorganik atıklar ile meyve, sebze, pişmiş veya pişmemiş yemek atığı gibi organik atıkların birbiriyle karıştırılmaması gerektiğini vurguladı. Bu konuda bir farkındalık yaratmak amacıyla ilk kez böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyleyen Orman, “Büyükşehir Belediyesi, Kepez Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi, Tarım Orman İl Müdürlüğü, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü bu etkinliği düzenlenmesinde bize olan desteklerini esirgemediler. Bugün kampüsümüzü elimizden geldiğince pırıl pırıl temizlemeye ve çocuklarımızda, öğrencilerimizde farkındalık oluşturmaya çalıştık. Bu bir günlük bir etkinlikti ancak biz bunu gelenekselleştirerek önümüzdeki yıllar da tekrarlamak istiyoruz” şeklinde konuştu. ‘Sıfır atık için sıfır attık’, ‘En temiz Akdeniz’ gibi sloganlarının olduğunu belirten Orman, Akdeniz Üniversitesi’in bu konuda öncü bir üniversite olarak örnek olma yolunda devam edeceğini de sözlerine ekledi.

 

NEFES KESEN GÖSTERİLER

Konyaaltı Tarım İlçe Müdürlüğü’nden Ziraat Yüksek Mühendisi Sezai Yiğitbaşı da açtıkları stant ile özellikle tarımda kullanılan kimyasalların ambalajlarıyla ve nasıl muhafaza edilmesi gerektiği ile ilgili örencileri bilinçlendirmeyi hedeflediklerini aktardı. 

Öğrencilere yiyecek ikramlarında bulunulan etkinlikte Antalya Büyükşehir Belediye Orkestrası tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi. Bilek Güreşi Topluluğu ve Akdeniz Üniversitesi Türk Okçuluğu Topluluğu’nun da yer aldığı etkinlikte Sefa Çengelci ekibiyle birlikte Türk Okçuluğu Topluluğu adına nefes kesen gösterilere imza attı.

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Önce, Temizlediler, Sonra, Eğlendiler,
Yorumlar
Haber Yazılımı