301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Nisan 2019 - Cuma 12:24 Bu haber 510 kez okundu
 
KLEOPATRA KOYU’NA MAHKEME FRENİ!
Ocak 2015’te Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından mesire yeri ilan edilerek adrese teslim ihaleyle Sembol İnşaat ve Turizm’in aldığı Kleopatra Koyu’na, Tekirova ve Kemer halkı ile birlikte Mimarlar Odası Antalya Şubesi ve Antalya Barosu’nun açtığı davalar sonucunda Antalya 3. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı çıktı.
Gündem Haberi
KLEOPATRA KOYU’NA MAHKEME FRENİ!

YANLIŞ HESAP YAPILDI

Kemer’e bağlı Tekirova Mahallesi’nde bulunan muhteşem güzellikteki Kleopatra Koyu’nun ihalesi, Antalya 3. İdare Mahkemesi’nin kararı ile durduruldu. Koyu alan işadamı buraya bir otel inşa etmek istemişti. Ancak mesire yerleriyle ilgili yönetmelik, "Gemi Yıkığı" olarak da bilinen koyda yalnızca 30 odalı kır evi yapımına olanak tanıyordu. Bunun üzerine iş adamı yanlış hesap yaptığını anlamış ve kazandığı ihalenin sözleşmesi yapılacağı sırada bu işten vazgeçmişti.

 

TABİAT PARKI İLAN EDİLDİ

Kleopatra Koyu 2016’da "tabiat parkı" ilan edilerek bu kez 100 bin lira muhammen bedel ile yeniden ihale edildi. 20 Haziran 2017’de "Tekirova Tabiat Parkı" olarak Ankara’da ihaleye çıkarılan koyu, beklenmedik biçimde ihaleye katılan F.Ç. adında bir işadamı 120 bin lira bedelle kazandı. Ancak bir süre sonra Orman ve Su İşleri Bakanlığı, sonuçlanan ihaleyi iptal etti. Yeniden ihaleye çıkarılan Tekirova Tabiat Parkı, 505 bin lira bedelle 29 yıllığına ünlü bir turizm şirketine tahsis edildi.

 

TURİZM TESİSLERİ YAPILABİLİR

İddiaya göre ihale adrese teslim olarak Sembol İnşaat ve Turizm firmasının da içinde olduğu ortaklığa verildi. İmar planı henüz hazırlanmayan koyda 5 yıldızlı otel dâhil turizm tesisleri yapılabilecekti. Kleopatrakoyu’nda yapılaşmanın önüne geçilmesini isteyen yöre halkı, koyda bir basın açıklaması yaparak tepkilerini dile getirmişlerdi.

 

PARK MI, RANT MI?

Tabiat Parkı ilan edilen alanların sayısıyla birlikte bu alanlardaki yapılaşmalar da artış gösteriyor. Türkiye son birkaç yıldır birbirinden değerli doğa alanlarının tabiat parkı adıyla ranta kurban edilmesini şaşkınlıkla izlemeye devam ediyor. Milli Park, Doğal Sit Alanı, orman, mera ya da tarım arazisi vasfındaki alanlarda yasal olarak yapılaşma izni verilmemesi, bu alanların "tabiat parkı" vasfına dönüştürülerek ticarileşmesinin önünü açıyor.

500 bin TL ile 29 yıllığına kiraya verilen Kemer Kleopatra Koyu ihalesi için Antalya 3. İdare Mahkemesi’nce durdurma kararı verdi. Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Özge Köksal, “Yürütmenin durdurulması kararı hukuk açısından çok önemli, beklentimiz tamamen iptali yönündedir” dedi.

 

PLAN YAPILMADAN İHALE EDİLDİ

Kleopatra Koyu ile ilgili gerçekleştirilen davada yürütmenin durdurulması kararına ilişkin Antalya Barosu ve Mimarlar Odası Antalya Şubesi ortak basın açıklaması yaptı. Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Özge Köksal,Bakanlığın Kleopatra Koyu içinGelişim Planı doğrultusunda imar planıve projeleri yapılmadan ihaleye çıkarıldığını söyledi. Yapılacak tesisler için projeler net olarak belirlenmeden ihaleye çıkartıldığına dikkat çeken Köksal, yaşanan belirsizliklere rağmen bedelinin yaklaşık 5 katı teklif veren firmanın ihaleyi aldığını belirtti.

