301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Temmuz 2019 - Salı 14:33 Bu haber 486 kez okundu
 
Meslek liselerindeki azalma sanayileşmeyi olumsuz etkiliyor
Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alan Şefi Muharrem Gümüş, sanayileşmenin bel kemiğinin meslek liseleri olduğunu belirterek, öğrencilerin mezun olduktan sonra turizme yönelmesiyle sanayide çalışacak eleman açığının ortaya çıktığını söyledi.
Eğitim Haberi
Meslek liselerindeki azalma sanayileşmeyi olumsuz etkiliyor

Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanı’nın Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 2006 yılında faaliyete geçtiğini aktaran Gümüş, bölümün ilk açıldığı dönemde üniversitelerde olmadığını ve alınan bir eğitim sürecinin ardından okullarda ders olarak verilmeye başlandığını ifade etti. Bu sayede sanayinin ihtiyaçlarından biri haline gelen mekatronik kavramının ortaya çıktığını belirten Gümüş, bunun karşılığı olarak da günümüzde tüm sistemlerin bilgisayar ve elektronik devrelerle kumanda edilerek kullanılmaya başlandığını dile getirdi.

 

“GELİŞMİŞ ÜLKELERDE MESLEKİ EĞİTİME TALEP DAHA YÜKSEK”

Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanı’nda makinaların bilgisayarla kontrolünü sağlayan eğitimlerin verildiğini söyleyen Gümüş, gelişmiş ülkelerde mesleki eğitime olan talebin yüzde 75 civarında olduğunu, genel liselere ise yüzde 25’lik bir yönelme bulunduğunu belirtti. Gümüş, ülkemizde ise bu durumun tam tersi olarak işlediğini ve meslek liselerinin geri plana atıldığını dile getirdi. Meslek lisesine gelen öğrencilerin hedef olarak üniversiteyi amaç edindiklerini aktaran Gümüş, bundan dolayı da odaklanma sorunu yaşandığını da ifade etti.

 

EĞİTİMLERİNİ İŞ ORTAMINDA PEKİŞTİRİYORLAR

Öğrencilerin 10’uncu ve 11’inci sınıfta gördüğü mesleki eğitimi 12’nci sınıfta haftanın üç günü işletmede beceri eğitimi alarak tamamladığını aktaran Gümüş, eğitim dönemi boyunca öğrenilen derslerin iş ortamında pekiştirildiğini ve eğitim süresinin bu şekilde tamamlandığını söyledi.

 

ATP PROGRAMI AÇILIYOR

Gelecek eğitim öğretim döneminden itibaren ATP programında öğrenci alımında bulunacaklarını belirten Gümüş, “ATP programında lise sonrası üniversiteye yönelik akademik ağırlıklı dersler veriliyor. Öğrencilerimiz sadece yazın üç saat işletmede staj yaparak becerilerini tamamlayacaklar” şeklinde konuştu.

 

İŞ ÇOK, ELEMAN YOK

Ülke olarak rahat mesleklere talep gösterdiğimizi söyleyen Gümüş, sanayileşmenin bel kemiği olan meslek liselerine olan talebin azaldığını ve sanayide eleman açığının bulunduğunu belirtti. Öğrencilerin mezun olduktan sonra genel olarak turizm sektörüne yöneldiğini söyleyen Gümüş, bundan dolayı sanayilerde çalışacak eleman bulunamadığını ifade etti.

 

“GENİŞ BİR YELPAZEYE HİTAP EDİYORUZ”

Mesleki açıdan ülke ihtiyaçlarına cevap verdiklerini dile getiren Gümüş, “Tek başına makina işi yapmıyoruz. Bu işin içinde elektrik, elektronik, bilgisayarlı programlama gibi çeşitli alanlar mevcut. Dolayısıyla çok geniş bir yelpazeye hitap ediyor. Buradan mezun olan bir öğrenci üretim sektörünün her alanında çalışabilir. Biz de öğrencilerimizi özellikle organize sanayi bölgesindeki kurumsallaşmış fabrikalara gönderiyoruz. Şehir içindeki hiçbir küçük işletmede beceri eğitimine göndermiyoruz. Büyük şirketlere gönderiyoruz ki hem firmalar öğrencilerimizi tanısınlar hem de öğrencilerimiz büyük firmalarda iş ortamını görsünler” diye konuştu.

 

“SANAYİCİLERİMİZİN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ”

Oldukça fazla maliyet gerektiren bir dal olduklarını belirten Gümüş, “Sanayicilerimizin ve birtakım kurumların desteğini bekliyoruz. Öğrencilerimizi büyük firmalara vermemizin sebebi de oradaki teknolojik gelişmeleri daha yakından takip edebilmelerini sağlamak” dedi.

 

Halil Büyükayhan - ÖZEL

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Meslek, liselerindeki, azalma, sanayileşmeyi, olumsuz, etkiliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı