301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Şubat 2020 - Pazar 16:56 Bu haber 166 kez okundu
 
Mehmet Balık: Ekonomide kara delik büyüyor
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Merkez Bankası tarafından açıklanan 2019 ödemeler dengesi verilerini değerlendirerek, “Ekonomideki kara delik büyümeye devam ediyor” dedi
Ekonomi Haberi
Mehmet Balık: Ekonomide kara delik büyüyor

Merkez Bankası tarafından Aralık 2019 dönemine ilişkin ve 2019’un ödemeler dengesi verileri açıklandı.  Cari işlemler hesabı Aralık 2019’da 2 milyar 798 milyon dolar açık verdi. 2018’de cari açık 28 milyar 261 milyon dolar olmuştu. 2019 yılında 123,7 milyar TL’lik bütçe açığı verdi. 2020 yılında ise açıklanan bütçe hedefi 138,9 milyar TL. Bu bilgiler ışığında ekonomik gidişatı değerlendiren Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “Bütçeler, ülke ekonomisini bir yıl içindeki gelir ve harcama kalemlerini göstermektedir. Bu bütçeler oluşturulurken milli gelirden kamu kurum ve kuruluşlarına ve emekçilere ne kadar pay alacağını göstermektedir. AK Parti iktidarı; ülke ekonomisinin bir yıl içindeki gelir ve harcama kalemlerini gösteren bütçeleri oluştururken emekçileri ve toplumu değil yerli ve yabanca sermaye örgütlerinin ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda hareket etmiştir” diye konuştu.

 

“YURTTAŞ VERGİLERİN ALTINDA EZİLDİ”

 

Dolaylı vergilerin AK Parti iktidarı döneminde arttığını söyleyen Balık, “Yurttaşların geniş bir kesimi artan vergiler ve zamlar altında ezilmiştir. Patronlara teşvik adı altında kaynak aktarılmış, vergi indirimleri, faiz ödemeleri gibi avantajlar sağlanmıştır. Özellikle iktidara yakın holdinglerin vergi borçlarının silinmesi gibi uygulamalar gerçekleşmiştir. Bunların yanında AK Parti iktidarı döneminde büyük ölçüde sıcak para girişine izin verilmiş ve ülke ekonomisi, buradan gelen paraya bağımlı hale getirilmiştir” şeklinde konuştu.

 

“KAMU KAYNAKLARI FARKLI KANALLARA AKTARILIYOR”

 

İktidarı, vatandaşın değil yerli ve yabancı sermaye ile iş adamlarının ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda hareket etmekle suçlayan Balık, “Kamu kaynakları ve halkın ihtiyaçları doğrultusunda aktarılması gereken bütçe; seçim finansmanına, sermaye kesimlerine vergi muafiyeti ve istisnalar ile yap-işlet-devret modeliyle farklı kanallara aktarılmıştır. Bu şekilde hareket edilmesi nedeniyle yüksek cari açıklar oluşmuştur. Emekçilere ait kaynakların kamu kaynaklarına dışındaki alanlara aktarılması her yıl yapılan bütçe açığını arttırmıştır” ifadelerini kullandı.

 

“2019 EKONOMİK TALEPLERİ KARŞILAYAMADI”

 

2019 yılının ülke genelinde oldukça zor geçtiğini ve 2020 yılında da ekonomik krizin, açlığın ve yoksulluğun derinleşerek ilerlediğini aktaran Balık, “Geçtiğimiz yıllardaki ve 2020 yılı içinde hazırlanan bütçeler; sermayeyi destekleyen ve emek düşmanı politikalarla doludur. Bütçelerden başta kamu harcamaları ve kamu yatırımları olmak üzere, hemen hemen tüm gider kalemlerinde ciddi oranda kesintiler yapılmış olmasına rağmen, patronlara vergi kolaylıkları ve istisnalar dışında şehir hastaneleri, köprü, tünel, otoyol ve üçüncü havalimanı için hazine tarafından taahhüt edilen ‘garanti ödeme’ miktarlarıyla doludur. Bu anlayış 2019 yılında açık yarattığı gibi 2020 bütçesinde de açık yaratacaktır. 2019 bütçesi, başta asgari ücretliler olmak üzere, işçilerin ve kamu emekçilerinin en temel ekonomik taleplerini karşılamamıştır” dedi.

 

Halil Büyükayhan

 

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Mehmet, Balık:, Ekonomide, kara, delik, büyüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı