301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
31 Mart 2019 - Pazar 17:29 Bu haber 639 kez okundu
 
Mağazalardaki indirim yalanı
Bazı mağazaların şişirilmiş fiyatlar üzerinden yaptıkları "sözde" indirimler ve bir malın fiyatını vitrine koyarak indirimin tüm ürünlerde yapılıyormuş gibi sunulması, alışverişe çıkan vatandaşların tepkisini çekti.
Ekonomi Haberi
Mağazalardaki indirim yalanı

 

 

Yaz mevsimini gelmesiyle bir yandan ellerindeki kışlık ürünlere yönelik indirim etiketlerini camekanlarına yapıştıran mağazalar, diğer yandan ilkbahar-yaz koleksiyonlarının tanıtımını yapıyor. Bazı iş yerlerinin vitrinlerindeki yüzde 100'e varan indirim etiketleri, tüketicilerin de kafasını karıştırıyor.

Muratpaşa Kapalıyol’da bulunan hazır giyim sektörü ve esnaf temsilcileri, AVM’de bulunan mağazaların bazılarının "şişirilmiş" fiyatlar üzerinden "göstermelik" indirimler yaptığını, bazılarının da bir üründeki fiyat indirimini, tüm ürünlerde yapılmış gibi gösterdiğini belirterek tüketicileri uyardı.

 

Keriz yerine koyuluyoruz

 

Alışveriş yapmak için AVM’ye gelen Zihni Sarsılmaz bu dünyada indirim kovalamaktan yorulduğunu söyledi. Sarsılmaz “ Gönül rahatlığıyla alışveriş yapılamıyor. Kapitalist sistemi bile doğru dürüst yaşatmıyorlar. Dürüstçe o eşyanın fiyatı neyse onu ödüyorsun. Hop haftaya bir bakmışsın fiyat düşmüş iki hafta sonra bir bakmışsın daha da düşmüş. Dürüst günahıyla sevabıyla bir fiyat belirleyin, insanlarda size yalancı muamelesi yapıp pazarlık etmeye kalkmasın. Bir hafta sonra indirip de insanları keriz yerine koymayın “ diye konuştu.

 

Tüketici, hakkını nasıl arayacak? 

Tüketici Kanunu'na göre, reklam tüketiciyi yanıltıyorsa, firma reklamda vaat ettiği ürünü bulundurmuyorsa veya ürün vaat edildiği gibi çıkmıyorsa tüketici bunu Reklam Kuruluna şikâyet edebiliyor. 

Tüketici vitrindeki fiyattan dolayı malı almış ama kasada farklı bir fiyatla karşılaşmışsa veya etikette 'yüzde 50' yazıyor ama kasada yüzde 10'da kalıyorsa, burada kanuna göre tüketici lehine olan indirim uygulanır. Tüketici bunu uygulatmak için, ürünü önce yüzde 10 indirimle alır. Sonra oradaki birkaç tüketiciyle bir tutanak tutarak Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurur. Tutanağa cep telefonu vs. ile fotoğraf da çekip ekleyebilirse ispat vesikasını tamamlamış olur. Emre Burçak/ Özel

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Mağazalardaki, indirim, yalanı,
Yorumlar
Haber Yazılımı