Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
16 Ocak 2020 - Perşembe 10:46 Bu haber 288 kez okundu
 
LÖSEV, hastalarına et dağıttı
LÖSEV’in et ve et ürünleri yardımları hız kesmeden devam ediyor. Hasta ve hasta yakınlarıyla bir araya gelerek sorunlarını ve taleplerini dinleyen LÖSEV, proteinli beslenmenin önemine dikkat çekerek çatısı altındaki 100 bireye kırmızı et dağıtımı gerçekleştirdi
Yaşam Haberi
LÖSEV, hastalarına et dağıttı

LÖSEV, kayıtlı hastalarına her çeşit desteği ulaştırmak için çalışmalarına devam ediyor. Yıllardır olduğu gibi 2020 yılında da hastalarıyla bir araya gelen LÖSEV, Özgecan Aslan Gençlik Merkezi’nde hasta ve hasta yakınlarıyla bir araya gelerek hastalığın sosyolojik ve psikolojik evreleriyle ilgili seminer düzenledi. LÖSEV Antalya Sosyal Hizmetler Uzmanı Ceren Kaplan ve Uzman Klinik Psikolog Başak İnan tarafından düzenlenen seminer sonrası 100 hasta için kırmızı et dağıtımında bulunuldu.

 

“SİZLER İÇİN VARIZ”

 

LÖSEV Antalya Sosyal Hizmetler Uzmanı Ceren Kaplan, vakfın kuruluşundan ve faaliyetlerinden bahsederek, “LÖSEV, 1998 yılında Hematolog ve Onkolog Dr. Üstün Ezer tarafından Ankara’da kurulan bir vakıf. Şu an 8 şubedeyiz, Ankara’da bir vakıf merkezimiz var ve 40 bini aşkın hastamıza hizmet ve desteklerimizi iletiyoruz. Tıbbi, eğitim, psikolojik ve sosyolojik açıdan birçok desteğimiz oluyor. Bunun dışında erzak ve ev eşyası yardımı gibi ayni desteklerimiz de var. Bir telefon kadar uzağınızdayız, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Çünkü biz sizler için varız. Sizden tek ricamız LÖSEV’i çevrenize tanıtarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olmanız” şeklinde konuştu.

 

 

DOLANDIRICILARA DİKKAT

 

LÖSEV adına kapı kapı dolaşarak bağış toplamaya çalışan dolandırıcılara dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Kaplan, “Sokaklarda LÖSEV’den geldiğini söyleyerek sizlerden para isteyenlere itibar etmeyin. LÖSEV elden para toplamaz. Kapı kapı dolaşarak hiçbir şey satmaz. Bizim yardımlarımız internet sitemizden, irtibat ofisimizden ve bankalardaki hesaplardan gerçekleşiyor. Bizim bütün dokümanlarımız ücretsizdir, bunları bile ücretli olarak satmaya çalışan fırsatçılar oluyor. Siz de çevrenizi bilgilendirin ki hastalarımız sömürüye uğramasınlar” diyerek uyarıda bulundu.

 

 

“İNANMAK ÇOK ÖNEMLİ”

 

Tedavi sürecinde motivasyonun önemine ve kanser psikolojisine değinen Uzman Klinik Psikolog Başak İnan, interaktif olarak gerçekleştirdiği eğitimde hasta ve hasta yakınlarına karşılaştıkları sorunları sorarak bilgilendirmelerde bulundu. Kanser hastalığının öldürdüğü şeklinde bir düşüncenin olduğunu söyleyen İnan, “Böyle bir şeyle karşı karşıya kalıyor olmak her şeyden önce bunu inkâr etmemize, şoka girmemize, öfkelenmemize hatta birçok zaman depresyona girmemize sebep olabiliyor. Burada en önemli şey tedavi olmak ve motivasyon. İnanmadığınız ve çaba sarf etmediğiniz bir şeyde başarılı olamazsınız. Eğer inanmazsanız depresyona girer ve tedaviyi reddedersiniz. Tedavi reddi demek bu hastalığı olumsuz şekilde kabullendim ve ben bu kötü sona kendimi hazırlıyorum demektir. Bunları yapmak yerine bu süreçte olumlu olarak yapmanız gereken başka şeyler var. Her şeyden önce başka hastaların ve hasta yakınlarının söylediklerine kulaklarınızı kapatacaksınız. Maalesef bizim ülkemizde herkes olumsuza şartlanmış durumda ve herkes doktordan daha çok bilgiye sahip” şeklinde konuştu.

 

 

“HASTALIĞINI BİLMEK HERKESİN HAKKI”

 

Hastalığını bilmenin herkesin en doğal hakkı olduğunu ifade eden İnan, “Hastalığı söylemezseniz kişi neyle mücadele ettiğini bilmez ve siz onu kandırmış olursunuz. Hazırlıklı olmadığınız bir şeyle savaşamazsınız. Bu yüzden hastalığı söylemek hekimin görevidir. Olumsuz düşüncelere yer vermeden kişiye hastalık süreci doğru bir şekilde anlatılmalıdır. Bireye, ‘sen bir şey yapma yat dinlen’, ‘evden çıkma mikrop kaparsın’ gibi hasta muamelesi yapılmamalı, doktorun izin verdiği sürece hastalarımız hayata dönük olarak yaşamlarını sürdürmelidir. Resim yapmak, yazı yazmak, hayal kurmak ve müzik dinlemek hasta motivasyonu açısından önemli yöntemlerdir” dedi.  

Eğitim seminerinin ardından LÖSEV’e kayıtlı 100 üyeye kırmızı et dağıtımında bulunuldu.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: LÖSEV,, hastalarına, et, dağıttı,
Yorumlar
Haber Yazılımı