Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
09 Aralık 2019 - Pazartesi 10:39 Bu haber 520 kez okundu
 
‘MEB, hak gaspına dur demeli!’
3 aydır maaşını alamayan ve hak arayışında olan Doğa Koleji öğretmenlerinin yanında olduklarını söyleyen Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün konuya müdahil olması gerektiğini söyleyerek, “Yönetmelik hükümlerince yaşanılan mağduriyetler MEB’in sorumluluğundadır” dedi
Gündem Haberi
‘MEB, hak gaspına dur demeli!’

Bir yıla aşkın süredir düzensiz, son 3 ay içerisinde de hiç maaş alamadığını iddia eden Doğa Koleji öğretmenleri dersleri boykot ederek seslerini duyurmaya çalışıyor. Velilerin de desteğiyle sorunlarını birçok kez kamuoyuyla paylaşan eğitimcilere bir destek de Eğitim-İş Sendikası’ndan geldi. Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, yaşanan olaylara değinerek, “Bir zamanlar ‘eğitim devi’ diye reklamı yapılan okulda üniversite sınavına hazırlanan yüzlerce öğrencinin ne olacağı, öğretmenlerin maaşlarını nasıl ve ne zaman alacağı, işlerine devam edip edemeyecekleri büyük bir muamma olmaya devam etmektedir. Gelinen noktayı, devlet kurumlarının özelleştirilmesi sonucu böyle bir tablonun ortaya çıkacağı doğru tahlil etmeden değerlendirilmelidir” diye konuştu.

 

“MODERN KÖLELİK”

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un her fırsatta özel okullara destek açıklamaları yaptığını söyleyen Iltar, “Ekmeğin aslanın ağzında değil midesinde; liyakatin ise çok eski zamanlarda kaldığı şu günlerde, özel eğitim kurumları, öğretmenleri adeta modern zamanın köleleri saymaktadır. Bu kurumlardaki birçok öğretmene, öğretmenlik haricinde kayıt, danışma ve tanıtım personellerinin yapacağı işler yaptırılmakta, mesai kavramı öğretmen yorgunluktan bitap düşünceye dek esnetilmektedir” dedi.

 

VELİLERE SESLENDİ

 

Bazı kurumlar tarafından öğretmenlerin itibarının hiçe sayıldığını aktaran Iltar, “Bilinmelidir ki bu alçak mekanizma sadece öğretmenlerin sorunu değildir. Çocuğunu emin ellere teslime etmek isteyen, onun için güzel bir gelecek hayal eden her veli, o çocuğun özündeki hamuru yoğuracak olan öğretmenin koşullarına dair de bilgi sahibi olmalıdır. Esaret altında iyi bir üretim olsaydı, dünyanın en iyi fabrikaları hapishaneler olurdu. Bir veli, çocuğunun aklına, geleceğine yoldaş olan bir öğretmenin, en başta çocuğunun geleceği için, sömürülmesine karşı çıkmalıdır” diyerek velilere seslendi.

 

“MEB MÜDAHİL OLMALI”

 

Doğa Koleji’nde yaşanan olaylar sonucunda eğitimin kamu hizmeti olarak kalması gerektiğinin tekrar gözler önüne serildiğini belirten Iltar, “Doğa Koleji'nde yaşanan sürece Milli Eğitim Bakanlığı, Antalya’da da Valilik ve İl Mili Eğitim Müdürlüğü derhal müdahil olmalı ve mağduriyetleri gidermelidir. Özel okulların Milli Eğitim Bakanlığı'nca yürütülen yönetmelik hükümlerince yönetilmek zorunda olduğunu, yaşanılan mağduriyetler konusunda MEB'in de tam sorumlu olduğunu vurguluyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“SÜRECİN TAKİPÇİSİYİZ”

 

Sürecin takipçisi olacaklarını belirten Iltar, “Eğitim-İş olarak, parasız, laik, bilimsel, kamucu ve milli bir eğitim politikası üretme konusunda sonuna kadar ısrarcı olduğumuzu belirterek, sürecin takipçisi olmaya devam edeceğimizi ve hakkını arayan öğretmenlerimizin yanında olduğumuzu belirtiyoruz” dedi.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: ‘MEB,, hak, gaspına, dur, demeli!’,
Yorumlar
Haber Yazılımı