301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

div>
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
CHP'li Kumbul, kongre öncesi ziyaret turunda
Adis Jahovic ameliyat edildi
Haber Detayı
29 Ocak 2020 - Çarşamba 12:03 Bu haber 720 kez okundu
 
'Kuaförlere yıpranma payı verilmeli'
Antalya Kuaförler ve Manikürcüler Odası Başkanı Tolgahan Demir, “Berberlere, kuaförlere manikürcülere ve güzellik salonlarına emeklilikte yıpranma payı verilmeli” dedi
Gündem Haberi
'Kuaförlere yıpranma payı verilmeli'

Antalya Kuaförler ve Manikürcüler Odası Başkanı Tolgahan Demir, sosyal medya hesabında berberlere, kuaförlere manikürcülere ve güzellik salonlarına emeklilikte yıpranma payı verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

Başkan Demir, berberlerin, kuaförlerin manikürcülerin ve güzellik salonlarının toplumda en çok çalışan kesimlerden biri olmasına rağmen emeklilikte en uzun prim gün sayısını ödediklerinin altını çizdi. Demir, “SGK’lı çalışanlar ise 7 bin 200 prim gününde emekli oluyor. Bu durum Anayasa’nın 173. Maddesinde belirtilen ‘Devlet esnaf ve sanatkarı koruyucu tedbirler alır’ hükmüne aykırıdır. Gece gündüz demeden dükkanının başında duran günlük ortalama 12 ila 18 saat arasında çalışan berberlere, kuaförlere, manikürcülere ve güzellik uzmanlarımıza mutlaka yıpranma payı hakkı verilmeli ve mevcut prim gün sayısı düşürülmelidir” dedi.

 

Yoğun iş tempolarının göz önünde bulundurulmasını isteyen Demir, “Berberler, kuaförler, manikürcüler ve güzellik salonları toplumda en fazla çalışan kesimdir. SSK’lılar günde 8 saat çalışırken sabah saat 07.00’ dedükkanı açıp gece saat 24.00’e kadar çalışan berber, kuaför, manikürcü, güzellik salonu esnafı ise SSK’lının iki katından fazla mesai yapıyor. Buna rağmen esnafının ödemesi gereken prim gün sayısı daha fazla. Öte yandan SSK ile çalışan işçi ay sonu geldiğinde maaşını alıyor. berberlerin kuaförlerin manikürcülerin güzellik salonlarının ticari faaliyetle uğraştığı için zarar etme riski var. Anayasa’nın 173. Maddesinde ‘devlet esnaf ve sanatkarları koruyucu tedbirler alır’ denmesine rağmen berber, kuaför, manikürcü, güzellik salonları esnafı korunmuyor aksine prim gün sayısı altında eziliyor. En uzun prim gün sayını ödemesine rağmen emekli olduğunda en düşük maaşı alıyor. Esnaf ve sanatkarın yıpranma payı düşünülse zaten ödemesi gereken prim gün sayısı 7 bin 200’e denk gelir. Sosyal güvenlikte norm birliğini sağlayabilmek için emeklilik süreleri bir an önce eşitlenmelidir” ifadelerine yer verdi.

 

Hazel Berkalp Altaş 

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: 'Kuaförlere, yıpranma, payı, verilmeli',
Yorumlar
Haber Yazılımı