301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 13:28 Bu haber 264 kez okundu
 
Konyaaltı Sahil İhalesi Büyükşehir’de tartışıldı
Büyükşehir Belediyesi tarafından ilgili kurumların raporları doğrultusunda alınan Konyaaltı Sahili İşletme İhalesi’nin iptali kararı meclis toplantısında tartışıldı. AK Parti Grup Sözcüsü Ali Çetin’in “Savcılığa suç duyurusunda bulundunuz mu?” sorusuna cevap veren Başkan Muhittin Böcek, “Sırasıyla hepsini başka konularla ilgili de göreceksiniz” dedi
Gündem Haberi
Konyaaltı Sahil İhalesi Büyükşehir’de tartışıldı

Büyükşehir Belediyesi şubat ayı olağan meclis toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek başkanlığında yapıldı. 162 gündem maddesinin görüşülerek karara bağlandığı toplantıda CHP Grup Sözcüsü Deniz Filiz, AK Parti Grup Sözcüsü Ali Çetin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek arasında Konyaaltı Sahili İşletme İhalesi’nin iptali kararı tartışıldı. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in konuya ilişkin sosyal medyadan yaptığı açıklamalara değinen CHP Grup Sözcüsü Deniz Filiz, “Bu açıklamalar şaşkınlığın ötesinde bir kızgınlığa yol açmıştır” dedi. AK Parti Grup Sözcüsü Ali Çetin de Sayıştay raporlarını göstererek, “Hukuki anlamda ne varsa yapabilirsiniz” ifadelerini kullandı. Parti grup sözcülerinin ardından konuşan Başkan Muhittin Böcek, Menderes Türel’in suçu ANTEPE’ye atmasına yönelik, “ANTEPE şirketi Muhittin Böcek’in değildi. ANTEPE yaptıysa ANTEPE’yle ilgili de gereğini yapacağım. Şu an ben sorumluyum ama geçmiş dönemde de sorumlu olan başkaları var” şeklinde konuştu.

 

 

“RAKAMLAR BİZİ ŞOKE ETTİ”

 

Konyaaltı Sahil Projesi’ne Türel döneminde harcanan rakamların kendilerini şoke ettiğini söyleyen CHP’li Filiz, “Bu uydurma ihalenin Antalya halkına uğrattığı zararları biliyor ve bunun farkındaydık ancak rakamlar gün yüzüne çıkınca durumun vahameti şaşkınlığa Menderes Türel’in sosyal medyadan yaptığı açıklamaları ise şaşkınlığın ötesinde bir kızgınlığa yol açmıştır. CHP grubu olarak bunun tüm Antalya halkınca bilinmesini istiyoruz. CHP iktidarında ve yönetiminde olduğu her an halkımızın hakkının, hukukunun, canının ve malının yılmaz savunucusu ve koruyucusu olacaktır. Bu usulsüz ve kanunsuz uygulamaları şeffaf yönetim anlayışımızın bir parçası olarak sizlerle paylaşıyoruz ve paylaşmaya devam edeceğiz. Çünkü 53 liralık dubaya bin 50 lira ödenmiş, o her bin lirada ‘yavrum aç’ diyerek kendini yakan babanın hakkı var. Piyasa fiyatı 500 lira olan oturma grubuna 12 bin lira ödenmiş, o her 11 bin 500 lirada evlatlarının eline fön makinesini tutuşturup yan odada kendini asan annenin hakkı var. 9 bin 500 liralık bahçe süsüne 80 bin lira ödenmiş, o her 71 bin lirada haftalarca siftah yapamadığı için borç batağına saplanan dükkânında kendi canına kıymaktan başka yol bulamayan esnafın hakkı var. Kimse kusura bakmasın nasıl ki bayrağımıza sahip çıkıyorsak yetim hakkını korumaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

 

“HUKUKİ OLARAK İSTEDİĞİNİZİ YAPABİLİRSİNİZ”

 

