301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Ekim 2019 - Cuma 16:16 Bu haber 791 kez okundu
 
Old Town Festivali’nden görkemli başlangıç
Muratpaşa Belediyesi tarafından 24 ülke 48 şehrin katılımıyla bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Kaleiçi Old Town Festivali, Karaalioğlu Parkı’ndan başlayan ve Kaleiçi’nin sokaklarını renklendiren görkemli kortej geçişiyle başladı
Yaşam Haberi
Old Town Festivali’nden görkemli başlangıç

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal tarafından ilk olarak 2016 yılında başlatılan ve gelenekselleşen Kaleiçi Old Town Festivali 4’üncü yılına girdi. Bu yıl Ukrayna’nın onur konuğu olarak kabul edildiği festivale 24 ülkeden 48 şehir katılım gösterdi. Karaalioğlu Parkı’ndan başlayan festival kortejine konuk ülkelerden gelen heyetler yöresel kıyafetleriyle katılırken jonglörler, tahta bacaklar, kostüm sanatçıları ve müzisyenler çevredeki vatandaşa keyifli anlar yaşattı.

 

FESTİVALE YOĞUN İLGİ

 

Başkan Uysal’ın eşi Ümran Uysal ile birlikte katıldığı kortejde CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, AESOB Başkanı Adlıhan Dere ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yer aldı. Antalyalı vatandaşların ve bölgedeki turistlerin de festivale ilgisi yoğundu.

 

UYSAL, PLANCIA MAGNA’NIN ANI DEFTERİNİ İMZALADI

 

Kortejde tarihin bilinen ilk kadın belediye başkanı, Perge’nin kızı Plancia Magna da yer aldı. Performans sanatçısı Fatma Deniz’in canlı heykel çalışması olarak yorumladığı Plancia Magna, Başkan Uysal’la birlikte vatandaşları selamladı. Plancia Magna için Hadrian Kapısı önünde düzenlenen törende anı defterini imzalayan Uysal, deftere, “Muratpaşa’dan, Hadrian Kapısı’ndan bütün insanlığa sevgi, saygı, barış, empati ve dayanışma duygularımızı ifade ediyoruz. Daha barışçı ve daha çok paylaşan bir dünyayı hak ediyoruz” yazdı.

 

“ESTETİKTEN UZAKLAŞAN İNSAN MUTSUZ OLUR”

 

Kale Kapısı’ndan Kaleiçi sokaklarına doğru devam eden ve başladığı noktada sonlanan kortej sonrası konuşan Uysal, “Kaleiçi’nde yürürken karşılaştığımız yapılara tuğla koyan, briket koyan herkese çok teşekkür ediyoruz. İnsanlık tarihi boyunca kimler estetik ve kültür hayatına, mutluluğa katkı sağladıysa hepsine teşekkür ediyoruz. Bu yıl 48 şehirle ortak duygularımızı festivalimizde paylaşıyoruz. Burada Antalya’dan, Muratpaşa’dan bütün dünyada anlam ifade edecek olan bir beraberliğe imza atıyoruz. Yaşanan şeyler ne olursa olsun estetikten, kültürden, derinlikten uzaklaştıkça insanlık mutsuz olacaktır. Buna inanıyoruz. Dünya için, insanlık için Şair Nazım Hikmet’in dediği gibi ‘Bir ağaç gibi tek ve bir orman gibi kardeşçesine’ yaşama idealini takip ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

KAZKA’DAN BÜYÜLEYİCİ PERFORMANS

 

Festival, konuşmaların ardından düzenlenen Ukrayna Gecesi’yle devam ederken sahne alan Ukraynalı grup Kazka, sergilediği performansla Kaleiçi’ni büyüledi.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Old, Town, Festivali’nden, görkemli, başlangıç,
Yorumlar
Haber Yazılımı