 

BAKANLIKLARDAN GÖRÜŞ ALINMADI

İhaleyi kazanan firmanın kendi çıkarları doğrultusunda ekonomik fayda sağlamaya yönelik uygulama ve imar planı projelerini yapmasının doğal olduğunu ifade eden Köksal, “Uygulama imar planı ve proje yapım işi yatırımcının keyfine bırakılmıştır. Bu da alanın çok fazla tahribatına yol açacaktır” dedi. Alanın ihaleye çıkarılmadan önce ilgili diğer Bakanlıklardan uygun görüşler alınması gerektiğini belirten Köksal, Tekirova Tabiat Parkı Gelişme Planı’nın kamu yararına, planlama ilke ve esaslarına uygun olmadığını dile getirdi.

 

YÜRÜTME DURDURULDU

Köksal, bölgede yaşayan Tekirova ve Kemer halkı ile birlikte Mimarlar Odası Antalya Şubesi ve Antalya Barosu’nın açtığı davalar sonucunda Antalya 3. İdare Mahkemesi tarafından bilirkişi heyetinin raporu doğrultusunda 26 Mart 2019 tarihinde yürütmenin durdurulduğu açıklandı.

 

"İPTAL EDİLMELİDİR”

Antalya 3. İdare Mahkemesi’nin verdiği karar sayesinde kazananın bölge halkı olacağına dikkat çeken Köksal, “Bizim isteğimiz tıpkı yürütmenin durdurulması gerekçelerinden yola çıkarak, dava konusu işlenip iptal edilmesine karar verilmesidir. Davalılara yönelik bir karar çıkması durumunda hukuki haklar sonuna kadar kullanılacaktır. Yürütmeyi durdurma kararının gerekçesi hem hukuka hem de gerçekliğe uygundur” şeklinde konuştu.

 

“BIRAKIN OLDUĞU GİBİ KALSIN”

Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan ise, kapitalizmin doğasında ranta dayalı vahşi bir anlayış olduğunu vurgulayarak, “Antalya’da yaşayan insanlar olarak bu alanlarbizim gözbebeğimiz gibi korumamız, sakınmamız gereken doğal güzelliklerdir. Bunları kapitalizmden belki de insandan kurtarmamız gerekiyor. Bırakın olduğu gibi kalsın ki biz de gelecek nesillere geçmişlerimizden aldığımız bu doğal mirası bırakabilelim. Bu alanlara ticari kaygılarla girildiği zaman doğallığı bozuluyor ve ne yazık ki bizim de bırakabileceğimiz bir miras kalmıyor” dedi.

 

“ÇEVRE FACİASINA SEBEP OLUR”

Bölgede doğup büyüyen birisi olduğunu söyleyen davacılardan Sami Adaletli, bölge halkının konuya bakış açısını, “Alanda eski dönemlere tarihlenecek antik yapı kalıntıları ve seramik parçalarına rastladık. Tekirova Sahili komple otel ve tatil köyleriyle kapatılmışken bu alan halkın denize açılan tek sahili olma özelliğine sahiptir. Bölgenin Tekirova halkına sağlayacağı bir kamu yararı söz konusu değildir. Tekirova Çarşısı’na çok uzak bir alandır, dolayısıyla halkımızın buradan bir müşteri beklentisi bulunmamaktadır. Halk bu uygulamaya karşıdır. Koy, aynı zamanda ticari ve özel teknelere her yönden gelen rüzgâr ve dalgalara karşı bölge için korunaklı bir limandır. Tekneler bu alanı turizm açısından yoğun olarak kullanmaktadır. Turizme bu yönüyle bile yeterince hizmet etmektedir. Bölgemizde arıtma sistemi onlarca yıl önce yapıldığından ve planlandığından zaten mevcut nüfus yoğunluğunu kaldırmamaktadır. Yeni bir tesis çevre facialarının kapısını aralayacaktır” diyerek açıkladı.

Halil Büyükayhan

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: KLEOPATRA, KOYU’NA, MAHKEME, FRENİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı