301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
31 Ocak 2020 - Cuma 18:06 Bu haber 503 kez okundu
 
Melek Yatırım Forumu G20 efekti yaratacak
Bilim ve teknoloji alanında Antalya’yı girişimciler için bir cazibe merkezi haline getirecek olan melek yatırım ağının Antalya OSB’de kuruluyor olduğunu hatırlatan AOSB Başkanı Ali Bahar, “2021 yılındaki Melek Yatırım Forumu, 21 Akdeniz ülkesinin katılımıyla Antalya’da bir G20 efekti yaratacak şekilde düzenlenecektir” dedi
Gündem Haberi
Melek Yatırım Forumu G20 efekti yaratacak

ATSO Ocak ayı meclis toplantısında konuşan meclis üyesi ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, 2021 yılında Antalya OSB’de faaliyete geçecek olan Teknopark’ta start-up’ların çalışmasının tek yönteminin para olduğunu dile getirerek “Bilim parasız olmaz. Bunun da kuruluşunun birinci seviyesi girişimcilik melek yatırım ağı ve melek yatırım fonudur. Bunlar OSB’de şu an kuruluyor. Sadece sanayiciye açık değil, tüm Antalya halkını kapsayacak bir şeydir. Bunu taçlandıracak konu olan 2021 yılındaki Melek Yatırım Forumu da 21 Akdeniz ülkesiyle birlikte Antalya’da bir G20 efekti yaratacak şekilde düzenlenecektir. Bu bütünsellik içeren bir konudur.  Startp-up’ların desteklenmesi için melek yatırım ağlarının geliştirilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

 

“ANTALYA İÇİN GEÇ OLMADAN BUNLARI KONUŞMALIYIZ”

 

Konuşmasında Elazığ depremi ve kentsel dönüşüm konularına da değinen Bahar, “Bugün birçok zaman İstanbul, Elazığ ve bu fay hatlarının olduğu birçok yeri konuşuyoruz. Fakat Antalya için de geç olmadan konuşmamız gereken birçok şey olduğuna inanıyorum. Örneğin Antalya’da 1990’lı yıllarda dördüncü derece deprem bölgesinden inşaatlarımızı ikinci derece deprem bölgesine aldık. Ve beton kalitesi o günden bu güne kadar oldukça değişti. Ben inşaat mühendisi olarak yaptığımız inşaatlarda donatı olarak kullandığımız sekizlik demirin, bugün etriye olarak kullanıldığını görüyorum. Gerek teknolojide gerekse imalatlarda değişen çok fazla şey oldu.  Bu nedenle bu inşaatlarımızda dördüncü seviyeden ikinci seviyeye gelen durumumuzu dikkatle gözden geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

 

“ADA BAZINDA KENTSEL DÖNÜŞÜM DOĞRUDUR”

 

Kentsel dönüşüm konusunun birçok kez konuşulduğunu ve bu konuda bazı sempozyumlar düzenlendiğini aktaran Bahar, “Ada bazında; sosyal donatıları, parkları içinde olan, yeşil alan yaratılmış kentsel dönüşüm doğrudur. Bugün Antalya’nın denizinden, kumundan, güneşinden bahsediyoruz ancak bir de bizim betonla kirlettiğimiz alanlardan bahsetmeden geçmek mümkün değil. Bunları temizleme zamanımızın geldiğini düşünüyorum. Bunların sadece Elazığ depremiyle ya da bir sempozyum düzenlenerek ifade edilebilecek şeyler olmadığını düşünüyorum. Bunların neden sonuç ilişkisi muhakkak ortaya konulup sonuca varılması gerektiğini düşünüyorum. Biz eğer yapmış olduğumuz uygulamaların, sempozyumların hangi sonuçlara ulaştığını ölçüp değerlendirmezsek yaptığımız çalışmaların tamamı köksüz birer ağaç, yaşam bulmayacak birer proje olarak hayatımızda yer bulur. Onun için şehrimize bu kentsel dönüşüm katkısını rantsal dönüşüme dönmeden muhakkak sonuçlandıracak bir biçimde koymamız gerekmektedir” şeklinde konuştu.

 

GAZİPAŞA’YA DENİZ OSB’Sİ

 

Bugün küresel ısınmanın söz konusu olduğu bir ortamda denizin 30 santim yükselmesiyle birlikte yapılan hangi eserlerin sular altında kalacağının, hangilerinin yok olacağının düşünülmesi gerektiğini söyleyen Bahar, “Bugün yeni jenerasyon OSB’lerden de bahsedebiliriz. Örneğin Gazipaşa bizim kontrolümüzde bir ilçedir ve Gazipaşa’nın sarp kayalarının açıklarında neden bir Deniz OSB’si olmasın diye bizlerin aklından geçiyor” ifadelerini kullandı.

 

“ÇATILARA ÖZGÜRLÜK”

 

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), Enerji Zirvesi ve TBMM gündeminde OSB’lerin çatılarında güneş paneli yapılmalı fikrinin dillendirildiğini belirten Bahar, “Çatılara özgürlük projesinin ön plana çıktığını görmekten son derece mutluluk duyuyoruz ve bu konuda desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Melek, Yatırım, Forumu, G20, efekti, yaratacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı