301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Eylül 2019 - Cuma 11:05 Bu haber 51 kez okundu
 
Öğrenciler, sosyal çalışma programıyla iş hayatına adım atıyor
ANTALYA'da üniversite öğrencileri, İŞKUR'un Sosyal Çalışma Programı kapsamında hem okurken iş hayatına adım atıyor, hem de harçlıklarını kazanıyor.
Yaşam Haberi
Öğrenciler, sosyal çalışma programıyla iş hayatına adım atıyor

İŞKUR, yaz tatili sürecini verimli değerlendirmek isteyen öğrenciler için 'Sosyal Çalışma Programı' projesi geliştirdi. Proje kapsamında İŞKUR üzerinden başvuran öğrenciler, yaz tatillerinde özel alanlarda eğitmenlik yaparak iş hayatına uyum sağlıyor.


8 Temmuz'da başlayan 30 Eylül'e kadar devam edecek 'Sosyal Çalışma Programı' kapsamında Antalya'da 455 üniversite öğrencisi çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarda görevlendirildi. Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde 'Sosyal Çalışma Programı'na katılan 94 öğrenciden 25'i Özgecan Aslan Gençlik Merkezi'nde sosyal ve kültürel etkinliklerde yer alarak, kamu kurumlarındaki işleyiş, iş ahlakı, disiplin, ikili ilişkiler gibi konularda deneyim kazandı. Yaz tatilini verimli geçirmek isteyen ve bu programdan yararlanan öğrenciler haftanın 3 günü günlük 7,5 saat çalışıyor. 3 aylık program kapsamında katılımcılar, ortalama 37 gün çalışıyor. Programa katılım sağlayan öğrenci, her gün için asgari geçim indirimiyle yaklaşık 71 lira kazanıyor. Bir aylık süreçte programa 13 gün katılan öğrencinin aylık kazancı 923 liraya kadar çıkıyor.


'GİTAR EĞİTMENLİĞİ YAPIP SOSYAL AKTİVİTELERDE BULUNUYORUZ'


Akdeniz Üniversitesi Pazarlama Bölümü öğrencisi Gökhan Vural (26), “İŞKUR'un bu programını televizyonda gördüm. İŞKUR'un sitesine girip bilgi edinip başvuru yaptım. Sonrasında Özgecan Aslan Gençlik Merkezi'nde çalışmaya başladım. Burada gitar eğitmenliği yapıyorum aynı zamanda sosyal etkinliklerde bulunuyoruz. Günlük hayatı öğrenip, kendimize deneyim katıp iş hayatının nasıl işlediğini görüyoruz. Haftada 3 gün çalışıyoruz. Bu tarzdaki programların gençler için faydalı olduğunu düşünüyorum. Birçok aktiviteden yararlanıyoruz" dedi.


ÖĞRENCİLER SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNDE DE YER ALIYOR


Akdeniz Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde okuyan Nilay Bayram (21), Özgecan Aslan Gençlik Merkezin'de İŞKUR'un 'Sosyal Çalışma Programı' kapsamında çalıştığını anlattı. Bayram, “Gençlik merkezinde huzur evlerini ziyarete gittik. Down sendromlu bireylerin okullarını boyadık. Daha önce özel bireylerle nasıl iletişim kuracağımı bilmiyordum. Bu program sayesinde burada öğrendik. İŞKUR sayesinde yazımı hem verimli hem de cebime harçlık girecek şekilde değerlendirmiş oldum" dedi.


ÖĞRENCİLER İŞ HAYATINI ÖĞRENİYOR


Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü öğrencisi Erkam Dağcı (20), “Gençlik merkezinde çalışıyorum. Burada küçük yaştaki öğrencilere hocalarımızdan öğrendiğimiz bilgileri aktarıyoruz. Kamu kuruluşlarının işleyişinden iş hayatının nasıl olduğunu öğrenip farklı bakış açısı yansıtıyoruz. Yaz tatilimizi verimli geçirip, harçlığımızı kazanıyoruz" diye konuştu.


'HAYATA BAKIŞ AÇIM DEĞİŞTİ'


Antalya Bilim Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Berfin Doğan (20), “Sevgi evinden gelen çocuklarla yaz okulunda birlikte vakit geçiriyorum. Onlar sayesinde hayata bakış açım değişti. Bu program sayesinde ileride iş sorumluluğunda kendimi daha iyi yerlerde görüyorum" diye konuştu.

 

 

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Öğrenciler,, sosyal, çalışma, programıyla, iş, hayatına, adım, atıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı