301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Eylül 2020 - Cuma 17:00 Bu haber 657 kez okundu
 
Mali müşavirler destek bekliyor
Pandemi kaynaklı oluşan ekonomik sorunların giderilmesi için bazı sektörlerde KDV indirimine gidildiğini hatırlatan ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, mali müşavirlerin de KDV oranlarının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi gerektiğini söyledi
Gündem Haberi
Mali müşavirler destek bekliyor

Antalya Serbest Muhasebesi ve Mali Müşavirler Odası (ASMO) Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarında ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik zorluklar ya da ticaretin aktif hale getirilmesi gibi gerekçelerle değişikliğe gidebildiğini hatırlatarak pandemi sürecinde birçok sektörde uygulanan KDV indiriminin kendilerine de uygulanması gerektiğini belirtti.

 

“HERKES OTURURKEN BİZ ÇALIŞTIK”

 

Pandemi sürecinde işletmelerin vazgeçilmezlerinden bir tanesinin mali müşavirler olduğunun çok net bir şekilde ortaya çıktığını kaydeden Çavdar, “Bu dönemde özellikle mart ayından bugüne biz mali müşavirler olarak hem kısa çalışma ödenekleri hem de nakdi ücret desteklerinin beyan edilip ödenmesi konusunda devletimize ciddi katkı sunduk. Hatta daha da ileri gittik herkes evinde otururken bizler çalıştık. Devlet bizleri çalışmamız için kısıtlamalardan muaf tuttu” şeklinde konuştu.

 

KANUNLAR ARASINDA ÇELİŞKİ

 

Gelir Vergisi Kanunu ve KDV Kanunu arasındaki çelişkinin yıllardan beri kemikleşmiş sorunları haline geldiğini belirten Çavdar, “Biz tahsil etmediğimiz bir ücretimizi KDV ile ödemek zorunda kalıyoruz. Serbest meslekte, serbest meslek makbuzu tahsilât hesabına göre düzenlenir. Parayı almışsak makbuz düzenlenir ama KDV böyle değil. Bu çelişkiden dolayı biz yıllardan beri mali müşavirler olarak ücretini tahsil edemediğimiz işlerimizle ilgili de KDV ödemekle karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

 

“KDV ORANLARI DÜŞÜRÜLSÜN”

 

Yüksek KDV oranlarının sektörü zora soktuğunu dile getiren Çavdar, “Bugün hizmet sektöründen müzik aletlerinin bakım ve onarımına kadar KDV oranları düşürülmüşken özellikle mali müşavirlerin ekonomiye bu kadar katkı sunduğu bu ortamda bizlerin de KDV oranlarının yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesini talep ediyoruz. Bu talebimizi pandemiden önceki dönemlerde de söylemiştik. Belki o dönem içinde bulunulan durumdan dolayı yapılmamış olabilir ama bugüne geldiğimiz zaman özellikle ülkemizdeki ekonomik sıkıntıları düşündüğümüz zaman biz serbest mesleklerin yani mali müşavirlerin de böyle bir indirime ihtiyacı var. Maliye Bakanlığı ve hükümetten bütün beklentimiz bu yönde” dedi.

 

TBMM’YE ‘VERGİ BARIŞI’ ÇAĞRISI

 

1 Ekim’de açılacak olan TBMM’de vergi barışının gündeme alınması gerektiğine dikkat çeken Çavdar, “TBMM açıldıktan sonra mutlaka bir yapılandırmaya, vergi barışına ihtiyaç var. 2020’yi de kapsayacak şekilde vergi barışının ele alınıp, yasalaşıp, uygulamaya sokulmasının doğru olacağını; en azından nakit sıkıntısı içinde olan işletmeleri bir nebze rahatlatacağını hatta devletin vergi gelirlerini, SSK prim gelirlerini de artıracağını düşünüyoruz” diye konuştu.

 

“ÜLKEMİZ GİTTİKÇE ORTA SINIFIN İÇİNE GİRİYOR”

 

TÜİK verilerine göre ülkemizdeki yüzde 20 oranındaki zengin sayılabilecek kısmın ülkenin toplam gelirleri üzerinden yüzde 46.3 gibi bir pay aldığını, buna karşın orta sınıf kesimin bu gelirden sadece yüzde 6.2 oranında paya sahip olabildiğini ifade eden Çavdar, “Arada çok ciddi bir fark var. Dolayısıyla ülkemiz gittikçe orta sınıf dediğimiz grubun içine giriyor. Bence kısa vadede ve orta vadede özellikle orta sınıfın gelirlerini artırmanın yolunu bulmak zorundayız. Bunun için ekonomik anlamda plan ve projeye ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

 

Halil BÜYÜKAYHAN/ÖZEL

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Mali, müşavirler, destek, bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı