301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Aralık 2019 - Pazar 11:26 Bu haber 276 kez okundu
 
Kepez yeşile doyacak
Kepez Belediyesi tarafından yeşil seferberliği projesi kapsamında Kuzeyyaka Mahallesi’nde ağaç dikim etkinliği gerçekleştirildi. Kepez’de yeşil seferberliği ilan edeceklerini yineleyen Başkan Tütüncü, “11 yılda Kepez’e; 352 yeni park, 730 binden fazla ağaç ve çalı bitkisi ve 3 milyon 200 bin metrekarelik yeni yeşil alan kazandırdık” dedi
Yaşam Haberi
Kepez yeşile doyacak

Kepez Kuzeyyaka Mahallesi’nde ‘yeşil seferberliği projesi’ kapsamında ağaç dikme etkinliği gerçekleştirildi. 7 yaşındaki portakal ağaçlarının toprakla buluşturulduğu etkinlikte konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Önümüzdeki 5 yıllık zamanda Kepez için yeşil seferberliği ilan edeceğimizi söylemiştik. Geçmişe dönük baktığımızda 11 yılda Kepez’e tam 3 milyon 200 bin metrekare yeni yeşil alan kazandırdık. Avrupa Birliği standartlarına göre kişi başına 2 buçuk metrekare yeşil alan düşerken, Kepez’de neredeyse bu rakam 5 buçuk metrekareye ulaşmış durumda. Bu bizim için çok büyük bir başarı. Biz istiyoruz ki Kepez daha yeşil bir yer olsun ve birbirinden güzel nimetler şehrin merkezinde buluşsun” diye konuştu.

 

11 YILDA 730 BİN AĞAÇ VE ÇALI BİTKİSİ DİKİLDİ

 

11 yıl boyunca yapılan yeşil seferberliğinden bahseden Tütüncü, “11 yılda tam 730 bin ağaç ve çalı bitkisini Kepez’e armağan ettik. Ancak asla yaptıklarımızla yetinmiyoruz. Bunun çok ötesinde çalışmalar yapmalıyız. İnsanımıza, hemşerilerimize daha yeşil bir alan üretmeliyiz. 10 yıllık zaman zarfında ilçemize kazandırdığımız park sayısı ise 352” şeklinde konuştu.

 

‘ELİMİZİN DEĞDİĞİ HER YER AĞAÇ DİKECEĞİZ’

 

Yeşil seferberliğinin önemli bir çevreci proje olduğunu dile getiren Tütüncü, “Önümüzdeki 5 yıllık zaman zarfında elimizin değdiği her yere ağaç ve bitki dikeceğiz. Bizim inancımız ağaç dikmeyi, çevreyi yeşillendirmeyi, insanın ruhuna uygun bir çevre planlamasını bize emrediyor. Eski manevi büyüklerimiz bize hep, ‘Diktiğiniz ağacın her yaprağı Allah’ı zikrettikçe onun sevabı size geliyor’ derdi. Biz bu bakış açısıyla şehri daha çok yeşillendirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

FİDAN YERİNE PORTAKAL AĞACI

 

Fidan yerine 7 yaşında portakal ağacı dikmeyi öncelediklerini söyleyen Tütüncü, “Bugün buraya birbirinden değerli 7 yaşında portakal ağaçları dikeceğiz. Biz bu yeşil seferberliği kapsamında fidandan çok yetişmiş ağacı önceliyoruz ve yetişmiş ağaçlarla Kepez’i donatacağız” dedi.

 

 ‘OKULLARIN BAHÇELERİ YEŞİLLENECEK’

 

Yeşil seferberliği kapsamında önümüzdeki günlerde okullara gideceklerini kaydeden Tütüncü, “Okulların bahçelerini yeşillendireceğiz. Öğrencilerimizle birlikte refüjlere zeytin ağaçları, portakal ağaçları ve bu bölgenin endemik ağaçlarını dikeceğiz. Birlikte diktiğimiz ağaçların hatırası orada yaşayacak. Sevgimiz gönüllerde, diktiğimiz ağaçlar da Kepez’in parklarında, bahçelerinde büyüyecek” şeklinde konuştu.

 

AĞAÇ DİKTİLER

 

Tütüncü, konuşmasının ardından Kuzeyyaka Mahallesi sakinleri ve Kepez Kadın Koordinasyon Merkezi üyeleri ile birlikte 7 yaşındaki portakal ağaçlarını toprakla buluşturdu. 

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Kepez, yeşile, doyacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı