301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Şubat 2019 - Cuma 09:40 Bu haber 2750 kez okundu
 
KUMBUL’DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR
CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, Antalya siyasetindeki son gelişmeleri değerlendirdi. İstifalar, başka partiye geçen isimler, büyükşehir anketleri, Aksu’daki son durum ve birçok konuyu ele alan Kumbul, o süreçte İYİ Parti Genel Başkan yardımcıları ile görüştüğünü ve İsa Yıldırım ile Aksu’nun daha kolay alınacağını anlattığını kaydetti.
Haftanın Sohbeti Haberi
KUMBUL’DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR

 

Hazel Berkalp : Seçim çalışmalarında son durum nedir ve Antalya’daki yerel seçim havasını nasıl buluyorsunuz?

Ahmet Kumbul : Biz vatan için millet için ve geleceğimiz için Antalya’da ve Türkiye genelinde bir ittifak gerçekleştirdim. Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti arasında. Tabi bu başka yerlere çekilip başka partilerle ittifakımız varmış gibi gösterilmeye çalışılıyor. Ama bizim ittifakımız sadece İYİ Parti ile yani resmi ya da gayri resmi diye bir şey yok. Tek ittifakımız İYİ Parti’dir. Başka bir ittifakımız da olsa bunu çıkıp aktarırız, yaptığımız ittifaktan çekinmeyiz. 19 ilçenin 12’sinde CHP, 7’sinde İYİ Parti aday çıkartacak. Meclis üyeleri ile ilgili dağıtımlarla ilgili de ilçe başkanlarımız, İYİ Parti’nin ilçe başkanları ile görüşüyor. Çok bir sıkıntı görünmüyor. Eğer bir sıkıntı olursa il başkanları olarak mevkidaşım Ahmet Aydın ile bu işe müdahale edeceğiz ama şu an öyle bir durum gözükmüyor. İlçe başkanları kendi aralarında sıralamayı çözüyorlar. Listeleri ayın 11’ine kadar tamamlayıp normal süresinden daha önce teslim etmek istiyoruz. 19 ilçede çalışmalar gayet iyi gidiyor. Birçok ilçede koordinasyon merkezi açılışlarına ya da aday tanıtım toplantılarına katıldık. Gayet coşkulu oldu toplantılarımız. İlgi gerçekten çok yüksek. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Muhittin Böcek’e ilgi çok fazla, bunu gittiğimiz yerlerde de görüyoruz. Şu an ilçe örgütlerimiz, İYİ Parti’nin teşkilatlarıyla beraber sahada çalışıyorlar. Ortak adaylarımızda çalışıyorlar. İlçelerde tamamen uyum yakalanmış durumda. Biz 19 ilçenin birçoğunu ve Büyükşehir’i kazanacağımızı görüyoruz şu anda. 10 Şubat Pazar günü genel merkezin hazırladığı aday tanıtım toplantımız olacak. Orada bütün adaylarımızı tanıtacağız.

Başkanım bütün adayların tanıtımından bahsetmişken, Kaş adayının bu kadar geç açıklanmasının nedeni nedir?

Türkiye genelinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin yaklaşık 50 belediyesi kaldı belirlenmeyen. Bunlarla ilgili merkez genel kurulumuz genel başkanımıza yetki verdi. Genel başkanımız bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanı adayımız Muhittin Böcek ile görüştü. Biz de daha önce Kaş’ın yapısını ve adaylarımız ile ilgili bilgiyi sunmuştuk. Kaş’taki arkadaşlarımızın hepsi kıymetli, hepsinin tabanda ciddi etkisi var. Kaş oldukça dağınık bir bölge ve hepsinin farklı bölgelerde ciddi etkileri vardı. O nedenle şimdiye kadar aday adaylarımız bir arada çalışmalarını yürüttüler. Artık adayımız açıklandı. Ben bundan sonra da bunun bu şekilde devam edeceğini biliyorum. Biz Kaş’ı kazanmaya çok yakınız ama orayı kazanmanın yolu  aday adaylarımızın, ilçe örgütümüzün ve İYİ Partililerin bir arada durması ile olacak.

“ANKETLERE GÖRE ÖNDEYİZ”

Büyükşehir için anketler yapıldı. Size gelen sonuçları değerlendirir misiniz, hangi aday önce gidiyor?

Bize gelen anket sonuçlarında Cumhuriyet Halk Partisi’nin Büyükşehir’i kazandığını görüyoruz ama biz anket sonuçlarına göre rehavete kapılmayacağız. 31 Mart akşamına kadar Antalya’da nasıl bir belediyecilik yapacağımızı ve Muhittin Başkanı anlatmaya devam edeceğiz. Her vatandaşımıza da onun oyu ile belediye başkanımızın seçileceğini anlatacağız. Son günde de görevlilerimiz ile sandık güvenliğini sağlayıp seçim kurulunda da görevlilerimiz ile bütün sonuçların girilmesine tek tek şahitlik edeceğiz. Sistemleri karşılaştıracağız ve bir hata olursa itiraz edeceğiz. Büyükşehir’de şu an önde olduğumuzu görüyoruz ama çok ciddi bir fark yok onun için çalışmamız gerekiyor.

“SİYASET BİR DURUŞ MESELESİDİR”

CHP’den istifa ederek Demokrat Sol Parti’ye (DSP) geçen isimler oldu, siz bu konuya nasıl bakıyorsunuz?

Partimizin aday adayı olup aday gösterilmediği için arkadaşlarımız Antalya’da çok fazla yok ama bizde siyaset yapıp DSP’den aday olan bazı isimler var. CHP’de siyaset yapıyorsanız ve bu mesele artık vatan, memleket, gelecek meselesi ise ben bu arkadaşların DSP’ye giderek aday olmalarına anlam veremiyorum. Tabi ki kendi tercihleridir, bir şey diyemem ama gerçekten vatanı, milleti düşünüyorlarsa, kentlerini düşünüyorlarsa ‘Aday olamadık’ veya ‘İstediğimiz kişi aday olmadı’ ya da başka bir partinin yönlendirmesi ile aday olanlara söyleyecek çok da bir şey yok aslında onlar hak ettiklerini yapıyorlar. Ne olduklarını hepimiz görüyoruz. Özellikle yönlendirme ile aday olanların, birilerinin aday olmasını talep ettiği için aday olanların ne olduklarını biliyorduk zaten. Şu anda halkımızda görüyor. Bu sadece CHP ve İYİ Parti olayı değil. Şu an birçok ilçede AK Parti’de siyaset yapanların da başka partilerden aday olduğunu görüyoruz. Özellikle MHP’nin aday çıkarttığı yerlerde görüyoruz. Bu konuda söyleyecek bir şey yok. Siyaset bir duruş meselesidir. Bir duruşunuz olmaması sıkıntılı bir durum bence.

 “AKSU’NUN İSA YILDIRIM İLE KOLAY KAZANILACAĞINI ANLATTIM”

Aksu’daki sıkıntı neydi, önce aday gösterdiniz sonra geri çektiniz ve İYİ Parti’ye bıraktınız bu süreci anlatır mısınız?

Aksu konusu bizi gerçekten üzen ve yaralayan bir olay oldu. Aksu’da ittifak görüşmelerinin başında İsa Yıldırım isminin açıklanması söz konusu oldu genel merkezde. Fakat o süreçte açıklanmadı. İttifak görüşmeleri devam ederken, tam da Kepez konusunda ittifak görüşmeleri düğümlenmişken, İYİ Parti’nin de Aksu ve Kepez için ısrarlı bir talebi varken aslında İsa Bey’in açıklanması bir hata oldu. Tabi genel merkez Türkiye geneline baktığı için başka bir durumdan kaynaklı bir açıklama olmuş olabilir. Biz İsa Bey’in adaylığını destekliyorduk, Aksu’nun da biz de kalması gerektiğini düşünüyorduk ve İsa Bey ile Aksu’yu kazanabileceğimizi biliyorduk. Ama İsa Yıldırım isminin o gün açıklanacağından bizim bilgimiz yoktu. Fakat açıklama olduktan sonra İYİ Parti’nin ısrarla Aksu’yu istemesi ve ittifak görüşmelerinin bir ilçede kilitleniyor olmasından dolayı genel merkezi Aksu’yu bıraktı ve adayımızı çekmek zorunda kaldı. Tabi İsa Bey bu duruma üzülmüştür ama en az kendisi kadar biz de üzüldük. Ben o süreçte İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları ile görüştüm. Aksu’nun İsa Bey ile daha kolay kazanılacağını anlattım. Fakat sonuçta ittifakta Aksu İyi Parti’de kaldı. İYİ Parti’de tercihini sayın Durmuş Ali Aslan’dan yana kullandı. Biz de ittifaka sonuna kadar uyuyoruz ve Aksu’da da İYİ Parti’nin adayını destekliyoruz. Cumartesi günü Durmuş Ali Aslan’ın koordinasyon merkezi açılışına katılacağız ve seçime kadar olan süreçte de ilçe örgütümüzle birlikte Aksu’da İYİ Parti için sahada çalışacağız.

