Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
08 Ocak 2020 - Çarşamba 16:41 Bu haber 276 kez okundu
 
Nasırlı ellerden yaşam mücadelesi
Emekli ücretlerine yapılan zamlara ilişkin açıklamada bulunan DİSK Emekli-Sen Antalya Şube Başkanı Belkıs Özgen, yapılan zammı kabul etmeyeceklerini belirterek, “İnsan onuruna yaraşır bir ücret mücadelemizi kazanacağız; insan onuruna yaraşır bir yaşamı kendi nasırlı ellerimizle öreceğiz” dedi
Gündem Haberi
Nasırlı ellerden yaşam mücadelesi

Disk Emekli Sendikası üyeleri, yeni yılda asgari ücrete ve emeklilere yapılan zammı protesto etti. Türkiye’de eş zamanlı olarak yapılan eylemde zamların kabul edilmediği dile getirildi. Antalya’da ise Attalos Meydanı önünde toplanan emekliler, seslerini duyurana kadar vazgeçmeyeceklerini dile getirdiler. DİSK Emekli-Sen Antalya Şube Başkanı Belkıs Özgen, “Bugün gelinen noktada, Hükümetin emeklilere yaptığı zam göstermiştir ki toplu sözleşmeli sendikal hak talebimiz çok yerinde, haklı ve meşru bir taleptir! İlan ediyoruz; biz hem asgari ücretli işçilere yapılan zulmün hem de bize reva görülen bu insanlık dışı zamların karşısında yılgınlığa kapılmayacağız” diye kaydetti.

 

“YAŞAM HAKKINA AÇIKÇA SALDIRI”

 

Asgari ücrete ve emeklilere yapılan zammı kınayan Özgen, “Bugün TÜİK Temmuz-Aralık enflasyonunu yüzde 6,5 olarak açıkladı ve bu oran emeklilerin ücretlerine zam olarak yansıtılacak. Böylece memur ve memur emeklilerine gelen ücret zammı yüzde 4, enflasyon farkıyla ise yüzde  5 .49; SSK ve BAĞ KUR emeklilerine ise yüzde 6.49 olacak. Tabii, inanırsanız! Çok değil, geçtiğimiz haftalarda, asgari ücrete yapılan ve asgari ücretlilerin yaşam hakkına açıkça saldırı olan zammın tartışması sürerken TÜİK bizi yine şaşırtmadı! Ülkede dört kişilik bir aile için açlık sınırı 2 bin 162 lira 70 kuruş ve yoksulluk sınırı 7 bin 444 lira 62 kuruşken asgari ücretlilere yapılan zam ve bugün TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarıyla beraber emeklilere yapılacak zam oranları ortadadır” ifadelerine yer verdi.

 

“TEMEL İHTİYAÇLAR ZAMLANIYOR”

 

İşçi sınıfının, kıt kanaat geçinerek patronlara ve hükümete boyun eğmesinin istendiğini iddia eden Özgen, “Söylemiştik ve tekrar ediyoruz: Biz bir an olsun yılgınlığa düşmeyeceğiz! Her kriz ortamında ilk iş patronlara teşvikler ve vergi indirimleri gibi yollarla arka çıkanlar; şimdi de emeklilere 100 küsur liralık zamları bir müjde olarak sunma gayretindeler. Gayret ediyorlar, ama çarşı-pazar alışverişinde her şey gün yüzüne çıkıyor. Temel gereksinim kalemlerinin fiyatları her geçen gün artarken ve alışveriş sepetlerimiz gittikçe boşalırken patronların cepleri ödemedikleri primlerle, vergilerle ve aldıkları teşviklerle her geçen gün şişiyor! Nasıl patronları kızdırmamak için asgari ücretli işçileri açlık sınırının altında yaşamaya mahkum ediyorlarsa bizlerden de yıllarca verdiğimiz emeğin karşılığını çalmak için her yolu deniyorlar” şeklinde konuştu.

 

“MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

 

İnsan onuruna yaraşır bir yaşam için mücadele ettiklerini kaydeden Özgen, “İşçi sınıfına tam boy saldırıyı sürdürüyorlar; susup köşemize sinmemizi, sınıf mücadelesinden de emekli olmamızı bekliyorlar. Yok öyle yağma! Biz, farklı işkollarında, ülke ekonomisine yıllarca hizmet etmiş emeklilerin değeri her zam döneminde ortaya çıkıyor. Sesimizi duymak istemiyorlar. Sesimizi kısmak için Sendikamızı defalarca kapatıyorlar, biz inatla tekrar kuruyoruz. Tüm bunlar bizi emekli etmek için, üstelik işlerimizden değil; sınıf mücadelesinden! Biz sınıf mücadelesinden emekli olmayacağımızı tekrar tekrar haykırıyoruz! Haykırmaya devam edeceğiz! DİSK Emekli-Sen örgütlenmeye ve işçi sınıfı mücadelesini sürdürmeye devam edecektir! Taleplerimizden bir adım geri atmadan daha güçlü ve örgütlü bir şekilde mücadelemizin bayrağını yükselteceğiz” diye belirtti.

 

Hazel Berkalp Altaş

 

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Nasırlı, ellerden, yaşam, mücadelesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı