301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Aralık 2018 - Salı 09:44 Bu haber 1605 kez okundu
 
Müftü’den yılbaşı açıklaması: “Harama bulaşmayın”
Yeni bir yıla girmeye hazırlandığımız bu günlerde, bir Müslüman olarak nefis muhasebesi yapmamız gerektiğini aktaran Antalya Müftüsü Osman Artan, yılbaşında yapılan birçok adetin Batı’ya ait olduğunu kaydetti.
Gündem Haberi
Müftü’den yılbaşı açıklaması: “Harama bulaşmayın”

Dünyanın birçok yerinde 31 Aralık gecesini 1 Ocak sabahına bağlayan gece yılbaşı kutlamaları yapılıyor. Yeni yıla yaklaştığımız bu günlerde ise en çok konuşulan konuların başında yeni yıl kutlamalarının günah olup olmadığı geliyor. Antalya Müftüsü Osman Artan, yılbaşı gecesinin Batı kültürü olduğunu söyledi ve bir Müslümanın yeni yıla nasıl girmesi gerektiğini anlattı. Artan, “Yılbaşında birçok bid’at yani bir Müslümanın yapmaması gereken davranışların yapıldığına şahit oluyoruz” dedi.

“Noel ve yılbaşı”

Noel’in 1605 yılında Almanya’da başlamış bir adet olduğunu aktaran Artan, “Yılbaşı ise miladi bir takvimin bitişi ve başlangıcıdır. Avrupa ülkeleri noel ve yılbaşı kutlamalarının ikisini beraberce yapmaktalar. Onlara göre yılbaşı Hz. İsa’nın doğum günü olarak ve 31 Aralık bitimi miladi bir yılın bitimi, 1 Ocak’ta yeni bir yılın başlangıcı olarak kabul edilir. Ancak tabi biz noel ve yılbaşı adetlerini, bir Müslüman olarak dogmatik, hayali ve ne idiği belirli olmayan bir anlayışın figüranı olmama açısından tavsiye etmiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Dinimizde olmayan davranışlar”

Yılbaşında Müslümanların yapmaması gereken birçok davranışın yapıldığına dikkat çeken Artan, “Mesela yumurta boyama, çörek yapma, noel baba kılığındaki birinin penceren girmesi şeklinde bu tarz bid’atların yapıldığına, dinde olmayan ve hoş karşılanmayan davranışlara şahit oluyoruz. Yine televizyonlarda görüyoruz, belli yerlerle ipler bağlayanlar olacaktır. Buna benzer birçok adetler yılbaşı gelmesiyle halkımızın içerisine sokulmuş ve bizlerinde adetleri içerisine sokulmaya çalışılan ve dinimizde olmayan davranışlardır” şeklinde konuştu.

“Milli piyango kumardır”

Yılbaşı diye insanların birçok harama bulaştığını dile getiren Artan, “Mesela normalde içki içmeyen ama yılbaşında bir sefere mahsus olarak içki içen insanlar, kumar oynayanlar oluyor. Evde kurulan kumar masaları sadece yılbaşında yapıyoruz diye masum olarak algılamak dinimizde uygun görülmeyen ve Müslümanların harama bulaşması olarak zikredilen hususlardır” diye konuştu. Milli piyango da dahil olmak üzere her türlü çekilişin ve ucunda para olan oyunların hepsinin kumar olduğunu ifade eden Artan, hindi eti ile ilgili ise haram ya da helal diye bir kavram olmadığı belirterek, “Hindi eti, tavuk eti gibi gıdaların kesilişlerinde Allah’ın ismi zikredildiği zaman yenilmesinde hiçbir zaman mahsur yoktur ama yılbaşı  münasebeti sebebiyle yapılması doğru değildir. Bunu yılbaşına mahsus olmak üzere yapmak bid’attır. Bu bir batı kültürünün taklit etmektir” diye aktardı.

“Gencecik çamlar kesilmekte”

Yılbaşı kutlamaları dolayısıyla israf yapıldığını vurgulayan Artan, “Yılbaşı kutlamaları adı altında o kadar çok israf yapılıyor ki, dünyadaki aç insanlar Yemen’de çocukların açlıktan öldüğü düşünüldüğünde bu yapılan israfların ne kadar önemli ve dikkat çekici olduğunu görmekteyiz” diyerek insanları israf yapmamaya davet etti. Artan, “Yılbaşı kutlamalarının temeline baktığımız zaman, Batı orjinli bir kutlamadır. Yılbaşında noel babanın yeşil çam ağacına geleceği şeklindeki inanışlar çam katliamına neden olmaktadır. Gencecik çamlar kesilmekte, çarşılarda pazarlarda sayılmaktadır. Bunların hepsine baktığımızda, bu davranışların bizim adetlerimiz ve örflerimizde olmadığı ve 1605 yılında Batı’da çıkan bir husus olduğunun bilinmesinde fayda var” cümlelerini kullandı.

Müslüman yeni yıla nasıl girmeli?

Bir Müslümanın yeni yıla nefis muhasebesi yaparak girmesi gerektiğine değinen Artan, “Tabi bir gerçeği kabul etmek lazım. Bu bir takvimin bitişi ve bir takvimin başlangıcıdır. Biz bir Müslüman olarak bu zamanda ne yapmalıyız. Bir Müslüman olarak muhasebe yapmalıyız. Nasıl ki, bugünlerde mali denetim için defterlerimizi ticaret erbabı kapatıyor açıyor ve gelir giderini kontrol ediyorsa, bir Müslümanda bu yılın bitişi ve yeni yılın başlangıcı ile beraber ‘Ben bu geçen yıl içerisinde Allah için ne yaptım?’ , ‘Önümüzdeki yıl zekatlarım nedir, nasıl vermem lazım?’ diye düşünülüp bunlarında nefis muhasebesini yapmamız lazım. Ülkemizde de kullanılan bir takvimin bitişini nefis muhasebesi yaparak şükürler ve dualar eşliğinde bitirmemiz lazım” dedi.

HAZEL BERKALP (ÖZEL)

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Müftü’den, yılbaşı, açıklaması:, “Harama, bulaşmayın”,
Yorumlar
Haber Yazılımı