Demagojik ifadelerle halkın yanıltılmaya çalışıldığını kaydeden AK Parti Grup Sözcüsü Ali Çetin, “Sayıştay raporları elinizdedir. Bu doğrultuda varsa bir şey hukuki olarak ne varsa yapabilirsiniz. Dubayla veya başka birtakım şeylerle Konyaaltı’ndaki bu büyük projeyi buradan karalamanın anlamı yoktur. Bu proje Konyaaltı’mıza çok büyük bir hizmettir. Büyük bir alandaki noktasal işletmelerin harcamalarına beyan alarak yapılan açıklamalar doğru değildir. Çok büyük bir yalandır. Buradan Antalya halkımız faydalanıp istifade etmektedir. Bu noktalarda işletmeler halkımızın tasarrufuna yönelik işletmelerdir. Kimin ne tür hizmetlerde bulunduğunu, bugüne kadar Antalya’nın yararına ne gibi faaliyetler yaptığını kamuoyumuz gayet iyi bilmektedir” dedi.

 

 

ANTEPE GÖNDERMESİNE CEVAP

 

Parti grup sözcülerinin ardından konuya ilişkin konuşan Başkan Muhittin Böcek, “Sayıştay 2018 Denetim Sonuç Raporu, İçişleri Bakanlığı Özel Teftiş Raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Daire Başkanlığı tespitleri, Büyükşehir Belediyesi İç Denetim Birimi ve ilgili daire başkanlıklarının raporları doğrultusunda bu kararı aldık. Benim burada proje ile ilgili kelimem olmamıştır. Bizim derdimiz tüyü bitmemiş yetim hakkıyla ilgilidir. Sosyal medyalarda bununla ilgili çok fazla polemik yaratacak bir konuya farkındaysanız cevap dahi vermedim. Biz yasa, yönetmelik ve mevzuatlara uygun olan her şeyi alkışlıyoruz. Biz burada birkaç konuyla ilgili bazı tespitlerde bulunduk. Sonra da cevap olarak denmez mi ANTEPE firmasıyla ilgili diye. ANTEPE’nin şirketi kimin? Muhittin Böcek’in değildi biliyorsunuz” ifadelerini kullandı. Böcek’in bu sözlerinin üzerine AK Partili Çetin, “ANTEPE Büyükşehir’in bir şirketi. Burada varsa bir yanlışlık hesaplaşacak olan da yine Büyükşehir Belediyesi’nin kendisi” diyerek yürütmeyi durdurma kararının da olduğunu hatırlattı. Bunun üzerine Başkan Böcek, “Yürütmeyi durdurmayla ilgili bu bir işlemdir. Bizden bu evrakları isteyecekler göndereceğiz. Tüyü bitmemiş yetimin hakkının nereye gittiğini söylüyorum ben. ANTEPE yaptıysa ANTEPE’yle ilgili de gereğini yapacağım. Şu an ben sorumluyum ama geçmiş dönemde de sorumlu olan başkaları var” şeklinde konuştu. AK Partili Çetin’in Bu konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundunuz mu sorusuna da cevap veren Başkan Böcek, “Sırasıyla başka konularla ilgili de hepsini göreceksiniz” dedi.

 

DAVA BÜYÜKŞEHİR’E İNTİKAL ETTİ

 

Tartışmaların ardından Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Çevikol Tuncer, yaptığı açıklama ile ihalenin iptal kararına ilişkinin meclisi bilgilendirdi. Bu işlemin ardından kiracı iş ortaklığı tarafından Encümen kararının iptali için idari yargıda dava açıldığını ve Büyükşehir Belediyesi’ne bu davanın intikal ettiğini söyleyen Tuncer, “Mahkemece belediyemizin bilgi ve belgelerini sunması için 15 günlük süre verilmiş. Bu süre sonunda tekrar değerlendirilmek üzere Encümen kararının yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiş. Bu karar belediyemizin cevabından sonra yeniden değerlendirilecek, nihai olmayan bir karardır” ifadelerini kullandı.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Konyaaltı, Sahil, İhalesi, Büyükşehir’de, tartışıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı