Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 11:22 Bu haber 482 kez okundu
 
Kepez’den yatırım odaklı bütçe
Kepez Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesi 368 milyon TL olarak belirlendi. Bütçenin yüzde 40’ının yatırımlar için harcanacağını aktaran Başkan Tütüncü, seçim beyannamesinde bulunan 123 projenin gerçekleştirilebilmesi açısından bu bütçenin önemli bir yere sahip olduğunu söyledi
Gündem Haberi
Kepez’den yatırım odaklı bütçe

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün başkanlığında 11’inci bütçe belediye meclis toplantısı gerçekleştirildi. Ekim ayı olağan toplantısının ikinci birleşimi olan mecliste 2020 yılı hizmet bütçesi 368 milyon TL olarak belirlendi. Geçtiğimiz yılki bütçenin 350 milyon TL olduğunu hatırlatan Başkan Tütüncü, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi her geçen yıl artan bütçelere bir yenisinin daha eklendiğini ifade etti.

 

“PERSONEL GİDERLERİNDE BAŞARILIYIZ”

 

368 milyon TL’lik bütçenin 57 milyon TL’sinin personel giderlerine ait olduğunu ve bütçenin yüzde 15’ini teşkil ettiğini aktaran Tütüncü, “Türkiye’deki genel belediye performansları göz önüne alındığında personel giderleri konusunda çok başarılı belediyelerden bir tanesi olduğumuzu ifade etmek isterim” dedi. Mal ve hizmet alımları konusuna dikkat çeken Tütüncü, bu giderlerin 178 milyon 512 bin TL’lik kısma tekabül ettiğini ve oransal boyutta bakıldığında yüzde 48,5 olduğunu belirtti. Tütüncü, bu giderin 74 milyon TL’lik kısmının eskiden taşeron olarak çalışmakta olan ve sonradan belediye bünyesinde işe alınan çalışanların maaşlarından oluştuğunu, geri kalan 104 milyon TL’nin ise mal ve hizmet alımını oluşturduğunu aktardı.

 

YATIRIMCI BELEDİYE ANLAYIŞI

 

2020 yılı bütçesinin görüşüldüğü mecliste söz alan CHP Grup Sözcüsü Eren Kurt, yüzde 26’lık yatırım bütçesini yeterli bulmadıklarını belirterek, “123 projeye sahip ve daha da fazlasını yapacağımızı söylediğiniz bir noktada yüzde 26’lık bir yatırım bütçesi açıkçası bizi hayretler içerisinde bıraktı” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine bütçe açıklamasında bulunan Başkan Tütüncü, “Sermaye giderlerinin bütçenin sadece yüzde 26’sına tekabül ettiği, bu giderlerin yatırım bütçesi olduğu doğru ama eksik bir değerlendirmedir. Biz sadece sermaye giderleri kalemiyle yatırım yapan bir belediye değiliz. Aynı zamanda mal ve hizmetler alarak da çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Mesela ihale yaptığımız parklar ve yollar bütçede sermaye gideri olarak gösteriliyor ama biz sadece ihale yöntemiyle park yapmıyoruz.  Aynı zamanda kendimiz de park yapıyoruz. Toplam yatırımımız sermaye giderlerinde yüzde 26’dır ama bunları da dâhil ettiğimiz zaman yaklaşık yüzde 40’lara tekabül etmektedir. Hemen hemen her sene Kepez Belediyesi’nin yatırıma ayırdığı pay yaklaşık olarak yüzde 40 seviyesindedir. Bu payın yüzde 30’un üzerine çıkması yatırımcı bir belediye olduğunuzu gösterir. Bugün Türkiye’de belediyelerin yatırıma ayırdığı bütçeler incelendiği zaman bizim oldukça üst sıralarda yer aldığımız ilk bakışta görülebilecek bir hakikattir” şeklinde konuştu.

 

FAİZ GİDERİ YOK

 

Bütçede faiz giderinin bulunmamasına da dikkat çeken Tütüncü, “Faiz giderinin bulunmaması demek, aslında belediyenin borçlanmayla bir işi olmamış ve borçlanmadan kaynaklı faiz ödemesi yapmadığı anlamına gelmektedir. Bu da çok önemli bir artıdır” dedi.

 

“BÜTÇE GERÇEKLEŞTİRMEDE BAŞARILIYIZ”

 

Daha önceki 10 bütçenin yüzde 80 ila 114 arasındaki bir veri ile gerçekleştirildiğini aktaran Tütüncü, “Hepinizin bildiği gibi yüzde 70’ler seviyesinde gerçekleştirilmiş bir bütçenin son derece başarılı bir bütçe olduğu kabul edildiğinde bütçe gerçekleştirme noktasında da oldukça başarılı bir belediye yönetiminin burada var olduğunu ifade etmeliyim” diye konuştu.

 

“NEREDEN NEREYE”

 

Seçim beyannamesinde bulunan 123 projenin gerçekleştirilmesi açısından 2020 yılı bütçesinin önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Tütüncü, “Biz 2009 yılında göreve geldiğimizde Kepez’in öncelikleri çok farklıydı. Mahallelerdeki tapu, mülkiyet, imar sorunları bir yana sosyal tesisler noktasındaki çok ciddi eksiklerimiz çözmemiz gereken en önemli konulardı. Aradan geçen 10 yıllık zaman zarfında mülkiyet sorunlarını spesifik birkaç noktanın dışında tamamıyla çözdüğümüzü ifade etmeliyiz. 2009’da göreve geldiğimizde sosyal ve kültürel etkinliklerimizi yapabileceğimiz bir tek salonumuzun bile olmadığını ve bugün geldiğimiz noktada 40 binden fazla kişiyle aynı anda etkinlik yapabileceğimiz 50’den fazla salonumuzun bulunduğunu hesaba kattığımızda aslında şehri nereden nereye taşıdığımızı çok iyi görmekteyiz” şeklinde konuştu.

 

5 SACAYAĞI

 

“Geçmişten aldığımız ilhamla geleceğe yürümeliyiz” diyen Tütüncü, oluşturulan 123 projenin altında temel belediyecilik çalışmaları, sosyal belediyecilik uygulamaları, kültürel belediyecilik uygulamaları, kurumsal halkla ilişkiler altyapısının kurumsal bir düzeyde kurulması ve vizyon projeler ile inovatif uygulamalar olmak üzere beş sacayağı bulunduğunu kaydetti.

 

Halil Büyükayhan

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Kepez’den, yatırım, odaklı, bütçe,
Yorumlar
Haber Yazılımı