301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 11:17 Bu haber 777 kez okundu
 
Kredilerinizi sigortalatın! “Borçlarınız çocuklarınıza kalmasın”
Hayat sigortasının önemini anlatan Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, kredi borcu olan kişilerin vefatının ardından, borcun mirasçılara kalmaması için hayat sigortası yapılması gerektiğini aktardı. Gündüz, tüketicilere sigortaların püf noktalarını aktararak, uyarıda bulundu
Yaşam Haberi
Kredilerinizi sigortalatın! “Borçlarınız çocuklarınıza kalmasın”

Ölen kişilerin devlet ve banka gibi yerlere olan borçlarına ölüm sonrası neler olduğu konusunun her zaman merak edildiğini ifade eden Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, bankaya olan kredi veya kredi kartı borçlarında bu durum banka ile yapılan poliçeye göre belirlendiğini kaydetti. Gündüz, “Kredi çekip borç henüz bitmemişken hayatını kaybetmek hayatta herkesin başına gelebilecek bir durumdur.Kredi kullanıldığı dönemde ölen kişinin hayat sigortası varsa kişi ölmesi halinde borçları silinebilir, yoksa borç aile yakınlarına devredilir” dedi.

 

BORÇLAR SIFIRLANIYOR

 

Gündüz, “Bu konudaki en önemli noktalardan biri, ölen kişinin krediyi kullanırken hayat sigortası yaptırmış olmasıdır. Özellikle konut kredisi kullanırken sigorta yaptırmak bu tarz uzun vadelerde yüksek meblağlar ödenen kredilerde daha önemli. Kredi kullanırken ekstra masraf olarak gördüğümüz hayat sigortası böyle bir durumda önemli hale gelir ve vefat eden kişinin borcu sigorta tarafından ödenir. Ancak, sigorta olmaması halinde bu borçlar kişinin mirasçılarına intikal eder” şeklinde konuştu.

 

FARKLI ŞİRKETLE ANLAŞILABİLİR

 

Hayat sigortasını kredi çekme durumunda mecbur tutulmadığını belirten Gündüz, bu sigortanın bankalar tarafından yaptırılmasının tavsiye edildiğini söyledi. Gündüz, “Aslında hayat sigortasını yaptırmış olmanız sizin için doğru bir tercih olacaktır. Çünkü sigortanın temel amacı size ait borçları ödemekle yükümlü olmaktır. Bu sigorta konut, ihtiyaç ya da taşıt kredisi fark etmeksizin her türlü kredi kullanımınızda yapılmaktadır. Buradan tüketicilerimize tavsiye, kredi aldıkları bankadan sigorta yaptırmak zorunda değildir. Birçok sigorta şirketlerinden teklif alıp, istedikleri şirketle anlaşabilirler” diye belirtti.

 

ÖDEDİĞİNİZİ GERİ VERİYORLAR

 

Hayat sigortası yaptırarak kredi çekmiş birinin taksitler henüz bitmeden vefat etmesi durumunda ödemiş olduğu kredi miktarını da geri alabileceğinin altını çizen Gündüz, “Çünkü hayat sigortası kredinin toplam borcu için yapılıyor. Bu durumda kalan borç ödendikten sonra vefat eden kişinin ödemiş olduğu miktarın da mirasçılarına ödenmesi gerekiyor.Ancak sigorta şirketleri ek sözleşme maddelerini gerekçe göstererek ‘ödenen kredi taksitlerinin’ tamamını veya bir kısmını mirasçılara geri ödemeyebiliyor. Bu durumda sigorta şirketlerinin söylediğini kabul etmek yerine, sigorta sözleşmesini incelemenizde veya konunun uzmanı bir avukata danışmanızda kesinlikle fayda var” diyerek tüketicileri uyardı.

 

ALEYHTE OLAN SÖZLEŞME BOZULABİLİR

 

Tüketici aleyhine olan sözleşmelerin bozulabileceğine dikkat çeken gündüz, “Burada önemli bir husus var, ‘6502 Tüketici Yasası gereği kendisine imzalatılan sözleşmenin içeriğini bilmek zorunda değildir, tüketici aleyhine olan sözleşmeler bozulabilir’Bu ödemeyi almak için yapmanız gereken; vefat eden kişinin ölüm belgesi ile birlikte veraset ilamında bulunan kişilerden biri veya vekil seçilen biri tarafından bankaya başvuru yapmaktır” dedi.

 

KARTLARDA DA GEÇERLİ

 

Kredilerde olduğu gibi kredi kartında da aynı durumun söz konusu olduğunu dile getiren Gündüz, “Yani vefat eden kişi kredi kartı alırken kredi kartı borçları için bir hayat poliçesi satın aldıysa kredi kartı borçları sigorta şirketi tarafından ödenir. Böyle bir durumda sigorta şirketinin ödeyeceği tutar poliçede bildirilmiş olan teminat miktarı tutarı kadardır. Kredi kartı borcu ödemesi teminat miktarı üzerinden yapıldıktan sonra varsa geriye kalan tutar vefat eden kişinin yakınlarına devrolur” ifadelerini kullandı.

 

İSTİSNAİ DURUMLARA DİKKAT!

 

Kredi borcu devam eden biri hayatını kaybederse, bazı istisnai durumlar hariç tüm borçları sigorta şirketi tarafından ödeneceğini dile getiren Gündüz, o istisnai durumları şu şekilde sıraladı;

“-Borçlunun ölümünde intihar vb. şüpheli bir durum olması halinde sigorta ödeme yapmayabilir. Böyle bir durumda sigorta şirketi otopsi yapılmasını talep edebilir.

-Krediyi kullanan kişi, hayat sigortası yaptırdığı sırada mevcut bir hastalığı olduğu halde bu hastalığı poliçede belirtilmemişse fakat sigorta şirketi hastalığın bu esnada kişide mevcut olduğunu tespit ederse ödeme yapmaz.”

 

Hazel Berkalp Altaş

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Kredilerinizi, sigortalatın!, “Borçlarınız, çocuklarınıza, kalmasın”,
Yorumlar
Haber Yazılımı