“HER PARTİDEN OY BÖLÜNMESİNE SEBEP OLUR”

Biliyorsunuz İsa Yıldırım da DSP’den Aksu ‘ya tekrar aday oldu. Sizce bu durum Aksu’da bir oy bölünmesine sebep olur mu?

İsa Bey’in kendisinin bir tabanı var. Bunu kabul etmek lazım. İsa Bey oy bölünmesine sebep olur mu diye düşünürsek, aslında her partiden oy bölünmesine sebep olur. Millet İttifakı’nın adayından oy alır, Cumhur İttifak’ından almaz diye bir şey yok. İsa Bey MHP tabanından da, AK Parti tabanından da, bizim tabanımızdan da bir miktar oy olacaktır. Ama bu seçim sonucu etkileyecek bir oy oranı olur mu onu bilemiyorum. Biz Aksu’da sahaya inip çalışmaya başladıktan sonra rüzgarın tamamen İYİ Parti’nin lehine döneceğine ve İYİ Parti’nin Aksu’yu kazanacağına inanıyoruz.

“İSTİFA NEDENİNİ GERÇEKÇİ BULMUYORUM”

Reşat Oktay’ın da DSP’den Büyükşehir adayı olacağı konuşuluyor. Geçtiğimiz Büyükşehir meclisinde kendisi Menderes Türel’e, “O koltuğa Muhittin Böcek’i oturtacağız” demişti. Fakat kendisi CHP’den bir istifa etti. Şimdi ise Büyükşehir adaylığı konuşuluyor bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Reşat Bey, geçen dönem MHP’nin büyükşehir meclis üyesiydi. Bu dönem Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday oldu. CHP’nin meclis üyesi olarak görev yaptı. Ben Muratpaşa İlçe Başkanlığım döneminde de kendisi Muratpaşa meclis üyesi olduğu için kendisiyle çalışmıştık. Büyükşehirde de il başkanı olduğum süreçte beraber çalıştık. Reşat Bey bu konuda uzman çok uzun yıllar büyükşehir meclis üyeliği yapmış durumda. Bütçeden imara kadar birçok konuya vakıf bir isim. Ben CHP’den belirttiği sebeplerle istifa etmesine hiçbir anlam veremedim. Tabi asıl sebebi nedir bunu bilemiyorum. Reşat Bey’den partisinde devam edip, mücadele etmesini, aday olmasa da adaylarla çalışıp onların kazanması için mücadele etmesini beklerdim. Bu yaptığını etik bulmuyorum ama kendi tercihidir. Böyle bir teklif varsa değerlendirmek kendisine bağlıdır. Bizim çalışma sürecimizde aslında uyumlu çalıştığımız bir arkadaşımızdı ama siyaset duruş işi ben kendisinden partisine çalışmasını beklerdim. Bu davranışı doğru bulmuyorum. Sebeplerini de çok gerçekçi bulmuyorum. İttifak ve Murat Dinç’in adaylığı sebep gösterildi ama Reşat Bey de bizim partimize MHP’den geldi. Ben sebebin bunlar olduğunu zannetmiyorum. Çünkü İYİ Parti tabanına çok uzak bir isim değildir Reşat Bey. Belki kendisinin özel sebepleri vardır onu bilemiyorum.

“SİYASET ERKEK EGEMEN BİR YAPI HALİNE GELDİ”

CHP’den Antalya’ya kadın aday çıkartılmaması konusu çok gündemde oldu. Şimdi meclis üyesi olarak kadın adaylar olacak mı?

Muratpaşa ve Konyaaatlı’nda ön seçim yaptık. İki ilçemizde de 3 ve 4’üncü sırada kadın arkadaşlarımız vardı. Kadın Kolları Başkanımız ile de bu konuda istişareler yapıyoruz. Tabi ki kadın arkadaşlarımızın sıralamada olmasını çok istiyoruz ama şöyle de bir durum var. Siyaset gerçekten erkeklerin daha yoğun olduğu erkek egemen bir yapı haline geldi. Bu sadece siyasetçilerin tercihi değil kadınların siyasete biraz uzak durması ile ilgili bir durum. Evet, kadın arkadaşlarımız var, aday adayı olanlar da var ama siyasete yeni yüzlerin yeni kadın arkadaşlarımızın dahil olması lazım, genç kadın arkadaşlarımızın dahil olması lazım. Ben kotaları çok doğru bulmuyorum ama bizim sonuçta yüzde 20 genç, yüzde 33 cinsiyet kotamız var. Şu anda yönetimimde yüzde 33’den daha fazla kadın arkadaşım var. Bu ilçe yönetimimde de böyleydi. Biz mümkün olduğunda kadın arkadaşlarımıza örgütlerde, yönetimlerde yer vermeye çalışıyoruz. İstiyoruz ki yönetimlerdeki arkadaşlarımız önümüzdeki dönemin ilçe başkanı olsun, daha sonraki dönem il başkanı olsun. Meclis üyeliklerinde daha çok kadın arkadaşlarımız temsil edilsin, milletvekili olsunlar ama bu siyasetin içerisinde ki kadın sayısının arması ve kadınların biraz daha öne çıkması ile alakalı bir durum. Partide siyaset yapan kadın arkadaşlarımızın hepsi kıymetlidir. Birçoğuna yer vermeye çalışıyoruz ama siyasette kadın erkek ayrımı yapmıyoruz tabi ki. Özellikle kırsal ilçelerimizde kadın arkadaşlarımız çok siyasetin içerisinde değil. Bazı ilçelerimizde kadın meclis üyelerimiz var bu dönem ilçelerde sayıların artacağını biliyoruz ama büyükşehirde çok az kadın arkadaşımız var. Bu sayı da artacaktır ama yine sınırlı bir artış olacak gibi görünüyor. Çünkü özellikle Büyükşehir’e bütün ilçelerden meclis üyesi adayları geldiği için merkez ilçeler hariç diğer ilçelerde çok da Büyükşehir’e gelecek başvurular yok. ama kadın kolları başkanlarımız, yönetimde yer almış olan arkadaşlarımız ya da mesleğinde önde olan arkadaşlarımız arasından mümkün olduğunca meclislere kadın arkadaşlarımızı dahil etmeye çalışacağız. Buradan kadın ve gençlere söylemek lazım. Siyasete uzak durmamaları lazım. Yani onlar siyasete uzak olursa birileri onları yönetiyor. Onlar siyasetin içinde olurlarsa onlar ülkeyi yönetecekler. Dolayısıyla hangi partinin duruşuna ve hayat görüşüne inanıyorlarsa o partide mutlaka siyaset yapıp en azından parti içinde yanlış gördüklerini değiştirmeleri açısından siyasetin içinde olmaları gerektiğini düşünüyorum.

Son olarak vatandaşa ne söylemek istersiniz?

Antalya’da bir şeyler eksik gidiyor. Biz buradan iş olsun diye proje proje eleştiri yapmak istemiyorum ama şunu söylüyorum; çevresine, doğasına, insanına, hayvanına saygılı onlara hizmet verecek ve onların hayat kalitesini arttıracak projeler üretmesi gerekiyor belediye başkanlarının. Bunun yerine beton üreten, çevreye zarar veren insanların çok büyük projeler gösterip sonra çok daha güdük kalan projeler üreten belediye başkanları yerine, halka dokunan insana dokunan, doğuştan cenazeye kadar aradaki hikayede bizim yanımızda olacak olan belediye başkanlarına ihtiyaçlarımız var. Etüt merkezine, kreşlere, spor alanlarına, yaşlı bakımına, cenaze hizmetlerine kadar aradaki bütün süreçte hayatımıza dokunabilecek şeyler yapan belediye başkanlarına oy vermelerini ve projeleri bu anlamda değerlendirmelerini arzu ediyoruz. Bir de kentin tanıtımına, turizmin artmasına, tarımda kooperatifleşmeye, bir arada durmaya, daha rahat üretip daha rahat satabilecekleri hizmetleri verecek, çiftçinin serasını örtecek naylon alamayacak duruma gelmemesi için kooperatifleri oluşturabilecek, istihdam sağlayacak yapılara önem verecek yani insan hayatına dokunacak aynı zamanda doğaya, çevreye ve hayvan haklarına saygılı olabilecek, ormanları katletmeyecek, dereleri, ırmakları, sahilleri yok etmeyecek siyasi partilerin adaylarına oy vermeleri önemlidir. En önemlisi ise iradelerini mutlaka sandığa yansıtmaları, ben ne kadar oy verirsem vereyim hiçbir şey değişmiyor diye düşünmesinler. Biz Antalya’da bütün sandıkların güvenliğini Cumhuriyet Halk Partisi olarak sağlayacağız. Bunun garantisini veriyoruz. Mutlaka sandığa gidip hangi partiye oy vereceklerse versinler oylarını mutlaka kullansınlar. HAZEL BERKALP (ÖZEL)

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: KUMBUL’DAN, ÇARPICI, AÇIKLAMALAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı