Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
09 Haziran 2019 - Pazar 11:18 Bu haber 464 kez okundu
 
KÜÇÜK AMA KEYİFLİ BÜYÜKADA
Evet adalar diyince aklımıza Sıralı dizilmiş kara parçaları gelir.İstanbul adaları diyincede Burgaz,Heybeli,Kınalı ve Büyükada GELİR. Ben size Büyükada gezimi anlatıcam.İstanbul’da yaşamamdan dolayı hafta sonları yakın olan gezi yerlerinide eksik etmiyorum. Eve tıkılıp TV'ye esir olmaktansa dışarıya çıkıp yakın yerleri bütçelerde uygun yerleri gezmeyi tercih ederim , sizlere de bunun püf noktalarını ve gezi notlarımı aktaracağım.
Yaşam Haberi
KÜÇÜK AMA KEYİFLİ BÜYÜKADA

Büyükada’ya günü birlik gezi planladık sabah erkenden vapura bindik Kadıköy,Bakırköy,Büyükçekmece gibi bir çok yerden adaya ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Marmara denizinin üzerinde vapurunuz süzülürken tavşan kanı çayınızı söyleyip şöyle bir cam kenarına yerleşin kenardan vapurun camından İstanbul’u bir izleyin derim birde uzaklardan bakın bakayım nasıl görünüyor Yeditepeli şehir.

Adaya ilk ayak bastığınızda güne sıkı bir kahvaltı ile başlamak olduğu için bizim tercihimiz bildiğimiz ürünlerininde iyi olduğu için Mado’yu tercih ettik. Sahil tarafında denize sıfır çok güzel tarası var meşhur köy kahvaltısı ile başladık. Ada halkı sıcak insanlar size samimi davranırlar o konuda bir yabancılık çekmezsiniz. Çarşısında güzel bir tur attık tarihi yapılara çok rastalayabilirsiniz özellikle eski köşk tarzında şirin binalara ama maalesef ki bakımsız harap şekilde bir çoğu. Çarşının içinde faytonlar göreceksiniz dilerseniz faytonla tepeye çıkın veya bir bisiklet kiralayıpta çıkabilirsiniz bana sorarsanız faytonla çıkın derim adanın ruhunu daha güzel yaşabilirsiniz. Faytonculara dikkat edin kendileri baya bi şark kurnazıdırlar yüksek fiyat çekebilirler çarşının içinde ana durakları var ordan binin.tepeye çıktığınızda kahve keyfinizi manzaraya karşı orada yapın , yukarıya doğru bir yürüş yapın iliklerinize kadar işleyen oksijeni ciğerlerinize çekin , çekin ki İstanbulda buna çok ihtiyacınız olacaktır.Ayrıca ada da bilgiye çok yabancı kalmak istemiyorsanız Adalar müzesinide gezerek başlayabilirsiniz ada hakkında daha çok bilgiye sahip olursunuz.Fotoğraf karesi olarakda sizlere yangın tepesini öneririm muhteşem manzarada oldukça iyi karaler yakalayabilirsiniz. Ada içerisinde bir diğer gezebileceğiniz yerde Rum yetimhanesidir orman içinde bulunan bir yerdir gelmişken burayada görmenizi öneririm. Bir de ünlü şair Reşat nuri güntekinin evi bulunmaktadır orayıda gezebilirsiniz.

Gelgelelim ada da ne yiyeceğiz işte en çok keyif alarak anlattığım yazı dilimlerim Balık ziyafetini size burada önereceğim By Şükrü’de yemenizi tavsiye ederim mezeleride mükemmeldir .

Çarşı içinde tur atarak dondurmanızı ve lokma tatlısıda yiyerek ada turunu tamamlayabilirsiniz.

 

YAPMADAN DÖNME

Rum yetimhanesi ziyaret etmeden

Bisiklet kiralayıp ,adayı dolaşmadan

Dondurma yemeden

Balık yemeden

Ayayorgi tepesi ve kilesisini dolaşmadan

 

Yazar: Erdal YENİÇERİ

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: KÜÇÜK, AMA, KEYİFLİ, BÜYÜKADA,
Yorumlar
Haber Yazılımı