301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
17 Kasım 2020 - Salı 13:37 Bu haber 42 kez okundu
 
Korona ile mücadelede plazma teknolojisi
Korona ile mücadele kapsamında hayata geçirilen Korona Virüsünün Ortamlardan Temizliği İçin Plazma ve Ozon Sistemlerinin Üretim Altyapısının Kurulması Projesi tamamlandı
Gündem Haberi
Korona ile mücadelede  plazma teknolojisi

  Antalya Isparta Burdur bölgesinde çalışmalarını sürdüren Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın  (BAKA) COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı kapsamında destek almaya hak kazanan “Korona Virüsünün Ortamlardan Temizliği İçin Plazma ve Ozon Sistemlerinin Üretim Altyapısının Kurulması” projesi tamamlandı. Bu kapsamda Genel Sekreter Volkan Güler ve Ajans uzmanlarından oluşan heyet PLAZMATEK firmasına inceleme ziyaretinde bulundu. Şirket yetkilisi Prof. Dr. Lütfi Öksüz ve mühendislerden oluşan teknik ekip yapılan çalışmalar hakkında BAKA heyetini bilgilendirdi.

  Antalya’dan Isparta ve Burdur’a birçok inceleme ve faaliyetlerde bulunan BAKA’nın proje amacını aktaran Genel Sekreter Volkan Güler, proje kapsamında üretilen cihazlarla, insan yoğunluğu bulunan hastane, sağlık ocağı, okul, market, otogar, havalimanı ve banka gibi kamusal alanlardaki ortam ve yüzeylerde COVID-19 etkeninin inaktive edilerek ortamların dezenfekte edilmesi amaçladıklarını ifade etti. Plazma teknolojisi, sterilizasyon/biyodekontaminasyon amacıyla kullanılacağı bilgisini paylaştı. Kullanıcılardan ve COVID-19 hastalarından da son derece olumlu geri bildirimler aldıklarını aktaran Dr. Lütfi Öksüz, bu geri bildirimlerin BAKA tarafından verilen desteğin amacına ulaştığını kanıtlar nitelikte olduğunu ifade etti. Üretilen cihazlar üniversite ve diğer kamu kurumlarında kullanılmaya başlanmıştır.

  Halil BÜYÜKAYHAN

 

 

 

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Korona, ile, mücadelede, , plazma, teknolojisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı