Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
10 Ocak 2020 - Cuma 19:15 Bu haber 1869 kez okundu
 
Korkuteli’ne turist getirecek projeler
Korkuteli’nde gazetecilerle bir araya gelen Korkuteli Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek, ilçede gerçekleştirmeyi hedefledikleri projeleri anlattı. İşlek, 2 yıl sonra bitmiş olması planlanan projelerin ilçeye yerli ve yabancı turist çekeceğine vurgu yaptı
Gündem Haberi
Korkuteli’ne turist getirecek projeler

KANAL KORKUTELİ’NDE TARİHE YOLCULUK

 

2020 yılına girilen ilk dakikalarda temeli atılan Kanal Korkuteli projesi hakkında bilgi veren Başkan İşlek, yaklaşık 6 kilometre uzunluğunda olan kanal projesinin ilk etabının 19 Mayıs’ta açılışının yapılacağını duyurdu. İşlek, “Burada Venedik tarzında gondol ve sandallar geçecek. Yerli yabancı turist açısından güzel bir proje olacak. 1 kilometrelik ilk etapta Yörük konsepti, ondan sonraki 1 kilometre Selçuklu konsepti, ardından baraja doğru yaklaştıkça Osmanlı, barajın önü Orta Çağ konsepti, ondan sonra devam edecek olan 1 kilometre günümüzü yansıtacak, en sonda ise Uzay Çağı konseptimiz olacak. Yani turist barajdan yürümeye başladığında veya gondola bindiğinde etrafındaki yapıların tamamı tarihsel bir yolculuğu yansıtacak” dedi.

 

İŞLETMELERİ BELEDİYE YAPACAK

 

Kanal Korkuteli projesi şantiyesinin gezilmesi ardından basınla birlikte diğer bir proje Seyir Park’ın yapılacağı yere çıkan Başkan İşlek, burada gazetecilerle birlikte fotoğraf çekildi. Seyir Park’ın işletmesinin belediye şirketlerine ait olacağını dile getiren İşlek, “Benim dönemimde Korkuteli Belediyesi hiçbir işletmesini, büfesini, marketini kısaca hiçbir şeyini ihale ile başkalarına vermeyecek. Biz belediye şirketi olarak işletip, istihdam sağlamak durumundayız” diye konuştu. Daha önce yaşadıkları bir olayı anlatarak örnek veren Başkan İşlek, “Belediye şirketimize ait bir arsa vardı, ticari bir arsa. Mahkeme satış fiyatını 328 bin TL olarak belirledi. Belediye şirketi istese, istediği kişiye 328 binin altına düşmemek kaydıyla bu arsayı satabilirdi yani ihaleye mecbur değildi. Biz buna rağmen ihaleye çıktık. 8 kişi ihaleye girdi. 328 bin TL değerinde olan 312 metrekare bir yer 951 bin TL’ye satıldı, yani üç katına. Ben gelir arttırıcı noktalarda ihale yaparım. Onun dışında kimseye ihaleyle işletme vermem” şeklinde kaydetti.

 

16 DÖNÜMLÜK KENT MEYDANI

 

Seyir Park alanının gezilmesinin ardından 1071 Yüzme Havuzu ve Spor Yerleşkesinde gazetecileri ağırlayan İşlek, burada havuz, sauna, spor salonu ve hamam hizmetleri verdiklerini belirtti. İki yıl sonra Korkuteli’nde Türkiye’nin en büyük kent meydanını yapacaklarını da aktaran Başkan İşlek, “46 bin metrekare arazi yıkıldığında göreceksiniz ki tam 24 ay sonra yani iki yıl sonra Türkiye’deki en büyük kent meydanına sahip olacağız. 16 dönüm meydan yapıyoruz ortaya. Antalya merkezdeki Cumhuriyet Meydanı 5.5 dönüm, İstanbul’daki taksim meydanı 9 dönüm. Bizim burada 16 dönüm olacak. Yani devasa bir meydan olacak. Bütün dükkanlar meydana bakacak. Türkiye’nin en büyük ses ışık ve su gösteri havuzunu oraya yapacağız” ifadelerine yer verdi.

 

DEV BAYRAK REKORU

 

Yapılacak kent meydanına Türkiye’nin en büyük bayrağını dikeceklerinin altını çizen Başkan İşlek, “Bayrağımız 125 metre, yani 44 katlı bir bina yüksekliğinde olacak. Şu an rekor Samsum’da 116 metre. Biz 125 metre olacak şekilde Türkiye’nin en büyük bayrağını buraya dikeceğiz. Sadece üstünde kendi kırmızı bayrağımızın büyüklüğü 3 dönüm olacak” dedi. Projeler bittiğinde yerli ve yabancı turistin ilgisini çekeceklerini söyleyen İşlek sözlerine şu şekilde devam etti; “Biz acentalara diyeceğiz ki, Türkiye’ye gelen turistleri Pamukkale’ye götürüyorsunuz. Öğle, akşam ya da sabah geçişinizde gelin, Türkiye’nin en büyük bayrağını, en büyük meydanını, gondollarla tarih yolcuğu yapabileceğiniz kanalımızı görün ve Seyir Terası’nda da fotoğrafınızı çekin. İki yıl sonra bu projeler bittiğinde İzmir tarafından ve Antalya tarafından Korkuteli girişlerine öyle kapılar yapacağız ki, 5 kilometre öteden gel demeye başlayacağız reklamlarla. Asıl amacımız yerli ve yabancı turisti buraya çekebilmek.”

 

Hazel Berkalp Altaş

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Korkuteli’ne, turist, getirecek, projeler,
Yorumlar
Haber Yazılımı