301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Temmuz 2019 - Pazartesi 13:33 Bu haber 399 kez okundu
 
Mahalle meclisleri geliyor
MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, Türkiye Muhtarlar Derneği Antalya Şubesi'nin olağan genel kurulunda, muhtarlık müessesesinin demokrasiyi anlamakta kilit bir role sahip olduğunu belirterek, yeni dönemde muhtarlıkların koordinasyonunda kurulacak mahalle meclisleriyle bir kültür olarak demokrasinin gelişmesinde önemli bir eşiği atlayacaklarını söyledi.
Siyaset Haberi
Mahalle meclisleri geliyor

Başkan Uysal, CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul ve Antalya milletvekilleri Rafet Zeybek, Aydın Özer ve Çetin Osman Budak'la birlikte Kızıltoprak Mahalle Muhtarı Mustafa Yılmaz'ın yeniden başkanlığa seçildiği Türkiye Muhtarlar Derneği Antalya Şubesi'nin olağan genel kuruluna katıldı.

Başkan Uysal, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de demokrasinin yerleşmesinde önemli kurumlardan birinin de muhtarlıklar olduğunu söyledi. Başkan Uysal, “Nasıl demokrasi kültürü çok özel toplumlarda daha güzel oturuyor, bizde de demokrasi eğitimi de muhtarlık seçimleriyle tahakkuk eder. Oradan başlar orada anlaşılır. Muhtarlık müessesesi, demokrasiyi anlamakta çok kilit bir role sahip" diye konuştu.

Muratpaşa'da muhtarlıkları belediye yönetiminin bileşeni olarak gören bir yaklaşım içinde 5 yılı tamamladıklarını kaydeden Başkan Uysal, yeni dönemde bu yaklaşımı derinleştireceklerini söyledi. Muratpaşa'nın Türkiye'de muhtarlar meclisine sahip ender belediyeler arasında yer aldığını kaydeden Başkan Uysal, “Bu dönemde, muhtarların koordinasyonunda mahalle meclisleri oluşturacağız. Buna ilişkin bir yönerge hazırlığı devam ediyor. Mahalle meclislerinin en önemli fonksiyonu katılımcı bütçe uygulamasında ortaya çıkacak. Belediye bütçesini artık mahallelerde konuşup oluşturacağız" diye konuştu.

Konuşmasının ardından Dernek Başkanı Yılmaz, destekleri dolayısıyla Başkan Uysal'a plaket takdim etti.

 
Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Mahalle, meclisleri, geliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı